Kedves új Tagjaink! Ha még nem tettétek meg, kérlek olvassátok el a Fórumszabályzatunk, melyből az is kiderül miért nem látjátok még a csatolmányokat :)

Kedves Tagok! Megújult a Médiatár, elérés: YouTube Médiatár, ill. a kis youtube ikon a menüsorban. Bővebb infók Itt

Kedves Fórumlakók! Örömmel tájékoztatlak benneteket, hogy elkészült a blog 1.0-ás verziója. Aki késztetést érez arra, hogy nagyobb lélegzetvételű bejegyzésekben ossza meg a tapasztalatait, gondolatait, tudását a többiekkel, az oldal profiljába illő külön rovatot vezessen, az tőlem kérhet jogosultságot PÜ-ben. A blogbejegyzés mellé nyílik egy téma is, ahol tovább folytatódhat az eszmecsere az adott témáról ;)

Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hangtechnikával kapcsolatos témák

Moderátor: Moderátorok

gabati
Kiemelt tag
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 31
Hozzászólások: 237
Csatlakozott: 2011.08.26. 12:07
Hangszer: Korg PA3XPro Musikant, Roland G70, Roland JV80,D50
Tartózkodási hely: Gyimesfelsőlok, Erdély
Adott köszönetek: : 1099 alkalommal
Kapott köszönetek: : 174 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 66419Hozzászólás gabati
2020.09.15. 06:16

Nekem úton van az RCF Evox 8 V2, ha megjön majd beszámolok.



doxaa
Kiemelt tag
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 66
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2012.11.24. 13:27
Hangszer: Korg
Adott köszönetek: : 466 alkalommal
Kapott köszönetek: : 365 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 66420Hozzászólás doxaa
2020.09.15. 07:02

Érdeklődnék, használja vagy hallotta már valaki az RCF SUB 702-AS ládát? Ha igen, mik a tapasztalatok - hangnyomás, hangkép lágysága-keménysége stb ?



Avatar
Asterix
Globális Moderátor
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 491
Hozzászólások: 3474
Csatlakozott: 2011.10.28. 17:51
Hangszer: -
Tartózkodási hely: Magyarország, Eger
Adott köszönetek: : 1828 alkalommal
Kapott köszönetek: : 2886 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 66421Hozzászólás Asterix
2020.09.16. 05:18

Qgli!
Nem mentél el Panyi Zolihoz az új üdvöske hangfalat meghallgatni?



Avatar
---Qgli---
VIP
Blogbejegyzések: 14
Hozzászólások a témában: 572
Hozzászólások: 2910
Csatlakozott: 2011.12.12. 08:23
Hangszer: -
Adott köszönetek: : 908 alkalommal
Kapott köszönetek: : 2376 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 66436Hozzászólás ---Qgli---
2020.09.18. 14:18

Nem, de biztos jól szól.
Nekem az ilyen "meghallgatásosdi" egyébként sem mérvadó. Én azt szeretem, hogy rákötöm a saját hangszeremet, keverőmet és saját file-jaimmal hallgatom meg.
Ilyen bemutatókon rákötnek különböző eredeti zenekari felvételeket, vagy egy olyan keboard-ot, ami ki tudja, hogy van beállítva és ezért számomra ezek nem mérvadóak.



Avatar
beejaybudai
Kiemelt tag
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 134
Hozzászólások: 285
Csatlakozott: 2012.02.11. 17:55
Hangszer: Casio MZ-X 500
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Berhida
Adott köszönetek: : 389 alkalommal
Kapott köszönetek: : 452 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 66444Hozzászólás beejaybudai
2020.09.20. 06:56

Egyetértek! Az a helyzet, hogy nagyban függ egy hangfal (vagy egy komplett hang cucc) hangja a bejátszott zenétől, sőt a forrás minőségétől is. Egy előnyös zene választással nagyon sokat lehet javítani egy hangfal megítélésén és akkor még az akusztikai tényezőkről nem is beszéltünk. Egy jó hangú teremben, néhány jól kiválasztott zenével egy gyengébb hangfalat is simán el lehet adni. Az sem feltétlen elég ha az ember visz magával saját zenéket. Az lenne az igazi ha referenciaként mellé lehetne állítani a saját cuccot vagy legalább valami olyat amit jól ismer az ember.


Cuccaim: Casio MZ-X 500, Behringer XR12, Sennheiser E865, Electro-Voice RE510, Audio Technika ATM510, Behringer TM1, Turbosound NuQ122-AN, Turbosound IQ15B, JBL LSR305P, Behringer UMC204HD, LED-es fények.

