Kedves új Tagjaink! Ha még nem tettétek meg, kérlek olvassátok el a Fórumszabályzatunk, melyből az is kiderül miért nem látjátok még a csatolmányokat :)

Kedves Tagok! Megújult a Médiatár, elérés: YouTube Médiatár, ill. a kis youtube ikon a menüsorban. Bővebb infók Itt

Kedves Fórumlakók! Örömmel tájékoztatlak benneteket, hogy elkészült a blog 1.0-ás verziója. Aki késztetést érez arra, hogy nagyobb lélegzetvételű bejegyzésekben ossza meg a tapasztalatait, gondolatait, tudását a többiekkel, az oldal profiljába illő külön rovatot vezessen, az tőlem kérhet jogosultságot PÜ-ben. A blogbejegyzés mellé nyílik egy téma is, ahol tovább folytatódhat az eszmecsere az adott témáról ;)

Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hangtechnikával kapcsolatos témák

Moderátor: Moderátorok

Roland_85
Újonc
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 11
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2021.01.02. 21:29
Hangszer: Roland E-50
Adott köszönetek: : 3 alkalommal
Kapott köszönetek: : 18 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 67621Hozzászólás Roland_85
2021.05.08. 20:52

A hangváltót általában úgy szokás méretezni, hogy a két hangszóró frekvencia átvitele kicsit fedje egymást...

Szia!
Köszi a választ.
A végfok egy Reflex RX500-as, ami ugye 8 Ohm-on nem fog oldalanként 200W-ot leadni. Szeretnék ettől kicsit erősebbet beszerezni, de igen, ahogy írtad, a doboz mérete befolyásoló tényező. Nem fog hatalmas basszussal szólni :) hiába van benne a JBL mély.
A hangváltót még keresgélem, hogy milyen legyen.

Másik kérdés:
Mikrofon állványból milyet célszerű venni?
A K&M márkát néztem ki, de abban is vannak már könnyebb (talán silányabb) szerkezetűek.
Van valamilyen régi típusúm itthon, de már lassan széthullik. Ahogy nekem be van állítva, úgy majdnem elhúzza a mikrofon (én úgy szeretem, ha a szinti mellett áll, majdnem teljesen kihúzva függőbe és kis emelkedéssel jön a gém középre) 190cm magas vagyok.

Üdv: Roland



Avatar
Pumika
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 30
Hozzászólások: 416
Csatlakozott: 2011.10.22. 11:02
Hangszer: Ketron SD7-Ketron SD9-Yamaha Motif ES6
Tartózkodási hely: Paks
Adott köszönetek: : 1101 alkalommal
Kapott köszönetek: : 368 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 67622Hozzászólás Pumika
2021.05.09. 20:19

Sziasztok. Van valakinek tapasztalata Dynacord Powermate-1000-3 használatával kapcsolatosan. Szeretném ha megosztaná. Köszi Pumi.



Avatar
Mauglidyro
Kiemelt tag
Blogbejegyzések: 7
Hozzászólások a témában: 79
Hozzászólások: 354
Csatlakozott: 2019.05.02. 20:37
Hangszer: Villanycsengő, 3 fázisú elektromos brácsa
Tartózkodási hely: Hajdúböszörmény
Adott köszönetek: : 68 alkalommal
Kapott köszönetek: : 412 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 67623Hozzászólás Mauglidyro
2021.05.10. 06:08

Szia Pumi!

Nekünk 4-5 évig volt használatban egy Powermate 1000-3, azelőtt szintén ugyanennyit 1000-2.
Szerintem egy túlárazott termék.
Alig pár db plusz van benne az 1000-2 képest.

Digitálisan routingolható Master EQ (akár aux körre is), RCA audio csatornák, amik a sztereó csatornákon osztoznak, USB digitális interfész,
digitális effekt, ami mostmár testreszabható.
Van benne egy semmire sem jó speaker protection, és egy LPN funkció, amivel mélykiemelést tudsz végezni 3 lépcsőben, és amivel nagyon könnyen lehet a DBX-es mérést elcseszni.
Az egyetlen pozitívum a 2-eshez képest, hogy nem zajos. Elvégre kapcsolóüzemű táp van benne.

Kevesebb mint féláron ott egy Behringer XR18, és egy Behringer NX4-6000 ... sokkal jobban megéri.


