Kedves új Tagjaink! Ha még nem tettétek meg, kérlek olvassátok el a Fórumszabályzatunk, melyből az is kiderül miért nem látjátok még a csatolmányokat :)

Kedves Tagok! Megújult a Médiatár, elérés: YouTube Médiatár, ill. a kis youtube ikon a menüsorban. Bővebb infók Itt

Kedves Fórumlakók! Örömmel tájékoztatlak benneteket, hogy elkészült a blog 1.0-ás verziója. Aki késztetést érez arra, hogy nagyobb lélegzetvételű bejegyzésekben ossza meg a tapasztalatait, gondolatait, tudását a többiekkel, az oldal profiljába illő külön rovatot vezessen, az tőlem kérhet jogosultságot PÜ-ben. A blogbejegyzés mellé nyílik egy téma is, ahol tovább folytatódhat az eszmecsere az adott témáról ;)

A moll skála hangjaira éptett négeshangzatok

Moderátor: Moderátorok

Avatar
---Qgli---
VIP
Blogbejegyzések: 14
Hozzászólások a témában: 5
Hozzászólások: 2905
Csatlakozott: 2011.12.12. 08:23
Hangszer: -
Adott köszönetek: : 908 alkalommal
Kapott köszönetek: : 2375 alkalommal

A moll skála hangjaira éptett négeshangzatok

Hozzászólás: # 65740Hozzászólás ---Qgli---
2020.06.17. 12:00

A moll skála hangjaira éptett négeshangzatok
Szerző: ---Qgli---

A dúr skálához hasonlóan a moll skála hangjaira is építünk négyeshangzatokat. ( Fontos megjegyezni a továbbiakban, hogy ezek után, amikor moll skáláról...
Tovább olvasom...



Avatar
---Qgli---
VIP
Blogbejegyzések: 14
Hozzászólások a témában: 5
Hozzászólások: 2905
Csatlakozott: 2011.12.12. 08:23
Hangszer: -
Adott köszönetek: : 908 alkalommal
Kapott köszönetek: : 2375 alkalommal

Re: A moll skála hangjaira éptett négeshangzatok

Hozzászólás: # 65745Hozzászólás ---Qgli---
2020.06.18. 05:10

powersparc írta:
2020.06.17. 15:45
Én csak arra lennék kíváncsi, mert nagyon szép az elmélet, hogy a gyakorlatban, ahol esetleg 1/4 hangonként más akkordváltás van adott esetben, de maradjunk csak egy ütemnél is / akkord, hogy a túróba lehet 0 sec alatt kimatekozni, hogy melyik 4 db skálát játszhatom rá és mire ebbe belekezdenék, már ott is a következő ütem, akkord...
Ha hiszed, ha nem, nekem is ez volt a kérdésem annak idején, amikor ezt tanultam!
Meg még az is kérdésem volt, hogy: hogyan döntöm el, hogy melyiket skálát játsszam? Egy Dm7-es akkord esetében szóba jön a C-dúr meg a Bé-dúr is, ahol két bé különbség van a kettő között?

...meg lesz erre is a megoldás hidd el!

( És még mi lesz a funkcióelméletnél, amikor egy akkordnak van egy vertikális meg egy lineáris funkciója és sok esetben a kettő nem egyezik meg!!! )

Kicsit bonyolultnak tűnik, de a végén nem lesz az!



Avatar
---Qgli---
VIP
Blogbejegyzések: 14
Hozzászólások a témában: 5
Hozzászólások: 2905
Csatlakozott: 2011.12.12. 08:23
Hangszer: -
Adott köszönetek: : 908 alkalommal
Kapott köszönetek: : 2375 alkalommal

Re: A moll skála hangjaira éptett négeshangzatok

Hozzászólás: # 65746Hozzászólás ---Qgli---
2020.06.18. 06:09

powersparc írta:
2020.06.17. 15:45
Szóval tényleg nem tudom a nagy zenészek ezt agyban hogy csinálják, de fix, hogy nem azon gondolkoznak közben, hogy most melyik mollra milyen 4 dúr skálából tudok imprózni
Ebben igazad van, de sajnos ők kivételes tehetségek. Közülünk nem hiszem hogy lesz valaha valaki Petruccianni szintű zenész. Ezek az elméletek nem is azoknak van kitalálva, akiknek ez zsigerből jön, hanem azoknak akik egyszerű vendéglátós zenészek és szeretnének egy kis pluszt, egy kis sajátosságot és egy kis egyedit beletenni a saját zenéjükbe.
Amikor ezek már rutinból jönnek, akkor már egy kicsit szórakoztatja a zenész saját magát, hogy most éppen X-dúr skálát játszik a következő ugyanilyen akkordnál meg Y-dúr skálát.
Nekem sem jött zsigerből soha ez, de már annyit gyakoroltam, próbálgattam ( főleg zenélés közben ), hogy már rutinból jönnek a skála hangjai.
Nem leszek soha olyan zenész, mint akinek ez zsigerből jön, de nem is ez a cél!



