Kedves új Tagjaink! Ha még nem tettétek meg, kérlek olvassátok el a Fórumszabályzatunk, melyből az is kiderül miért nem látjátok még a csatolmányokat :)

Kedves Tagok! Megújult a Médiatár, elérés: YouTube Médiatár, ill. a kis youtube ikon a menüsorban. Bővebb infók Itt

Kedves Fórumlakók! Örömmel tájékoztatlak benneteket, hogy elkészült a blog 1.0-ás verziója. Aki késztetést érez arra, hogy nagyobb lélegzetvételű bejegyzésekben ossza meg a tapasztalatait, gondolatait, tudását a többiekkel, az oldal profiljába illő külön rovatot vezessen, az tőlem kérhet jogosultságot PÜ-ben. A blogbejegyzés mellé nyílik egy téma is, ahol tovább folytatódhat az eszmecsere az adott témáról ;)

Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hangtechnikával kapcsolatos témák

Moderátor: Moderátorok

Avatar
BodziLalikirály
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 169
Hozzászólások: 555
Csatlakozott: 2016.09.15. 20:13
Hangszer: Roland E-50, Medeli MC-850, Fujiha F8000, Kawai K1
Tartózkodási hely: Veresegyház
Adott köszönetek: : 1617 alkalommal
Kapott köszönetek: : 523 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 67574Hozzászólás BodziLalikirály
2021.04.20. 06:46

Szia Roland!

Korábban már leírtam a véleményemet illetve meglátásomat ezzel kapcsolatban.
A te kérdésedre a válasz, hogy a belinkelt DI-Box-ok nem alkalmasak a feladatra. Nincs jelcsökkentő funkciója egyiknek sem.
Az én kérdésem az lenne, hogy miért ragaszkodtok ennyire ehhez a TC-Helicon VoiceLive Touch 2 típushoz???

Ott van ugyanennek a másik verziója (TC-Helicon VoiceLive 2) amin viszont van vonali, gitár és még S-PDIF digitális bemenet is a mikrofon bemenet mellett.

Saját megjegyzés:
Volt a kezem alatt kipróbálásra a megnevezett VoiceLive készülékekből ezen típusok, akkor a korábbi típusokbóll is egy (eleddig a VoiceLive 3 hoz még nem volt szerencsém), akkor a VoiceTone-nak 2 verziója, a fentebb általam említett VoiceWorks 2 változatával is kísérleteztünk összehasonlításvégett. (sőt a Digitech Vocalist 2-3 típusával)
Hangzásvilágilag szinte ugyanazt tudta mindegyik. (csak beállítás finomítás kérdése)
Funkcionalitásában voltak az eltérések. Pld. MIDI vezérlés (accord és ProgramChange); LAYER-ek egymásra keverése; PRESET-ek menyisége; LOOP funkció; .....(most így hirtelen ezek jutnak eszembe)

Vagy esetleg maradhat még egy kis sufnituning : (csak is saját felelősségre!!!)
- Nem a legszebb megoldás, de használható, a jel-útba betéve egy megfelelő méretezésű ellenállással a jelszint csökkentjető !! vagy potméterrel. A kérdés, a keverő kimenete menyire fogja szeretni.... -

Egyenlőre ennyi.......
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára BodziLalikirály 2021.04.20. 07:28-kor.


Lalikirály, ennyi és nem több..!!!

HunHyper
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 144
Hozzászólások: 1583
Csatlakozott: 2012.06.26. 14:50
Hangszer: KETRON EVENT
Tartózkodási hely: Ausztria
Adott köszönetek: : 1985 alkalommal
Kapott köszönetek: : 1811 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 67575Hozzászólás HunHyper
2021.04.20. 07:27

BodziLalikirály írta:
2021.04.20. 06:46
A te kérdésedre a válasz, hogy a belinkelt DI-Box-ok nem alkalmasak a feladatra. Nincs jelcsökkentő funkciója egyiknek sem.
Az én kérdésem az lenne, hogy miért ragaszkodtok ennyire ehhez a TC-Helicon VoiceLive Touch 2 típushoz???
Köszi szépen, de akkor most következik egy hülye kérdés...
Mire való akkor a -30dB kapcsoló, illetve a másik készüléken a poti? :pardon:

