Kedves új Tagjaink! Ha még nem tettétek meg, kérlek olvassátok el a Fórumszabályzatunk, melyből az is kiderül miért nem látjátok még a csatolmányokat :)

Kedves Tagok! Megújult a Médiatár, elérés: YouTube Médiatár, ill. a kis youtube ikon a menüsorban. Bővebb infók Itt

Kedves Fórumlakók! Örömmel tájékoztatlak benneteket, hogy elkészült a blog 1.0-ás verziója. Aki késztetést érez arra, hogy nagyobb lélegzetvételű bejegyzésekben ossza meg a tapasztalatait, gondolatait, tudását a többiekkel, az oldal profiljába illő külön rovatot vezessen, az tőlem kérhet jogosultságot PÜ-ben. A blogbejegyzés mellé nyílik egy téma is, ahol tovább folytatódhat az eszmecsere az adott témáról ;)

Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hangtechnikával kapcsolatos témák

Moderátor: Moderátorok

djkoxi
Kiemelt tag
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 42
Hozzászólások: 87
Csatlakozott: 2016.10.23. 19:13
Hangszer: Denon-Pioneer
Adott köszönetek: : 162 alkalommal
Kapott köszönetek: : 87 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 66339Hozzászólás djkoxi
2020.08.30. 18:40

"Már megbocsáss, de ez így szerintem téves!!
A lengőcséve vagy tekercsátmérő az 1" és a menetcsatlakozás (külső méret) pedig a nagyobb. Legalábbis ez a megszokott...."

Ezt írtad Beejay-nek. Erre linkeltem az ellenkezőjéről adatokat, pont arról az oldalról ahonnan Te. Most meg azt írod nincs fordítva.

Idézlek : " A tölcsércsatlakozás menet 1,3/8"-ad (vagyis egy kicsivel van az 1 és fél, ami ugye 1, 4/8"-ad lenne, alatt) ami általános méret, de itt a lengötekercs viszont 1,75". És ez így jó is."

Szerintem semmi téves nem volt Beejay írásában.

Mindegy, a kérdésemre semmilyen választ nem kaptam.



Avatar
BodziLalikirály
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 169
Hozzászólások: 558
Csatlakozott: 2016.09.15. 20:13
Hangszer: Roland E-50, Medeli MC-850, Fujiha F8000, Kawai K1
Tartózkodási hely: Veresegyház
Adott köszönetek: : 1620 alkalommal
Kapott köszönetek: : 523 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 66341Hozzászólás BodziLalikirály
2020.08.30. 19:02

Akkor tisztázzuk!
Én válaszként először azt írtam a lengőcséve 1" , és 1,5" (1,3/8-ad ami majdnem 1,5) a tölcsér csatlakozás.... lehet a kifejezésem félreérthető volt.....
Erre reagálván jött a válasz:

beejaybudai írta:
2020.08.30. 16:03
Valóban hülyeséget írtam (mentségemre szóljon, hogy ez állt az angol leírásban), viszont most letöltöttem a hangfal gyári datasheet-jét, amiben már egyértelműen 1"-os driver-t írnak, az az 1,5" tévedésből kerülhetett oda.

Névtelen.jpg

Tehát a választ megkaptad a kérdésedre a mellékelt képet megnyitva.....

Én nem azt írtam, hogy a tölcsércsatlakozásnak MINDENKÉPPEN nagyobbnak kéne lennie a lengőcséve átmérőjénél, hanem, hogy ez így a szabvány....... (tehát ha fel van tüntetve az 1" és az 1,5" is akkor adja magát, hogy melyik mit takarna)
És ha neked szabvány tölcsérmeneted van a hangfalban (műanyag hangfalaknál a tölcsér ugye az anyagban van kialakítva és abban egy persely elhelyezve aminél meg kell nézni a menetméretet) akkor oda szabvány csatlakozással másik driver-t is felcsavarhatsz.... Viszont azt tudni kell, hogy más típusú driver felszerelésekor a hangkép is változhat...

Én nem néztem utána a hangfalnak, csak a szabványokat írtam......

Egyébként miért akarod az RCF-et lecserélni a dB-re??


