Kedves új Tagjaink! Ha még nem tettétek meg, kérlek olvassátok el a Fórumszabályzatunk, melyből az is kiderül miért nem látjátok még a csatolmányokat :)

Kedves Tagok! Megújult a Médiatár, elérés: YouTube Médiatár, ill. a kis youtube ikon a menüsorban. Bővebb infók Itt

Kedves Fórumlakók! Örömmel tájékoztatlak benneteket, hogy elkészült a blog 1.0-ás verziója. Aki késztetést érez arra, hogy nagyobb lélegzetvételű bejegyzésekben ossza meg a tapasztalatait, gondolatait, tudását a többiekkel, az oldal profiljába illő külön rovatot vezessen, az tőlem kérhet jogosultságot PÜ-ben. A blogbejegyzés mellé nyílik egy téma is, ahol tovább folytatódhat az eszmecsere az adott témáról ;)

Gumiszoba

Bármely téma, amely nem hangszerekkel kapcsolatos

Moderátor: Moderátorok

malko
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 16
Hozzászólások: 479
Csatlakozott: 2012.09.21. 17:14
Hangszer: yamaha Genos
Tartózkodási hely: Hajdúböszörmény
Adott köszönetek: : 213 alkalommal
Kapott köszönetek: : 735 alkalommal

Re: Gumiszoba

Hozzászólás: # 69343Hozzászólás malko
2023.08.01. 08:13

---Qgli--- írta:
2023.08.01. 04:45
Hát nekem fogalmam sincs, hogy mit csináltak a felvétellel ennél a zenekarnál, de sokkal jobban szólt, amikor visszakapták a masterelt felvételt, mint amit elküldtek.
Lehet, hogy jobb lett, de ez még így is messze van a jótól. A dobkeverés az szörnyű.
Az arányokat meg hadjuk inkább.


Zaj keltő források: Yamaha Genos, Allen&Heath SQ-5, Presonus 328Ai, Presonus 312Ai, 6db Kv2 audio sub, Neumann kms105

Avatar
beejaybudai
Kiemelt tag
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 21
Hozzászólások: 285
Csatlakozott: 2012.02.11. 17:55
Hangszer: Casio MZ-X 500
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Berhida
Adott köszönetek: : 389 alkalommal
Kapott köszönetek: : 452 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Gumiszoba

Hozzászólás: # 69344Hozzászólás beejaybudai
2023.08.01. 11:05

Sziasztok!

Annyit hozzátennék a leírtakhoz, hogy a hangerő arányok és hangszínek (gondolok itt az EQ-ra) beállítása az egyes sávokon még nem mastering hanem mixing. A mixing után kiírt sztereó hangfájlt (természetesen jó minőségű veszteségmentes audio formátumban) küldik mastering stúdióba ahol a végső hangképet megkapja. Ez történhet ugyanazon a helyen, ugyanazon hangmérnökkel, de jobb helyeken ezt teljesen külön végzi egy másik ember. A mastering során legfőképp EQ, dinamika, illetve sztereó hangkép beállítások történnek. A végső hangerőt is itt állítják be és - amennyiben szükséges - itt kapja meg a dither-t is (ez tulajdonképpen egy nagyon alacsony jelszintű hozzáadott zaj, ami digitális környezetben készült zenéknél szükséges a végső fájl formátum kialakításánál).


Cuccaim: Casio MZ-X 500, Behringer XR12, Sennheiser E865, Electro-Voice RE510, Audio Technika ATM510, Behringer TM1, Turbosound NuQ122-AN, Turbosound IQ15B, JBL LSR305P, Behringer UMC204HD, LED-es fények.

Avatar
Pityu
Adminisztrátor
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 39
Hozzászólások: 94
Csatlakozott: 2011.11.10. 11:47
Hangszer: Studiologic SL88 Studio
Tartózkodási hely: Madaras
Adott köszönetek: : 639 alkalommal
Kapott köszönetek: : 1077 alkalommal