Kérdésedre a válasz...
TC-Helicon VoiceLive Touch 2 van az állványomon... nem szeretném potya pénzért eladni, habár hírdetem itt is... :777

Üdv: Roland


"Még mindig csak amatőr vagyok..." :D
KETRON Event - Kurzweil Artis 7 - Allen & Heath QU-SB - DBX DriveRack PA2 - QSC K10 - Austrian Audio OD505

Avatar
BodziLalikirály
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 169
Hozzászólások: 555
Csatlakozott: 2016.09.15. 20:13
Hangszer: Roland E-50, Medeli MC-850, Fujiha F8000, Kawai K1
Tartózkodási hely: Veresegyház
Adott köszönetek: : 1617 alkalommal
Kapott köszönetek: : 523 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 67576Hozzászólás BodziLalikirály
2021.04.20. 16:01

HunHyper írta:
2021.04.20. 07:27
Köszi szépen, de akkor most következik egy hülye kérdés...
Mire való akkor a -30dB kapcsoló, illetve a másik készüléken a poti?

Jogos a pont. És nincs hülye kérdés !!!!! :777
A potméter nem tünt fel. Elvileg csillapítást végez, csak épp kérdés, hogy "MIT" csillapít?
Viszont -30dB -es kapcsolót nem látok. Van egy "PAD 30dB" jelzésű kapcsoló (mínusz előjelzés nélkül) ami valószínöleg a GND leválasztás miatti esetleges jelszint esést kompenzálhatja, de ez csak tipp, mivel erről nem találtam leírást sem..... (valószínüleg az elektronikán kikapcsolja a jelcsillapítást egy szintig)
Viszont az is lehet, hogy az csak a LINK portra vonatkozik.....
???????
És megjegyzem a készülék alatti leírás alapján (bár az is érdekesen katyvaszos) a kimeneti ellenállásnak 600 Ohm-ot írnak, ami ugye egy átlagos kézi mikrofon ellenállásának felel meg.......
Ami számomra kicsit érthetetlen az a "max. Output: +6 dB" !!!
??????
Mivel állítható?? Ha passzív, akkor az hogyan??? stb.......

Viszont így visszavonom korábbi kijelentésemet és mélyen földig hajló mozdulatokkal kérek elnézést, hogy azt írtam, nem alkalmasak a készülékek, és javítom arra, hogy esetlegesen 50-50%, hogy meg fognak felelni.....

Azt azért megnézném a DBX-nél, hogy az a potméter mily módon van bekötve csillapításra....... :D

Érthető, hogy ha olyan vokálprocid van, akkor azt használnád és így nem kell beruházni másikra.
Csak egy szimpla érdeklődés volt.

Egyenlőre ennyi......


Lalikirály, ennyi és nem több..!!!

HunHyper
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 144
Hozzászólások: 1583
Csatlakozott: 2012.06.26. 14:50
Hangszer: KETRON EVENT
Tartózkodási hely: Ausztria
Adott köszönetek: : 1985 alkalommal
Kapott köszönetek: : 1811 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 67578Hozzászólás HunHyper
2021.04.20. 19:41

Ha megnézed ennél az eszköznél az utolsó képen a grafikát, látod, hogy a -30dB PAD mire vonatkozik...
Ez más márka, de ugyanolyan jelszinteket állít elő...
https://www.thomann.de/at/palmer_pan_04.htm

Ez lenne érdekes számomra, mert ezen bemenetnek és kimenetnek is XLR van...
A neten lévő leírások és videók alapján ez megfelel a célra...
https://www.thomann.de/at/klark_teknik_di_10a.htm

Köszi a válaszokat!
:777


"Még mindig csak amatőr vagyok..." :D
KETRON Event - Kurzweil Artis 7 - Allen & Heath QU-SB - DBX DriveRack PA2 - QSC K10 - Austrian Audio OD505

HunHyper
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 144
Hozzászólások: 1583
Csatlakozott: 2012.06.26. 14:50
Hangszer: KETRON EVENT
Tartózkodási hely: Ausztria
Adott köszönetek: : 1985 alkalommal
Kapott köszönetek: : 1811 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 67579Hozzászólás HunHyper
2021.04.20. 19:48

Amúgy lehet az is, hogy tárgytalan a kérdés, mivel ma összeraktam az új setup-ot és mindenféle tekergetés nélkül úgy szólalt meg a cucc, mint eddig soha...
Még ezt a vokálproci kérdést kell átgondolnom...