Avatar
Asterix
Globális Moderátor
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 491
Hozzászólások: 3474
Csatlakozott: 2011.10.28. 17:51
Hangszer: -
Tartózkodási hely: Magyarország, Eger
Adott köszönetek: : 1828 alkalommal
Kapott köszönetek: : 2886 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 66445Hozzászólás Asterix
2020.09.20. 07:19

Itt mindenre van lehetőség. Be lehet menni "bármikor" és zárt körben a saját cuccal össze lehet hasonlítani.
Én nem mentem el, mert időm sincs, illetve meg vagyok elégedve a saját cuccal. Itt pedig 1 oldal kerül annyiba, mint az én összes hangfalam. És ráadásul a hangnyomása is jóval kisebb...



Avatar
BodziLalikirály
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 169
Hozzászólások: 555
Csatlakozott: 2016.09.15. 20:13
Hangszer: Roland E-50, Medeli MC-850, Fujiha F8000, Kawai K1
Tartózkodási hely: Veresegyház
Adott köszönetek: : 1617 alkalommal
Kapott köszönetek: : 523 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 66446Hozzászólás BodziLalikirály
2020.09.20. 08:58

Én ezért is írtam korábban, hogy ha meg vagy elégedve a felszereléseddel akkor azon nem kell variálni...

Szarul szól..?????
A zenekar más tagjai szerint szarúl szól..????
A vendégek, résztvevők, a társaság szerint szarúl szól..?????
Te is úgy hallod, hogy szarul szól..?????

Na, ekkor kell elgondolkodni azon, hogy le kell cserélni (vagy ha esetleg simán kevés 1-1 buliban) és válogatni, hallgatgatni, más felszerelés után nézni....

Asterix! Neked is ott van a DBX (ha jól emléxem). Igazából simán tudsz vele referenciát mérni.....különböző hangfalakat összehasonlítani....,hangnyomást mérni, lukat, hiányzó frekiket keresni egyik-másiknál hangfalnál..... , stb..... És akkor már nem csak a füledre/mások fülére hagyatkozol hanem mérésekre is.....
De ez csak ötlet és tipp, mivel összvissz egyszer használtam DBX-et egy rendezvényen az évek alatt....


Lalikirály, ennyi és nem több..!!!

Avatar
BodziLalikirály
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 169
Hozzászólások: 555
Csatlakozott: 2016.09.15. 20:13
Hangszer: Roland E-50, Medeli MC-850, Fujiha F8000, Kawai K1
Tartózkodási hely: Veresegyház
Adott köszönetek: : 1617 alkalommal
Kapott köszönetek: : 523 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 66473Hozzászólás BodziLalikirály
2020.09.24. 10:52

Szervusztok!

Még korábban volt egy hozzászólás melyre ki akartam térni külön, de akkor nem volt rá időm.
És mivel Power írta a hozzászólást időközben nem éreztem tisztességesnek addig felhozni amig ő tiltás alatt volt.
Nos most kifejtem:

A demonstráció jelképeként egy QSC fal erősítőjének egyik ágára egy rezsót kötöttek rövidre zárva az erősítőt és azzal főztek tojást, :shock: még a másik ágán zavartalanul szólt a zene.

Akkor egy kis fizika és matek!

Nem kötötték zárlatra! Zárlatra akkor kötötték volna ha a kivezetés két pólusát simán összekötik.
A kivezetés két pólusa között minél nagyobb az ellenállás annál kevésbé van az zárlaton. Egy villanrezsónak az ellenállása (feszültségtől és teljesítménytől függően) olyan 10-60 Ohm. És mivel a végfok kimenete 16/8/4/2 Ohm-ra van (általában) méretezve ami azért jóval alacsonyabb, a rezsó meg sem kottyant neki. Itt inkább a megnövekedett ellenállás miatti lecsökkent kimeneti feszültség ami a tranzisztorokat megterhelheti. Miért is?
Gondoljunk bele. Egy 1000W előállításához 8 Ohm terhelés mellett kell kb. 89,5VA feszültség (VA*VA / R = W feszültség a négyzeten osztva ellenállással egyenlő teljesítmény).
De ez ugye csúcsértékeken, vagy folyamatos 50Hz-es jellel mérve igaz.
Ugyanígy kiszámolható, hogy egy rezsó (220V*220V / 1000W = 48,4 Ohm) mondjuk 50 Ohm ellenállású. Azt ne felejtsük el, hogy minél nagyobb lesz a teljesítmény annál kissebb az ellenállás. (Itthon van egy kis 220V/800W-os kis rezsóm amin multiméterrel mérve 61,8 Ohm ellenállást mérek míg a matek alapján 60,5 Ohm lenne az érték.)