Digitális "földrengés-szimulátor": Behringer NX4-6000, Qu16, Dbx Pa2, 2x Garry Lite15, 2x Turbosound Milan M15b
Kapkodós cájg: Behringer XR12 ,Behringer NX4-6000, Dbx Pa2, 2x Garry Lite12, 1x Turbosound Milan M15b

Avatar
Pumika
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 30
Hozzászólások: 416
Csatlakozott: 2011.10.22. 11:02
Hangszer: Ketron SD7-Ketron SD9-Yamaha Motif ES6
Tartózkodási hely: Paks
Adott köszönetek: : 1101 alkalommal
Kapott köszönetek: : 368 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 67625Hozzászólás Pumika
2021.05.10. 13:23

Köszi, igen húzós árak vannak, most lehet lenne egy jó áron, még megbeszélésen vagyunk.
A hangminőség a PM-2, és a PM-3 között volt érzékelhető, sajna hallomásbol tudom csak hogy a 3-as széria már nem az igazi. A szolgáltatása viszont a PM-3 ami nekünk kellene. Üdv: Pumi.



Avatar
Mauglidyro
Kiemelt tag
Blogbejegyzések: 7
Hozzászólások a témában: 79
Hozzászólások: 354
Csatlakozott: 2019.05.02. 20:37
Hangszer: Villanycsengő, 3 fázisú elektromos brácsa
Tartózkodási hely: Hajdúböszörmény
Adott köszönetek: : 68 alkalommal
Kapott köszönetek: : 412 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 67626Hozzászólás Mauglidyro
2021.05.10. 16:39

Attól függ, mit értesz ez alatt ...

Ha a dinamikus mélyhangzás felől közelítjük meg, kb egálban lehetnek ... Főleg bekapcsolt LPN mellett!
Effektben ugyanaz, csak a 3-asnál tudod paraméterezni.

Vannak jó húzásai a 3-asnak is, de mint mondtam, nekem nem érne mostmár annyival többet.
Még mindig olcsóbban jövök ki egy kapkodós cájgnak megfelelő motyóval, és állítom, hogy jobban is szól, és szolgáltatásban is odaveri :)

Én legalább is nem lennék a saját pénzem ellensége, ha most kéne összerakni a cuccot.

A 2-eshez képest már egy kicsivel tisztább a hangja, de még mindig analógos, és a keverőjében sok a "mocsok"!
Soha nem felejtem el, amikor anno átvittük Malkóhoz az 1db lite 15-öst és helyben teszteltük a tartalék 600-1es Powermate-el.
A Neumann KMS105-nek olyan kásás, dobozos hangja volt, rá sem ismertem Marci hangjára.
Ennél rosszabb már a Beta 58-nak a hangja volt. Ott már szerintem bajok vannak, ha az sem tud normálisan megszólalni abban a motyóban.
Majd a 01v96-ot átfűztük közvetlenül a 600-1 erősítő bemenetére, és onnan néztük meg mégegyszer.
A különbség mint ég és a föld.

De nem kell ehhez a 01v96-ot felhozni példaképp, mert ott van a Kapkodós cájg.
Szóról szóra ugyanez a jelenség volt megfigyelhető, csak más mikrofonokkal.

Az egyetlen ok, hogy a Digitális földrengés-szimulátorban nem egy Behringer XR18 lett a keverő, Jani nem tudott elszakadni a potméterektől.
Ha rajtam múlott volna, nekem legalább is bőven elég lett volna, és még helyet is tudtunk volna spórolni az autóban, és nem kéne egy 8U magas rack-el járni mindenhova.


Digitális "földrengés-szimulátor": Behringer NX4-6000, Qu16, Dbx Pa2, 2x Garry Lite15, 2x Turbosound Milan M15b
Kapkodós cájg: Behringer XR12 ,Behringer NX4-6000, Dbx Pa2, 2x Garry Lite12, 1x Turbosound Milan M15b

Avatar
Pumika
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 30
Hozzászólások: 416
Csatlakozott: 2011.10.22. 11:02
Hangszer: Ketron SD7-Ketron SD9-Yamaha Motif ES6
Tartózkodási hely: Paks
Adott köszönetek: : 1101 alkalommal
Kapott köszönetek: : 368 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 67628Hozzászólás Pumika
2021.05.10. 18:38

Köszi, rendes vagy. Most kaptam emailt, hogy még nem adta el, 4-kiló alatti lenne az ár. Meg kell beszélnünk a zenekarral, majd meglátjuk. Üdv.