Lalikirály, ennyi és nem több..!!!

djkoxi
Kiemelt tag
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 42
Hozzászólások: 87
Csatlakozott: 2016.10.23. 19:13
Hangszer: Denon-Pioneer
Adott köszönetek: : 162 alkalommal
Kapott köszönetek: : 87 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 66342Hozzászólás djkoxi
2020.08.30. 19:31

Minden neten található adatlapját láttam már az LVX 12-nek, azt is amit Beejay linkelt. Ezért kérdeztem rá mert nem egyezett.
Nem vitatkozok tovább. Pl olvasd el az RCF 712, meg a 732 adatlapját. Mindkét drivernél a tekercs nagyobb mint a toroknyílás.
Eddig általában a tekercsméretet láttam nagyobbnak, de elismerem, van olyan driver is ahol a menet nagyobb mint a hangtekercs.

Lemondok az LVX-ről, ilyen drága hangfalat nem tudom hogyan tudnak 1"-os driverrel szerelni, miközben az Opera 12-ben meg 1,4"-os hangtekercsű van.

Azért szeretném lecserélni mert jó áron megveszik ( amennyiért vettem ), és mindenképpen tele előlapos hangfalat szeretnék. Elegánsabb, kevésbé technikai kinézetű. Reméltem, hogy minőségibb hangszórókészlete van az ára alapján.



Avatar
BodziLalikirály
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 169
Hozzászólások: 558
Csatlakozott: 2016.09.15. 20:13
Hangszer: Roland E-50, Medeli MC-850, Fujiha F8000, Kawai K1
Tartózkodási hely: Veresegyház
Adott köszönetek: : 1620 alkalommal
Kapott köszönetek: : 523 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 66344Hozzászólás BodziLalikirály
2020.08.30. 19:44

Én sem vitaindítóként írtam .....
És nem is írtam olyat, hogy a lengőtekercs átmérője nem lahet nagyobb a toroknyílásnál..... Ezért is sorotam fel az általánosan használatos tekercsméreteket.....

Nos akkor egy másik:
118650125_2732985496912975_8400748155474637417_n.jpg
Mint itt is olvasható, két érték van megadva. Az egyik a "tekercsátméső" a másik a "membránszélesség".
Mint a normál hangszóróknál itt is van egy mozgató rész (tekercs) ami megmozdítja a lengőrészt.....
Hozzáteszem ez az RCF ART 315-A MK III .....:

http://webshop.giantsound.hu/rcf_art_31 ... ngfal_2315

Most hogy volt időm kicsit belebújni a dolgokba és ránéztem a hangfalakra.....

De pld. a dB-nél is írnak hülyeségeket....:
118625513_937859056702402_7014307574120878781_n.jpg
A leírásban szerepel : "Frekvencia-válasz [-10dB]: 55 Hz-20 kHz. Max SPL: 127 dB" ....
...míg lejebb haladva a Tulajdonságoknál már : "Frekvenciatartomány - 62 Hz - 19 kHz"

https://www.muziker.hu/db-technologies-lvx-12

Szóval vannak itt érdekes dolgok.
És akkor még nem esett szó a "közép-magas sugárzó driverek"-ről sem......
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Lalikirály, ennyi és nem több..!!!

djkoxi
Kiemelt tag
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 42
Hozzászólások: 87
Csatlakozott: 2016.10.23. 19:13
Hangszer: Denon-Pioneer
Adott köszönetek: : 162 alkalommal
Kapott köszönetek: : 87 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 66345Hozzászólás djkoxi
2020.08.30. 19:54

Nem lehet hinni a webshopok adatainak. Ahogy látom a gyár honlapjának sem. Régen le merték írni +/- 3 dB-es tűréshatárral az értékeket.



Avatar
---Qgli---
VIP
Blogbejegyzések: 14
Hozzászólások a témában: 572
Hozzászólások: 2917
Csatlakozott: 2011.12.12. 08:23
Hangszer: -
Adott köszönetek: : 911 alkalommal
Kapott köszönetek: : 2380 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 66389Hozzászólás ---Qgli---
2020.09.06. 07:51

Lalikirálynak a hozzászólására reagálva csak annyit írnék, hogy rengeteg olyan hangfal van, ami jól szól, de ezeknek csak a nagyon kevés százaléka strapabíró. Valószínűleg azért, mert ráírnak valamit ( 127 Db ), ami lehet, hogy igaz, de olyan megterhelés a hangfalnak, hogy ideig-óráig bírja ezt a megterhelést.

