Kedves új Tagjaink! Ha még nem tettétek meg, kérlek olvassátok el a Fórumszabályzatunk, melyből az is kiderül miért nem látjátok még a csatolmányokat :)

Kedves Tagok! Megújult a Médiatár, elérés: YouTube Médiatár, ill. a kis youtube ikon a menüsorban. Bővebb infók Itt

Kedves Fórumlakók! Örömmel tájékoztatlak benneteket, hogy elkészült a blog 1.0-ás verziója. Aki késztetést érez arra, hogy nagyobb lélegzetvételű bejegyzésekben ossza meg a tapasztalatait, gondolatait, tudását a többiekkel, az oldal profiljába illő külön rovatot vezessen, az tőlem kérhet jogosultságot PÜ-ben. A blogbejegyzés mellé nyílik egy téma is, ahol tovább folytatódhat az eszmecsere az adott témáról ;)

Zeneelmélettel kapcsolatos kérdések-válaszok.

Minden ami a zeneelmélettel kapcsolatos

Moderátor: Moderátorok

Avatar
tacso
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 15
Hozzászólások: 1226
Csatlakozott: 2014.01.25. 15:35
Hangszer: Korg Pa3x 61 Muzikant, Ibanez Rg, Hk Ludas Impact,
Tartózkodási hely: Kópháza
Adott köszönetek: : 2142 alkalommal
Kapott köszönetek: : 1898 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Zeneelmélettel kapcsolatos kérdések-válaszok.

Hozzászólás: # 34347Hozzászólás tacso
2015.07.16. 17:34

[quote="almatom"]Srácok!
Hallgassátok meg a Queen-We Will Rock You slágerét:


Nálam skála szempontból a gitárgyakorlatokhoz használt E pentaton megy rá az énekre. Ha a dalt gitáron írták, (erősen sanszos) akkor sima gitár kvintek lefogásával kísérhető a dal és tök mindegy hogy az adott harmónia moll vagy dúr!
A következő sorokat csak azoknak írom, akiknek ez még esetleg új: :roll:

A 70 es 80 as évek gitárriff zenekarai pontosan a dalokat ellágyító moll harmóniák kiherélésével akarták slágeresedő rock zenéiket keményebb formában tartani! Magyarán az alaphang-kivint, később az alaphang-kvint-oktáv megszólalásokra szorítkoztak, így mivel pont a moll-dúr megmondó terc hiányzott a kettős hangzat megszólalásból, így a dal nem lágyult akkor sem ha végig mollt lehetne zongorázni rá!
Aztán ez szépen begyűrűzött a Hammond orgonajátékba is, persze csak a Hard Rock vonalat tekintve! Tokaji rocktáboros koromban Balázs Fecó és Gidófalvi is konkrétan megmondta, hogy ezen műfajon belül ha még egyszer meglátják hogy teli harmóniát fogok a Hammondon és nem nem nyújtok alaphang-kvint-oktávot, akkor letördelik az összes tercfogó ujjamat! Aztán elmentek meginni valamit... :) Később Gömörivel is értekeztem erről, azt mondta mindenki menjen a bánatba... :)

Csak valamennyire idetartozóként: A múltkor feltettem a Somló-Adamis féle -Ha a csend beszélni tudna- dalt, amit Somló basszusgitárral írt alaphangokra (az Álomarcú lány-t is). Furi is kicsit a harmóniavezetés, legalábbis nem szokványos...

A Queen rock zenéje pont attól zseniális szerintem, a gitáros May és Freddy Pop- jazz-klasszikus vonala egy irdatlan jó misungot eredményezett, és ez által nem is lehet jól kategórizálni a zenekart, a Queen műfaja a Queen!
Viszont a We vill nekem a szólóig egy egyenes kvintes Rock nóta!

De ha Tomi majd átfabrikálja pl. szvingbe fuvósokkal és beharmonizálva, akkor majd csattan bokáig az állunk tutira...! :D


Egy dologban biztos vagyok! Nem vagyok tévedhetetlen!

Avatar
tacso
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 15
Hozzászólások: 1226
Csatlakozott: 2014.01.25. 15:35
Hangszer: Korg Pa3x 61 Muzikant, Ibanez Rg, Hk Ludas Impact,
Tartózkodási hely: Kópháza
Adott köszönetek: : 2142 alkalommal
Kapott köszönetek: : 1898 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Zeneelmélettel kapcsolatos kérdések-válaszok.

Hozzászólás: # 34354Hozzászólás tacso
2015.07.17. 04:40

Teljesen egyetértek Tom!