Re: Gumiszoba

Hozzászólás: # 69345Hozzászólás Pityu
2023.08.01. 11:43

Így van! És akkor még nem beszéltünk a különböző zenei stílusok különböző masterelési szokásairól.. :)
Az is megérne egy misét.
Annyival egészíteném ki a fenti sorokat, hogy a mixing után nem mindig egy sztereó hangfájlt visznek további master munkára, hanem sok esetben sávonként elmentett hangfájlokat! Amit aztán egyesével masterelnek, majd a végén jöhet a végső master. Csuda dolgok ezek :D
Nem véletlen egy külön szakma ez.. ;)



malko
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 16
Hozzászólások: 479
Csatlakozott: 2012.09.21. 17:14
Hangszer: yamaha Genos
Tartózkodási hely: Hajdúböszörmény
Adott köszönetek: : 213 alkalommal
Kapott köszönetek: : 735 alkalommal

Re: Gumiszoba

Hozzászólás: # 69346Hozzászólás malko
2023.08.01. 13:50

A masztering egyáltalában nem kötelező dolog, legalábbis ami a hangzásbeli részét illeti!
Először is válasszuk szét a masteringet technikai és hangzás masteringre.
Ha nincs meg a teknikád akkor ne is kezdjél hozzá.

A sáv masteringet már a felvétel minősége is meghatározza. Ha nem jó a felvétel akkor nem tudsz komoly minőséget produkálni.
Aztán elkezded a sávokat összerakni ilyen-olyan hangszíneket keresel hangerőzöl, equzol, szóval megpróbálod megtalálni mind frekvenciaeloszlásban, mind dinamikában az egyensúlyt. Egy jó keverés nagyon sokat hozzá tud tenni a végeredményhez. Ha ez sikerült valamennyire akkor utána jöhet a maszterelés a megkevert anyagon.
Sajnos ma a trendi az, hogy növelni kell a dalok hangosság érzetét, de ezt úgy kellene tenni, hogy a dinamikát meg nagyon ne csesszük szét.
Ahogy én szoktam:

1. Bus kompresszor
2. ezt követi egy VU meter, amin ellenőrzöm a helyes jelszintet
3. analóg szaturációt megvalósító plugin
4. multiband kompresszor
5. maximizer
6. limiter

Azt azonban fontos megérteni, hogy a hangerő nem egyenlő a jelszinttel!
Egy -14 LUFS hangerejű fájlnak a csúcsértéke lehet -0,2 dBFS is!
LUFS érték adja meg a hangossági értéket.
Néhány példa egyes szolgáltatók LUFS elvárásával kapcsolatban.

Apple (Soundcheck): -16 LUFS
iTunes : -16 LUFS
YouTube: -14 LUFS (előzőleg -13 LUFS)
Spotify: -14 LUFS
Tidal: -14 LUFS
Soundcloud: egyelőre nincsen korlátozás, a -1dBTP kivételével.

Az otthoni maszterelés legnagyobb problémája, hogy általában ugyanazon a lehallgató rendszeren próbálunk maszterelni, mint amin kevertünk, ezért ugyanazokat a hibákat követjük el, mint keverés közben.
A lehallgatás hangereje is nagyon fontos! A beszélgetés hangerejével szoktak masterelni, mert azt mondják, hogy ilyenkor működik a hallásunk a leglineárisabban
Néha azonban hangosabb lehallgatás is szükséges, mert így ellenőrizzük azt, hogy a maszter elég energiát tartalmaz-e. Ajánlott minél több lehallgató eszközön tesztelni a masztert, ha erre nincs lehetőséged akkor mászkálj a szobában hallgasd meg több helyen is.
Végül pedig használj referencia számokat az összehasonlításhoz.
Végül egy péda amivel tegnap szenvedtem.
Paratlan paros.zip
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Zaj keltő források: Yamaha Genos, Allen&Heath SQ-5, Presonus 328Ai, Presonus 312Ai, 6db Kv2 audio sub, Neumann kms105

Avatar
almatom
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 204
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2017.02.03. 16:42
Hangszer: Ketron SD90
Adott köszönetek: : 155 alkalommal
Kapott köszönetek: : 1583 alkalommal

Re: Gumiszoba

Hozzászólás: # 69347Hozzászólás almatom
2023.08.02. 00:23

galambjozsef írta:
2023.07.31. 14:22
AlmaTom
Tulajdonképpen az is egyfajta Masterelés, amikor te összeraksz egy stílust a Ketron-on, és elkezded az arányokat EQ, stb beéállítani!
Akkor ezek szerint te is szétkúrod a munkád ? :D :D :D
Mi köze a masterelésnek egy stílus összerakásához, Józsi????? Te kevered a hangszereléssel a masteringet.
Illetve a másik, hogy én soha nem használok equalizert a hangszerekben. A keverőbe érkező jelet minden esetben eq nélkül küldöm ki és max ott színezem ha kell.