Avatar
Mauglidyro
Kiemelt tag
Blogbejegyzések: 7
Hozzászólások a témában: 79
Hozzászólások: 354
Csatlakozott: 2019.05.02. 20:37
Hangszer: Villanycsengő, 3 fázisú elektromos brácsa
Tartózkodási hely: Hajdúböszörmény
Adott köszönetek: : 68 alkalommal
Kapott köszönetek: : 412 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 67679Hozzászólás Mauglidyro
2021.06.21. 13:09

Na üdv. mindenkinek.

Húúúúha, de rég láttam ilyen közelről a fórumot ... Szinte már keresgetni kell rajta a dolgokat, na mindegy ...
Mostmár hivatalosan is elindult az idei lagzis szezon. Szerintem senki nem tudja megjósolni, hogy meddig tart, de ameddig van, ismét örülhetünk :)

Persze mint minden szezonkezdést, ezt is egy tüzetesebb ellenőrzés előzte meg.
Összeraktuk a komplett motyót az udvaron, és ráeresztettük a jobbnál jobb muzsikákat, nem kímélve a hangerőpotmétereket :)

Az első lagzi múlt héten a Kerekerdő élményparkban volt.
Technikailag nem volt túl nagy kihívás.

A második lagzi a Hotel Óbester-ben volt.
Ami szintén nem nem ígérkezett túl nagy kihívásnak.
Már csak azért sem, mivel fél 1-től váltott minket a DJ.
így a teljes műsoridőnk 2-3 órahossza volt.

A harmadik lagzi, az pont a tegnapi nap, de szintén a Kerekerdő élményparkban volt.
Itt viszont a teljes arzenált, és még a Szaxis kolléga 2db HyperTopját is mozgósítani kellett.
Illetve azon a héten derült ki, hogy Nótár Mary lesz a sztárvendég.

Illetve a szabadtéri szertartásokra való egyre nagyobb igény miatt rá lettünk kényszerülve a vezeték nélküli mikrofonokra. De erről majd lentebb bővebben.

Konklúziók:
- Nehéz volt nekem úgy helyt állni a pakolásnál, hogy közben a szertartást is nekem kellett hangosítani. Sajnos emiatt akadt még feladat a cucc körül a szertartás utánra is.
Így levonva a tanulságot, legközelebb a kitűzött indulás előtt legalább +1 órával hamarabb kell indulni, ilyen esetben.
- Szerintem a legkitartóbb csapat volt idáig a szezonban. Itt viszont jön a DE:
- Sajnos mind 3 lagzinál megfigyelhető volt, hogy az emberek mennyire igénylik a társas beszélgetéseket így a járványhelyzet után, ez sajnos rányomta a bélyegét a bulikra, mivel csak a kötelező körökre sikerült őket kimozdítani őket a "Komfort zónájukból".
De viszont nekünk ez annyival volt jobb, hogy tulajdonképpen olyan nótákat is elő tudtunk venni, amelyek nem voltak megszokottak korábban egy-egy lagzi során.
Szerintem az életérzés a vendéglátós-muzsikálással volt egyenértékű ...
- Nótár Mary, mint sztárvendég, technikus szemszögéből.
Szerintem irreális azon követelményük, hogy 3000W teljesítmény oldalanként. Nem hiszem el, hogy mi akik 3/4 teljesítményen muzsikálunk egész éjszaka, nekik még az egész teljesítmény is kevés.
Viszont végtelenül korrekten álltak az együttműködéshez, én azt mondom.
Hoztak egy Tyros5-öt, Zeta hegedűt, valamilyen AKG vezetéknélküli miksit, illetve egy Dynacord CMS 600-3 keverőt. Kértek egy sztereó csatornát, kinulláztam, oszt adjadneki.
Végére ráb*sztam, egy limitert, és kalap-kabát.
Illetve megnyitottam a Qu RTA képernyőjét a tableten, és ahol besípolt, ott vettem vissza.
A végén nem győztek hálát adni a kihangosításért :)


Jah igen, vezetéknélküli mikrofonok.
Mint mondtam, tavalyi év alapján rengetegen választják a szabadtéri szertartást.
Illetve szoktam járni nótaműsorokat is kísérni. Ezeken meg többnyire nekem kell még a hangosítást is megoldani.
Sajnos a keret szűkös, ugyebár.