Egy dologban biztos vagyok! Nem vagyok tévedhetetlen!

Avatar
---Qgli---
VIP
Blogbejegyzések: 14
Hozzászólások a témában: 74
Hozzászólások: 2917
Csatlakozott: 2011.12.12. 08:23
Hangszer: -
Adott köszönetek: : 911 alkalommal
Kapott köszönetek: : 2380 alkalommal

Re: Zeneelmélettel kapcsolatos kérdések-válaszok.

Hozzászólás: # 39694Hozzászólás ---Qgli---
2016.01.30. 14:58

Ha tudnád azt, hogy a zeneelméletben vannak összeférhetetlen alterálások, akkor ilyen baromságokon nem gondolkodnál.
Moll alapú hármashangzatnál a kvintet kizárólag csak lefelé lehet alterálni.
Egy másik ilyen szabály így van leírva az akkori zeneelmélet füzetemben:
"No, gyermekeim az Úrban!
Diktálok:
Major kilences harmóniánál a nónát nem alteráljuk!.....Azért nem, mert szarul szól!!!!!

( Aki tanult ennél a tanárnál az tudja kiről van szó )



Avatar
Bubamara
Adminisztrátor
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 1
Hozzászólások: 2267
Csatlakozott: 2012.05.24. 21:05
Hangszer: Kurz Forte, Roland VR760, Ketron SD1 plus, SD40
Tartózkodási hely: Magyarország, Borsod-Abaúj-Zemplén Megye
Adott köszönetek: : 4415 alkalommal
Kapott köszönetek: : 3446 alkalommal

Re: Zeneelmélettel kapcsolatos kérdések-válaszok.

Hozzászólás: # 39703Hozzászólás Bubamara
2016.01.31. 09:28

Az nekem is meg van. Jó régi kiadásban.


Buba

Avatar
---Qgli---
VIP
Blogbejegyzések: 14
Hozzászólások a témában: 74
Hozzászólások: 2917
Csatlakozott: 2011.12.12. 08:23
Hangszer: -
Adott köszönetek: : 911 alkalommal
Kapott köszönetek: : 2380 alkalommal

Re: Zeneelmélettel kapcsolatos kérdések-válaszok.

Hozzászólás: # 39706Hozzászólás ---Qgli---
2016.01.31. 11:41

powersparc írta:Bocsánat hogy belekontárkodtam a tudományodba
Nem az én tudományom. Volt egy mester, akitől tanultam és meglepődnél, ha tudnád még, hogy kik is tanultak tőle. ( Bundzik szerint is profi )
powersparc írta:azért a zeneelméletisedtől kérdezd már meg hogy hallott-e a clusterekről, folt vagy fürt akkordokról,
Ezt most komyolyan kérdezted, vagy viccből?
powersparc írta: maj7 egy dúrba ágyazott mol akkord felül, ugyanúgy mint egy mol7, csak ott alul van a mol ês felül a dúr,
Így diktálom a növendékeimnek: Minden akkord olyan jellegű, amilyen a súlyponti helyen elhelyezkedő akkord jellege.
Ennél fogva a Maj7 akkord mindig dúr jellegű lesz, mert a súlyponti helyen dúr akkord van.

Ha ezek a megfordításos dolgok érdekelnek, akkor a Rameau írt egy könyvet a Sixte ajoute-ről. Ebben azt firtatta, amire már a 18. szd-ban is rácsodálkoztak, hogy a moll szeptim akkord kvint-szext megfordítása dúr jellegű.
Ma már tudjuk, hogy ez az akkordfordítás így nem használható, ebből származtatva jöttek létre a 6-os akkordok, ami ezért kizárólag csak nagy szext-tel fordulhat elő és ennek pedig csak egy megfordítása lehetséges ( mert a többi már moll szeptimként moll jellegel szól ).

Erről lehetne beszélni órákig, de én ezt csak azért mondtam neked, mert olyan dolgokról nem érdemes gondolkodni, elmélkedni, amit már régen megfejtettek.



Avatar
---Qgli---
VIP
Blogbejegyzések: 14
Hozzászólások a témában: 74
Hozzászólások: 2917
Csatlakozott: 2011.12.12. 08:23
Hangszer: -
Adott köszönetek: : 911 alkalommal
Kapott köszönetek: : 2380 alkalommal

Re: Zeneelmélettel kapcsolatos kérdések-válaszok.