"Még mindig csak amatőr vagyok..." :D
KETRON Event - Kurzweil Artis 7 - Allen & Heath QU-SB - DBX DriveRack PA2 - QSC K10 - Austrian Audio OD505

Roland_85
Újonc
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 11
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2021.01.02. 21:29
Hangszer: Roland E-50
Adott köszönetek: : 3 alkalommal
Kapott köszönetek: : 18 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 67580Hozzászólás Roland_85
2021.04.21. 09:10

Sziasztok!

Hangváltó kérdésben szeretnék segítséget kérni.
Hozzám került 1 pár hangfal viszonylag jó áron.

Adatok:
Doboz: Soundking J 215
Magas driver: Master Audio DR8
Mély: JBL 2226H
Hangváltó: a dobozban maradt kínai, amiről nincs infó

Használat célja: top ládának kellene (sub nincs hozzá, nem is lesz). Csak saját szórakozásra, szórakoztatásra, udvarra, garázsba kipakolva használnám szintetizátorhoz.
Nem járok és nem is járnék el zenélni - ehhez még sokat kellene tanulnom, gyakorolnom és még néhány eszközt vásárolni.

Sajnos a hangváltó eredetileg megmaradt a dobozban, ezt szeretném lecserélni, de nem igazán tudom, hogy milyen lenne hozzá a jó, hol legyen a keresztezési frekvencia, hány HZ-nél? Kipróbáltam olyannal, ami 2800 Hz-nél keresztez, de az nem tetszett, bizonyos magas hangokat nem hallottam ki a hangszóróból, mint a kínai hangváltóból (amiről nincs infóm, hogy hol vág). Amúgy elvileg a hangfal 250W-osnak van írva gyárilag.
A magas driver (DR8) frekvenciaátvitele 1000-20000 Hz
Talán jó lenne hozzá az 2000 Hz-es vágási frekvenciás vagy 1200 Hz-es is elég?
Az 2000 Hz-re azért gondoltam, mert talán jobban védené a drivert - ha jól gondolom. Vagy jobb lenne egy köztes, ami 1600 Hz-es?
Így nem tudom eldönteni. Ha hallanám, hogy hogyan szól a 2 kHz-es, 1,6 kHz-es, 1,2 Khz-es, akkor tudnék választani, de nem szeretnék mindegyikből vásárolni 1-1-et :)
Ha tudtok, kérlek javasoljatok hozzá valamilyen hangváltót.

A JBL mély 600W RMS-t tud. Hangváltóban is 600W-os illene hozzá, vagy elég a 400W-os?
Előtte Reflex hangfalaim voltak (200W és 150W), illetve jelenleg van 1 pár 180W-os gyári, így ezekből kiindulva a Beyma hangváltóra gondoltam:
Beyma FD-212 vágás: 1,2 kHz
Beyma FD-250 vágás: 2 kHz

Biztosan vannak ettől jobb hangváltók is, illetve az aktív crossover, de nem akarok plusz erősítőt/végfokot venni, pakolni, vezetékelni külön a magasnak, külön a mélynek.
A magas driver tudom, nem a legszuperebb, de amire nekem kell, elég és jó. Erre már nem nagyon akarok költeni több tízezret jelenleg, de ha esetleg van más ötlet, jöhet :)
Továbbá mivel, milyen vastagon béleljem ki a dobozt, mert a gyári elég karcsú, vékonyka vatelin.
Úgy tudom, nem kell teletömni, csak körberagasztani minden oldalt - kivéve a hangszóróknál?

Köszönöm!