Avatar
---Qgli---
VIP
Blogbejegyzések: 14
Hozzászólások a témában: 5
Hozzászólások: 2905
Csatlakozott: 2011.12.12. 08:23
Hangszer: -
Adott köszönetek: : 908 alkalommal
Kapott köszönetek: : 2375 alkalommal

Re: A moll skála hangjaira éptett négeshangzatok

Hozzászólás: # 65747Hozzászólás ---Qgli---
2020.06.18. 06:25

powersparc írta:
2020.06.17. 15:45
Nem azt mondom ezzel, hogy nincs az elméletre szükség, mert onnan indul a dolog, de mindig az a kérdés, hogy ezt gyakorlatra hogy lehet áttranszformálni.
Rengeteg gyakorlással lehet áttranszformálni. Gyakorlás nélkül nincs tudás a zenében. Ez ugyanolyan dolog, mint a sport. Attól, hogy valaki elmondja elméletben, hogy kell gyorsan úszni, attól még nem lesz valaki olimpiai bajnok, sőt!!! ha rengeteget úszik még akkor is elég kevés esélye van valakinek arra, hogy olimpiai bajnok legyen. Tudod te, hogy hány sportoló van, aki arra teszi fel az életét, hogy világszintű ( Cseh Laci szintű ) sportoló legyen, de soha nem lesz az?
És hány zenész van, aki azért gyakorol, hogy világszintű zenész legyen, de soha nem lesz még országos szintű sem! Én ezek között a zenészek között tanultam és nagyon kevés van közülünk, aki valamelyik országos hírű, vagy világhírű zenekarban játszik.
Akik nem tudják elfogadni azt, hogy nem jutottak oda, ahová szerettek volna, azok abbahagyják a zenét és valami teljesen mással kezdenek el foglalkozni. Én el tudtam fogadni, hogy sohasem leszek "nagy zenész", de ez nem jelenti azt, hogy nem fejleszthetem magam tovább és nem próbálnék meg azért minél jobb zenész lenni, még akkor is, ha sosem leszek Petruccianni!



Avatar
BodziLalikirály
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 2
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2016.09.15. 20:13
Hangszer: Roland E-50, Medeli MC-850, Fujiha F8000, Kawai K1
Tartózkodási hely: Veresegyház
Adott köszönetek: : 1615 alkalommal
Kapott köszönetek: : 523 alkalommal
Kapcsolat:

Re: A moll skála hangjaira éptett négeshangzatok

Hozzászólás: # 65748Hozzászólás BodziLalikirály
2020.06.18. 07:30

Gábor!

Nagyon tetszik amit írsz ezen elméletekről és szívesen olvasom őket. Én magam sosem tanultam zenét mégis szívesen fogadom ezeket az írásokat (még ha a gyakorlatban nem is biztos hogy fogom tudni használni) és olvasom őket végig. Viszont pont, hogy nem tanultam én inkább vizuális típus vagyok, így örülnék neki ha egy egy írással (vagy egy szakaszával) készen vagy akkor arról egy (ha lehet lassabb) videót készítenél a lefogások sorrendjében, hogy látható (és persze hallható) is legyen ez az elmélet.
Szeretem én is egy-egy dalnál ha hallom azt a lehetőséget, hogy oda be-be szúrjak egy változtatott de oda illő akkordot akkor azt be is tegyem. Az én fülemnek ez tetszik még ha azok akik erre épp mulatnak észre sem veszik.
Sajnos a zene és mellette a zongora tanulás hiánya (hiába vagyok képbe az akkordok felépítésével) miatt és mert az ujjaim elég kötöttek nem tudok olyan gyorsan játszani vagy akkordot váltani ahogy némely dalnál ez szükséges lenne, hiába van meg "fejben", hogy ott be lehetne még szúrni egy gyors váltással egy hangot vagy akkordot. És ahogy az idő halad és öregszem ez még körülményesebb lesz. Ezért is hagytam abba az aktív zanélést és már csak barátokkal, barátoknál, vagy azok egy-egy rendezvényén vállalok el muzsikálást, de inkább csak itthon prüntyögök amennyire tudok.....

Egyszóval köszönöm az általad, de a többiektől is származó okosságokat.