Hozzászólás: # 39709Hozzászólás ---Qgli---
2016.01.31. 16:19

Gondoltam, hogy nem kellett volna beleszólnom a dolgaidba....
De most már nem is szólok bele.
Használd nyugodtam a major 7-est moll akkordként! Én nem bánom.

Társalgás részemről lezárva.
Ha úgy érzed, hogy beszóltam neked, vagy lekezeltelek volna, akkor bocsánatot kérek. Nem állt szándékomban.



Avatar
tacso
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 15
Hozzászólások: 1226
Csatlakozott: 2014.01.25. 15:35
Hangszer: Korg Pa3x 61 Muzikant, Ibanez Rg, Hk Ludas Impact,
Tartózkodási hely: Kópháza
Adott köszönetek: : 2142 alkalommal
Kapott köszönetek: : 1898 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Zeneelmélettel kapcsolatos kérdések-válaszok.

Hozzászólás: # 39714Hozzászólás tacso
2016.01.31. 19:33

Power! A professzori szint gyakran együtt jár némi megmosolyogtató arroganciával... :D... Ne zavarjon! Mivel én nem vagyok prof a magam módján és saját tudásom szerint reagálnék a felvetésedre. A dúr major harmónia alul egy dúr felül egy moll? Igen! A moll rész lágyítja a harmóniát? Kétségtelen! Persze attól még nem lesz moll, csak egy sejtelmesebb hatású harmónia, aminek ugyanúgy meg van a szerepe egy adott szerzemény szerkezetében.

Hogy a zeneelmélet dogmái kit mennyire zárnak kalickába azt mindenki maga dönti el, vállalva annak felelősséget is persze. F6 ot nemfordítok Dm 7 é? Hűha! Na majd meglátjuk! :D

Liszt modern darabjai unmuziknak lettek kikiáltva annak idején, csak utána lett zseniális... 8-)


Egy dologban biztos vagyok! Nem vagyok tévedhetetlen!

Avatar
tacso
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 15
Hozzászólások: 1226
Csatlakozott: 2014.01.25. 15:35
Hangszer: Korg Pa3x 61 Muzikant, Ibanez Rg, Hk Ludas Impact,
Tartózkodási hely: Kópháza
Adott köszönetek: : 2142 alkalommal
Kapott köszönetek: : 1898 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Zeneelmélettel kapcsolatos kérdések-válaszok.

Hozzászólás: # 39716Hozzászólás tacso
2016.01.31. 21:09

Egyetértek! A lényeg hogy benned milyen érzetet kelt! A többi legyen más gondja! :D


Egy dologban biztos vagyok! Nem vagyok tévedhetetlen!

Avatar
Apelláta
Adminisztrátor
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 3
Hozzászólások: 2420
Csatlakozott: 2011.11.27. 02:15
Hangszer: Korg Pa80 / Pa3X
Tartózkodási hely: Kom.-Eszt. Megye: Oroszlány
Adott köszönetek: : 4568 alkalommal
Kapott köszönetek: : 2489 alkalommal

Re: Zeneelmélettel kapcsolatos kérdések-válaszok.

Hozzászólás: # 39720Hozzászólás Apelláta
2016.02.01. 08:25

Ezt jól megfogalmaztad Tomi.


Üdv.: Apelláta

Avatar
tacso
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 15
Hozzászólások: 1226
Csatlakozott: 2014.01.25. 15:35
Hangszer: Korg Pa3x 61 Muzikant, Ibanez Rg, Hk Ludas Impact,
Tartózkodási hely: Kópháza
Adott köszönetek: : 2142 alkalommal
Kapott köszönetek: : 1898 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Zeneelmélettel kapcsolatos kérdések-válaszok.

Hozzászólás: # 39725Hozzászólás tacso
2016.02.01. 14:33

Minden ízlés dolga! Egy jó zongorista stílusa, felkészültsége de még a hangulata is pontosan olvasható a harmónia-kromatika használatából. Jamsassion alkalmával domborodik legjobban a dolog megfelelő inspiráció esetén. Mindenki egy szín a zenei palettán, de ezek a színek nem mindenkinek jönnek be. Nem minden rózsaszín... :D Pl. Jacksony szeret időnként fura harmóniákat betenni a sorba, ami rám üdítőleg hat, másra biztos a frászt hozza, de a könnyűzene tele van pocsékul megharmónizált dalokkal (nem csak a mulatós műfaj), és nem tudni hogy ez újító jelleggel vagy tudás hiányában történt...


Egy dologban biztos vagyok! Nem vagyok tévedhetetlen!

Új hozzászólás