De,
Ha az a rezsó már csak 110V-os (pld. angol) akkor már csak 12,1 Ohm lesz ami a végfok kimeneti teljesítményéhez (nagyjából) igazodik, amennyiben a végfok a 12 Ohm-nál is le tudja adni az 1000W-ot.
Ha nem akkor is kb. 800W ami használható....
Mivel itt már az ellenállás igazodása (és a teljesítményé is) nagyjából megvan, adja is magát, hogy a kimeneten megjelenő (98-102VA / 800W) feszültség is elegendő lesz a (110V-os) rezsó működéséhez. De, - ismétlem - ez egy folyamatos 50/60Hz-es jel megjelenésekor igaz.
Ha ugyanezt egy 220V-os rezsóval kellene megcsinálni, természetesen meglehet, de ott az ellenállás miatti kimeneti teljesítmény esés miatt már egy legalább 4KW-os teljesítmény kellene, de itt a problémát inkább a végfok tranzisztorok folymatos nagyfeszültségen való üzemelése miatti melegedés és a tranzisztorok ellátásához szükséges folyamatos (puffer nélküli) feszültség ellátásának a megoldása megfelelő trafó használatával lenne a buktató....

Amit leírtam, az analóg elektronika fizikájának alapvető nagyjábóli számításának értékeivel készült és ezek csak hevenyészett vázlatos (sarkalatos) számítások!


Lalikirály, ennyi és nem több..!!!

Avatar
---Qgli---
VIP
Blogbejegyzések: 14
Hozzászólások a témában: 572
Hozzászólások: 2910
Csatlakozott: 2011.12.12. 08:23
Hangszer: -
Adott köszönetek: : 908 alkalommal
Kapott köszönetek: : 2376 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 66488Hozzászólás ---Qgli---
2020.09.27. 05:38

Azt mondja meg nekem valaki, hogy miért van az, hogy ha top ládát közvetlenül a szubra teszem rá, akkor marha jól szól, ha viszont felemelem, tehát közé teszem a csövet, akkor hiányoznak frekvenciák?



Avatar
beejaybudai
Kiemelt tag
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 134
Hozzászólások: 285
Csatlakozott: 2012.02.11. 17:55
Hangszer: Casio MZ-X 500
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Berhida
Adott köszönetek: : 389 alkalommal
Kapott köszönetek: : 452 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 66489Hozzászólás beejaybudai
2020.09.27. 07:07

Ennek több oka is lehet, de talán leginkább a nem megfelelő keresztezési frekvenciák, illetve a fázis eltolódások miatt lehetséges. Minél közelebb vannak egymáshoz a hangsugárzók, annál kevésbé jelentkezik ez az effektus. Ideális esetben ugyanis pontsugárzó lenne a legmegfelelőbb erre a célra, de ez fizikailag nem kivitelezhető. Koaxiális megoldások vannak (amikor egy tengelyen van a mély és a magas sugárzó), ez küszöböli ki a legjobban ezeket a problémákat.
A lényeg, hogy minél több hangfal van egy rendszerben, annál inkább jelentkezhetnek ilyen jellegű gondok. Leginkább több mélynyomó esetében tapasztalni ezt (amikor bizonyos irányból hallgatva kioltják egymást a hang hullámok és el tűnik a mély), ezért is szokták nagyobb hangosításoknál sokszor középre rakni a mélyeket egymás mellé, mert így kevésbé jelentkezik ez az effektus. Mondjuk ma már nagyon jó processzorok vannak amikkel modellezni lehet az akusztikai tényezőket és szinte teljesen ki lehet küszöbölni ezeket a problémákat. Sok hangfal már magában is tud ilyeneket (pl. az én Turbosound IQ15B szubom is tud a fázis fordításon kívül késleltetést msec lépcsőkben), viszont ezt azért fülre nagyon nehéz jól belőni...
Visszatérve a te problémádhoz:
Milyen hangfalakról van szó?
Van-e vágva a top alsó frequencia tartománya?
Illetve a mélynek hol van vágva a felső tartománya?
Ha nincs akkor mindenképp érdemes megvágni ezeket (lehetőleg úgy, hogy ne legyen lyuk a kettő között), illetve a mélynyomó fázis fordításával is érdemes próbálkozni. De még a hangfalak elhelyezése is javíthat a dolgon.


Cuccaim: Casio MZ-X 500, Behringer XR12, Sennheiser E865, Electro-Voice RE510, Audio Technika ATM510, Behringer TM1, Turbosound NuQ122-AN, Turbosound IQ15B, JBL LSR305P, Behringer UMC204HD, LED-es fények.

Új hozzászólás