Avatar
vigo01
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 126
Hozzászólások: 593
Csatlakozott: 2012.10.29. 15:18
Hangszer: Ketron Audya 5 - Korg Pa1000
Adott köszönetek: : 233 alkalommal
Kapott köszönetek: : 395 alkalommal

Re: Gumiszoba

Hozzászólás: # 69348Hozzászólás vigo01
2023.08.04. 01:22

Ezért szeretem a pa1x-et. Nincs benne eq állítási lehetőség, be van lőve gyárilag úgy ahogy a legjobban szól. Nem hazudik, kontrollnak is jó volt. Tudomásom szerint a valaha volt legerősebb hangrendszer amit beleraktak szintibe, érdemes meghallgatni.
Cipeltem is eleget a 22kg-t.
Kiváló emlék lesz otthoni hifinek, elvégre 15 éves már.


Ketron Audya 5 - KORG Pa1X - Hill-Audio Andante 1520 - Allen & Heath Zed-10 - Beta 58A

djkoxi
Kiemelt tag
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 36
Hozzászólások: 87
Csatlakozott: 2016.10.23. 19:13
Hangszer: Denon-Pioneer
Adott köszönetek: : 162 alkalommal
Kapott köszönetek: : 87 alkalommal

Re: Gumiszoba

Hozzászólás: # 69350Hozzászólás djkoxi
2023.08.05. 07:39

Kedves Zenésztársak!

https://www.senia.ro/subwoofer-pasiv-tu ... #dataSheet

Ez a Turbosound mélyláda ár valós lehet? Ha jól tudom vannak tagok a fórumon Romániából is. Írtam az üzletnek mailt google fordítóval de nem válaszoltak és a honlap szerint nem szállítanak házhoz csak belföldön.

Köszönöm szépen a segítséget!



Avatar
---Qgli---
VIP
Blogbejegyzések: 14
Hozzászólások a témában: 525
Hozzászólások: 2912
Csatlakozott: 2011.12.12. 08:23
Hangszer: -
Adott köszönetek: : 908 alkalommal
Kapott köszönetek: : 2377 alkalommal

Re: Gumiszoba

Hozzászólás: # 69351Hozzászólás ---Qgli---
2023.08.05. 16:43

vigo01 írta:
2023.08.04. 01:22
Ezért szeretem a pa1x-et. Nincs benne eq állítási lehetőség
Nekem a pa3XLe-ben van, de minek? Nem használom. Ki van kapcsolva. A keverőn azt emelek, amit akarok.



Avatar
almatom
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 204
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2017.02.03. 16:42
Hangszer: Ketron SD90
Adott köszönetek: : 155 alkalommal
Kapott köszönetek: : 1583 alkalommal

Re: Gumiszoba

Hozzászólás: # 69353Hozzászólás almatom
2023.08.06. 22:39

Te csinálod jól, Qgli!
Egy szintibe bepakolt equalizernek kizárólag akkor van létjogosultsága, ha a fülhallgatókimenetén keresztül hallgatod az oda bedugott fejhallgatóddal és esetleg színezni akarod a füledbe érkező muzsikát.
De az, hogy keverőbe már eleve eq-zott hang megy a szintiből, az egy totális tévút!



gabati
Kiemelt tag
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 68
Hozzászólások: 237
Csatlakozott: 2011.08.26. 12:07
Hangszer: Korg PA3XPro Musikant, Roland G70, Roland JV80,D50
Tartózkodási hely: Gyimesfelsőlok, Erdély
Adott köszönetek: : 1099 alkalommal
Kapott köszönetek: : 174 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Gumiszoba

Hozzászólás: # 69355Hozzászólás gabati
2023.08.07. 08:33

djkoxi írta:
2023.08.05. 07:39
Kedves Zenésztársak!

https://www.senia.ro/subwoofer-pasiv-tu ... #dataSheet

Ez a Turbosound mélyláda ár valós lehet? Ha jól tudom vannak tagok a fórumon Romániából is. Írtam az üzletnek mailt google fordítóval de nem válaszoltak és a honlap szerint nem szállítanak házhoz csak belföldön.

Köszönöm szépen a segítséget!
Üdvözletem.
Igen, az ára valós ár, 18" passziv mélyláda.
Tudok még segÍteni valamiben?



Új hozzászólás