Mint táv- és hírközlésben jártas ember, ma már azt mondom, hogy a teljes UHF tartomány felejtős.
Sajnos az LTE (4G) terjedésével egyre több szabvány is napvilágot lát.
Ilyen az LTE 400 (ezzel keztünk), LTE 700, LTE 800

Még ez utóbbi kettő nem elterjedt országunkban, mert perpillanat, csak önkormányzatok működtetik őket saját célra, ezeket az adott tornyokat, de hamarosan ez a spektrum is bővül.
És a mostani LTE tartományok a későbbiekben is kiterjedhetnek, ezek viszont ismét Ronccsá varázsolják az újonnan vett vezetéknélküli rendszereinket.

Sajnos a felső vezetésnek is nagyobbak az elvárásai mifelénk ilyen téren a kábeltv szerelésnél:
- Pl. ha perpillanat a vételi helynél nincs lehetőség felcsatlakoztatni a kihelyezett eszközt (mert mondjuk nincs TV),
azt a vételi pontot nem hagyhatjuk az osztáson 75Ohm-os lezáró nélkül
- Nem használhatunk falialjzatot.
- oldalpréselt csatlakozók nem használhatóak,
- Minden csatlakozót kombinált fogóval kell meghúzni
- Minden 2x-esen árnyékolt RG6 kábelt szabványosítani kell 3x árnyékolt RG6-ra.
- stb...

Sajnos az OFDM tartomány az új 1000-es netnél igen csekély hibatűréssel bír, a nagy QAM moduláció meg is követeli azt hogy rendben legyen a hálózat, de cserébe jóval nagyobb sávszélességgel rendelkezik, ezáltal működik ez a nagy csomag.
Ahol csak mobil telefonok forgalmaznak, ott ez a zavartatás a nyitott hálózaton csak alkalomszerű, de ahol viszont adótorony működik, ott viszont állandó a zavartatás.
És mivel zárt rendszerben szolgáltatunk, és szemben a mobilszolgáltatókkal, akik nyílt rendszerben, ezért a mi feladatunk az, hogy az ő frekvenciájuk ne zavarjon bele a mi hálózatunkba.

Én azt akartam ezzel mondani, hogy célszerű a Wifi tartományát megközelíteni. Bár ezen termékek nevei utalnak a 2.4GHz-es tartományra, viszont a valóság az, hogy egy wifivel szemben biztonságosabb tartományban üzemel, így nem okoz gondot egy gócpont közepén sem a működtetése.

A mi választásunk egy Audio Technika ATW1102-re esett.
Hihetetlenül tiszta hang, rendkívül nagy rendelkezésre állással. Természetesen üzemidőben.
Ha hiszitek, ha nem, 2db Panasonic AA elemmel kibírta a szertartást, illetve a komplett lagzit is, mivel a kolléganőnknek első látásra megtetszett, így nem volt kérdés, milyen mikrofonba szeretne énekelni.
Sanszos, hogy ők is megveszik :)


Digitális "földrengés-szimulátor": Behringer NX4-6000, Qu16, Dbx Pa2, 2x Garry Lite15, 2x Turbosound Milan M15b
Kapkodós cájg: Behringer XR12 ,Behringer NX4-6000, Dbx Pa2, 2x Garry Lite12, 1x Turbosound Milan M15b

szenasitamas26
Újonc
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 23
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2017.01.15. 21:28
Hangszer: Korg Pa700
Tartózkodási hely: Tura
Adott köszönetek: : 50 alkalommal
Kapott köszönetek: : 32 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 67693Hozzászólás szenasitamas26
2021.07.08. 22:50

Sziasztok!
Adott egy Yamaha mg124cx típusú keverő, aminek a master kimenetével van egy kis probléma. Ha jack-el jövünk bele nem szól csak az egyik oldal, (a jobb azt hiszem bár ebben nem vagyok biztos) ha xlr-el, akkor szól mind a két oldala a vegfoknak, de az egyik jóval halkabban. A group-ba kötve meg tökéletesen szól mind a két oldal sztereoban :D
Namármost két vegfokkal mennénk szombaton, az bajt tenne az egyik vegfok-ban, ha a master-re lenne kötve úgy hogy az egyik fele halkabban szól? :cry:
Esetleg a group-ba két jack ipszilon elosztó?
Tudna valaki nekem segíteni? Előre is hálásan köszönöm! :777