Lalikirály, ennyi és nem több..!!!

Avatar
---Qgli---
VIP
Blogbejegyzések: 14
Hozzászólások a témában: 5
Hozzászólások: 2905
Csatlakozott: 2011.12.12. 08:23
Hangszer: -
Adott köszönetek: : 908 alkalommal
Kapott köszönetek: : 2375 alkalommal

Re: A moll skála hangjaira éptett négeshangzatok

Hozzászólás: # 65750Hozzászólás ---Qgli---
2020.06.18. 10:53

Ez egy jó ötlet!
Admint kérdezném, hogy van olyan lehetőség, hogy a blog bejegyzésbe videót ágyazzak be? Nem Youtube videóra gondoltam, hanem a saját telefonommal felvett videóra.



Avatar
Admin
Adminisztrátor
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 2
Hozzászólások: 599
Csatlakozott: 2011.08.18. 05:26
Hangszer: Ketron SD2, E-MU XBoard 61, Aria Excel
Tartózkodási hely: Borsod-Abaúj-Zemplén Megye
Adott köszönetek: : 617 alkalommal
Kapott köszönetek: : 1489 alkalommal
Kapcsolat:

Re: A moll skála hangjaira éptett négeshangzatok

Hozzászólás: # 65753Hozzászólás Admin
2020.06.18. 12:34

Utánanézek és jelentkezem


A muzsikusnak dalból van a lelke, az egész világ szíve dobog benne...

Avatar
BodziLalikirály
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 2
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2016.09.15. 20:13
Hangszer: Roland E-50, Medeli MC-850, Fujiha F8000, Kawai K1
Tartózkodási hely: Veresegyház
Adott köszönetek: : 1615 alkalommal
Kapott köszönetek: : 523 alkalommal
Kapcsolat:

Re: A moll skála hangjaira éptett négeshangzatok

Hozzászólás: # 65755Hozzászólás BodziLalikirály
2020.06.18. 13:38

Nem muszály azt a jútyúbra feltenni, hogy ide be tudd ágyazni/linkelni a videót. Bármelyik file megosztóról lehetséges szerintem, ha nem akarod a nevezett videómegosztót használni. De megjegyzem a youtube-on is van lehetőség olyan beállításra, hogy csak a link birtokában levők láthassák a videót és így nem lesz nyilvános.....


Lalikirály, ennyi és nem több..!!!

Avatar
Asterix
Globális Moderátor
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 1
Hozzászólások: 3474
Csatlakozott: 2011.10.28. 17:51
Hangszer: -
Tartózkodási hely: Magyarország, Eger
Adott köszönetek: : 1827 alkalommal
Kapott köszönetek: : 2886 alkalommal

Re: A moll skála hangjaira éptett négeshangzatok

Hozzászólás: # 65756Hozzászólás Asterix
2020.06.18. 14:37

Nekem is sok videóm van a YouTube-on, ami csak a link birtokában megnézhető.
Sőt... Mindent ilyen módon töltök fel, amíg az érintettek nem adják engedélyüket a nyilvánosságra hozatalhoz...



Avatar
Admin
Adminisztrátor
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 2
Hozzászólások: 599
Csatlakozott: 2011.08.18. 05:26
Hangszer: Ketron SD2, E-MU XBoard 61, Aria Excel
Tartózkodási hely: Borsod-Abaúj-Zemplén Megye
Adott köszönetek: : 617 alkalommal
Kapott köszönetek: : 1489 alkalommal
Kapcsolat:

Re: A moll skála hangjaira éptett négeshangzatok

Hozzászólás: # 65764Hozzászólás Admin
2020.06.20. 14:45

@---Qgli---, megnéztem, sajnos jelenleg nincs lehetőség ilyenre. Természetesen lefejleszthető, de ha nincs kifejezetten olyan ok, ami miatt a youtube-ot nem szeretnéd használni, akkor én is azt javasolnám, nem nyilvános opcióval (a link birtokában bárki láthatja a videót). Ha csak regisztrálni nem szeretnél youtubra és a feltöltéssel bíbelődni, akkor lehet olyan opció is, hogy megosztod velem valamilyen módon (ezt megbeszélhetjük PÜ-ben), én feltöltöm neked az oldal neve alatt (ahogy a fórumtalálkozókat is tettem) és elküldöm neked a linkeket, melyeket beágyazhatsz a bejegyzésbe, hozzászólásokhoz, ill. továbbküldheted bárkinek akinek szeretnéd.


A muzsikusnak dalból van a lelke, az egész világ szíve dobog benne...

Új hozzászólás