Avatar
BodziLalikirály
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 169
Hozzászólások: 555
Csatlakozott: 2016.09.15. 20:13
Hangszer: Roland E-50, Medeli MC-850, Fujiha F8000, Kawai K1
Tartózkodási hely: Veresegyház
Adott köszönetek: : 1617 alkalommal
Kapott köszönetek: : 523 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 67582Hozzászólás BodziLalikirály
2021.04.23. 06:45

Na jó reggelt!!
Újra gépközelbe jutottam.

HunHyper írta:
2021.04.20. 19:41
Ha megnézed ennél az eszköznél az utolsó képen a grafikát, látod, hogy a -30dB PAD mire vonatkozik...
Ez más márka, de ugyanolyan jelszinteket állít elő...
https://www.thomann.de/at/palmer_pan_04.htm
Ez lenne érdekes számomra, mert ezen bemenetnek és kimenetnek is XLR van...
A neten lévő leírások és videók alapján ez megfelel a célra...
https://www.thomann.de/at/klark_teknik_di_10a.htm
Köszi a válaszokat!

Roland!
Az első link-nél a "márka" pont ugyanaz (Palmer) mint a korábbi linken is szereplő. Az, hogy ezen miért pont fordítva kapcsol a mikrokapcsoló, azt már csak ők tudnák megmondani. A funkcióját ítélve ugyanazt csinálja mint a másik típusnál csak épp ellentétesen. De ez igazából mindegy.

A Klark-Technik (Behringer) még érdekesebb, mivel ott a kapcsoló 3 állású (PAD) amire 0/20/40 jelölést alkalmaztak, míg a leírásánál már 0/-20/-40dB érték van feltüntetve...... Ráadásul itt a bemeneti oldalra van a kapcsoló téve mint "előszabályzó". A leírás alapján itt is 600 Ohm-os kimeneti ellenállást írnak és azt, hogy mikrofon jelszintű a kimenet.

Viszont!
A kérdésem az, hogy te hogy érted azt, hogy neked a bemenet és kimenet is XLR kell??
Eddig arról volt szó, hogy keverőnél "külső effektként" akarod bekötni.
Bár ugyan a keverőd típusát nem írtad, de a SUB/AUX ki és bemenetek (általában) 6.35-ös JACK (bal/unbal) aljzatok szoktak lenni!!

Roland_85 írta:
2021.04.21. 09:10
Sziasztok!
Hangváltó kérdésben szeretnék segítséget kérni.
Hozzám került 1 pár hangfal viszonylag jó áron.
Adatok:
Doboz: Soundking J 215
Magas driver: Master Audio DR8
Mély: JBL 2226H
Hangváltó: a dobozban maradt kínai, amiről nincs infó

Sajnos a hangváltó eredetileg megmaradt a dobozban, ezt szeretném lecserélni, de nem igazán tudom, hogy milyen lenne hozzá a jó, hol legyen a keresztezési frekvencia, hány HZ-nél? Kipróbáltam olyannal, ami 2800 Hz-nél keresztez, de az nem tetszett, bizonyos magas hangokat nem hallottam ki a hangszóróból, mint a kínai hangváltóból (amiről nincs infóm, hogy hol vág). Amúgy elvileg a hangfal 250W-osnak van írva gyárilag.
A magas driver (DR8) frekvenciaátvitele 1000-20000 Hz
Talán jó lenne hozzá az 2000 Hz-es vágási frekvenciás vagy 1200 Hz-es is elég?
Az 2000 Hz-re azért gondoltam, mert talán jobban védené a drivert - ha jól gondolom. Vagy jobb lenne egy köztes, ami 1600 Hz-es?

Továbbá mivel, milyen vastagon béleljem ki a dobozt, mert a gyári elég karcsú, vékonyka vatelin.
Úgy tudom, nem kell teletömni, csak körberagasztani minden oldalt - kivéve a hangszóróknál?

A hangváltót általában úgy szokás méretezni, hogy a két hangszóró frekvencia átvitele kicsit fedje egymást. És az illesztése (6-8-12-18dB/ oktáv) megfelelő legyen. Az lényegtelen milyen márka. De a teljesítménye lényeges, hogy a mély és magas kimenet ne legyen "túlméretezve", hiszen azzal szokás a hangszórókat kinyírni.