tonyo

Avatar
BodziLalikirály
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 168
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2016.09.15. 20:13
Hangszer: Roland E-50, Medeli MC-850, Fujiha F8000, Kawai K1
Tartózkodási hely: Veresegyház
Adott köszönetek: : 1615 alkalommal
Kapott köszönetek: : 523 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 67694Hozzászólás BodziLalikirály
2021.07.09. 06:21

szenasitamas26 írta:
2021.07.08. 22:50
Sziasztok! Adott egy Yamaha mg124cx típusú keverő, aminek a master kimenetével van egy kis probléma. Ha jack-el jövünk bele nem szól csak az egyik oldal, ha xlr-el, akkor szól mind a két oldala a vegfoknak, de az egyik jóval halkabban. A group-ba kötve meg tökéletesen szól mind a két oldal sztereoban. Namármost két vegfokkal mennénk szombaton, az bajt tenne az egyik vegfok-ban, ha a master-re lenne kötve úgy hogy az egyik fele halkabban szól? Esetleg a group-ba két jack ipszilon elosztó? Tudna valaki nekem segíteni?


Először is tudni kellene, hogy lényeges e, hogy sztereó legyen a kimenet?
Tehát lesz-e panorámázva hangszer / ének, vagy diszkózene lesz szolgáltatva, illetve, hogy a "felhasználási helyen" érzékelni fogják e ezt?
Mert ha nem ......
Akkor akár csak az egyik oldali kimenetet használva (MAIN L vagy R) is elég azt a végfok felé küldeni.
Nem írtad a végfokok típusát, de nagy százalékban a végfokokon van lehetőség a vonali jel továbbfűzésére, így nincs szükség Y kábelre meg egyéb házi mókolásra.
A végfoknak nem lesz baja attól ha az egyik oldal alacsonyabb jelszinten dolgozik (de attól igen ha a jel megemelésével az eddig jó jelszintet használó oldalt túlvezérlésre hajtjuk).
A legtöbb végfok DUAL kialakítású, vagyis 2 darab ugyanolyan teljesítményű végfokpanelt tartalmaz egymástól függetlenített kialakításban.
Ezért lehetséges pld. (ha a végfok is tudja!!!), hogy az egyik oldalt 8 Ohm terheléssel, míg a másik oldalt 2-4-16 Ohm terheléssel használjuk.

szenasitamas26 írta:
2021.07.08. 22:50
Yamaha mg124cx típusú keverő, aminek a master kimenetével van egy kis probléma. Ha jack-el jövünk bele nem szól csak az egyik oldal, (a jobb azt hiszem bár ebben nem vagyok biztos) ha xlr-el, akkor szól mind a két oldala a vegfoknak, de az egyik jóval halkabban

A leírásod alapján, kérdés, hogy szimmetrikus, vagy asszimetrikus (balanced / unbalanced) bekötésű csatlakozókkal ellátott kábeleket próbálsz-e hasznáni, vagy vegyesen ?
XLR-nél jelszintcsökkenés, ha az egyik ilyen míg a másik olyan !!!
De az is lehet hiba, hogy korábban a JACK aljzatba bennmaradt egy jack dugónak a "vége" !
Illetve egy beragadt dugó kihúzásánál az érintkező elhajlott, így akár jelzárlatot is okozhatott. Ami így akár kihathat az XLR kontaktjára is.
Ezt szervízben érdemes lenne ellenőriztetni.


Lalikirály, ennyi és nem több..!!!

szenasitamas26
Újonc
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 23
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2017.01.15. 21:28
Hangszer: Korg Pa700
Tartózkodási hely: Tura
Adott köszönetek: : 50 alkalommal
Kapott köszönetek: : 32 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 67695Hozzászólás szenasitamas26
2021.07.09. 06:42

A sztereó nem lényeg, nem szeretnénk külön panorámázgatni. Akkor, ha jól értem a az egyik master kimenetről hajtható a vegfok mindkét oldala. Egyébként Behringer Km1700 a vegfok típusa. A másik meg egy régebbi fajta Kiso.
A csatlakozó, amivel kijövök a vegfokból az egy xlr-jack ipszilon kábel és xlr megy a vegfokba. Tudok kötni egyébként Jack-et is bele, mert van jack is a vegfokon.
Az xlr típusú bekötésnél pedig két xlr - xlr kabellel kötjük be.
Egyébként lesz két szintetizátor és egy ének,tehát élőzene.


tonyo

Új hozzászólás