Nos utána olvastam kicsit a hangszórók specifikációjának
A JBL-től letöltött leírás alapján a hangszóró 30-2500Hz közötti tartományt szólaltat(hat) meg, míg a driver-ről 1000-20.000Hz-et írnak. A JBL-re 1200Hz-es "javasolt" keresztezési frekvenciát írnak ami azért nyugodtan lehet 1600-1800Hz-ig is állítva.
Az a kompressziós dríver nem olyan rossz egyébiránt. Annál a lényeg, hogy megfelelő tölcsért kapjon, hogy "kitudja szólni magát" rendesen.

Teljesítményben a 400W-os hangváltó elég kell legyen.
Tehetsz be kissebbet is (kérdés mekkora végfok hajtja meg?), de a hangszóróvédelmeket semmilyen hangváltónál sem szabad semmibe venni. Inkább a hangváltóban adja meg magát egy alkatrész mint a hangszóró égjen be.!!
Ugye azt ne felejtsük el, hogy a hangszóró hiába tud többet, a hangfal kialakítása ezt korlátozni fogja.
És akkor az utolsó rész. A tömítés.
Minél kevesebb a tömítőanyag a hangfalba, az annál "öblösebben" fog szólni, annél jobban adja ki a mély tartományt. Itt is arra kell ügyelni, hogy ez ne menjen át "kopogássá". Már régóta nem használnak sok gyártónál vatta tömítést (az inkább a Hi-Fi-be maradt meg), hanem inkább középkeménységű 6-10mm (de néha vastagabb) szivacslapot. Fa felépítményű hangfalnál szokás a teljes belső felületet (kivéve a front oldal) lefedni, sőt hangszóróhoz mérten (kissebb teljesítményűnél) szakaszolni a belteret a mély megfelelő megszólalásához.

Egyenlőre ennyi.......


Lalikirály, ennyi és nem több..!!!

HunHyper
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 144
Hozzászólások: 1583
Csatlakozott: 2012.06.26. 14:50
Hangszer: KETRON EVENT
Tartózkodási hely: Ausztria
Adott köszönetek: : 1985 alkalommal
Kapott köszönetek: : 1811 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 67589Hozzászólás HunHyper
2021.04.26. 19:02

Sziasztok....
Ha esetleg lenne valakinek Allen & Heath QU sorozatú keverőhöz User Preset-je és még ide is adná, azt nagyon megköszönném... :)
Üdv: Roland


"Még mindig csak amatőr vagyok..." :D
KETRON Event - Kurzweil Artis 7 - Allen & Heath QU-SB - DBX DriveRack PA2 - QSC K10 - Austrian Audio OD505

gabati
Kiemelt tag
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 31
Hozzászólások: 237
Csatlakozott: 2011.08.26. 12:07
Hangszer: Korg PA3XPro Musikant, Roland G70, Roland JV80,D50
Tartózkodási hely: Gyimesfelsőlok, Erdély
Adott köszönetek: : 1099 alkalommal
Kapott köszönetek: : 174 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 67592Hozzászólás gabati
2021.04.27. 06:33

HunHyper írta:
2021.04.26. 19:02
Sziasztok....
Ha esetleg lenne valakinek Allen & Heath QU sorozatú keverőhöz User Preset-je és még ide is adná, azt nagyon megköszönném... :)
Üdv: Roland
Az nekem is jól jönne.



Avatar
edmund
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 82
Hozzászólások: 255
Csatlakozott: 2011.10.06. 17:31
Hangszer: KORG PA 3X
Tartózkodási hely: Erdély
Adott köszönetek: : 827 alkalommal
Kapott köszönetek: : 206 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 67599Hozzászólás edmund
2021.04.28. 15:37

A Soundcraft UI16-os legujabb szoftverével 7548-as egészen jól müxik. Egy 32 gigás usb-re egy akármekkora eseményt rögzíteni lehet waw-ban, majd utána Audacity-vel nagyszerüen lehet vágni, rendezni s mp3-ba átkovertálni.



Új hozzászólás