Én nagyon kevés hangtechnikai dologban bízok. Nekem az az álláspontom, hogy kizárólag Yamaha hangfalat vásárolok, mert ettől strapabíróbb cuccokkal még nem találkoztam. Régebben ( amikor passzív rendszerem volt ) vettem egy yamaha végfokot használtan az egyik ismerősömtől ( ez 2002-ben volt ). Ez a végfok megázott egy alkalommal, egyszer ráborult egy pohár üdítő, volt, hogy ráesett a hangfal állványostól, ez ütve-vágva volt. Amikor eladtam ( talán 2013-14-ben ) hibátlanul működött. A minap találkoztam a sráccal, aki megvette és még a mai napig semmi problémája nincs, azóta is használja.

Éppen most akartam kérdezni tőletek, hogy olyan hangfalat keresnék, ami kis hangerőn is messzire szól. Van-e egyáltalán ilyen hangfal?



Avatar
Asterix
Globális Moderátor
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 491
Hozzászólások: 3474
Csatlakozott: 2011.10.28. 17:51
Hangszer: -
Tartózkodási hely: Magyarország, Eger
Adott köszönetek: : 1834 alkalommal
Kapott köszönetek: : 2886 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 66390Hozzászólás Asterix
2020.09.06. 10:46

Én is Yamaha hangfalat használok. De nem érzem strapabíróság szempontjából jobbnak a régi dB605D-nél.
Névtelen hangfalat venni lutri, de szerintem elég sok hangfal van, ami strapabíró, csak ésszel kell őket használni. Azért ezeket is simán ki lehet nyírni ész nélkül...
Olyan hangfal pedig nincs, amit te keresel. A hangfalak jól tudják a fizikát...
Több hangfal megfelelő elhelyezése egy jól beállított rendszervezérlővel megoldást jelenthet a problémára...



Avatar
BodziLalikirály
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 169
Hozzászólások: 558
Csatlakozott: 2016.09.15. 20:13
Hangszer: Roland E-50, Medeli MC-850, Fujiha F8000, Kawai K1
Tartózkodási hely: Veresegyház
Adott köszönetek: : 1620 alkalommal
Kapott köszönetek: : 523 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 66393Hozzászólás BodziLalikirály
2020.09.06. 15:28

Egyet értek Power kijelentésével, hogy azon dolgokon amik hosszabb távra is kiszolgálhatnak, nem szabad garasoskodni.
Ha az ember meg van elégedve egy felszereléssel amit egyszer (nem kis pénzért) megvett, akkor azt nem kell(ene) variálni.
Tudom, hogy sokat számít a szállíthatóság, a helyigény, stb..... de azért én nem ugranék bele bármilyen csere-berébe....
Hozzáteszem, hogy sokszor hallom én is azt, hogy "De az mennyivel másképpen szó"!!
De már elnézést. AZ a másképpen szól, nem csak a hangfal miatt lehet ám! A keverő, a végfok, a hangváltó és még sorolhatnám a hangfal előtti dolgokat, hogy nincs két egyforma karakterisztikájú és dinamikájú, egyszerűen mondva hangú egység ami beleszólhat egy hangfal megszólalásába is!!

---Qgli--- írta:
2020.09.06. 07:51
Lalikirálynak a hozzászólására reagálva csak annyit írnék, hogy rengeteg olyan hangfal van, ami jól szól, de ezeknek csak a nagyon kevés százaléka strapabíró. Valószínűleg azért, mert ráírnak valamit ( 127 Db ), ami lehet, hogy igaz, de olyan megterhelés a hangfalnak, hogy ideig-óráig bírja ezt a megterhelést.

Gábor!
Nem tudom pontosan melyik bejegyzésemre válaszolod ezt??
Nem olvastam vissza, de nem emlékszem, hogy ilyenről írtam volna, minőség és strapabíróság arányokat összehasonlítván....
Amit viszont írsz (127dB) azzal én soha nem értettem egyet, de sokan ezt félre is értik, mivel ha egy hangfal felső csúcs értékeit adják meg, az általánosságban igaz is arra, hogy azt a teljesítményt kb 1 percig vagy csak pillanatokig tudja aztán meghal....
Én mindig is jobban bíztam azon adatok leírásában, hogy (mondjuk) 500W; 8Ohm; 101dB/1W/1m; !
Mert szerintem ez lenne a normális (mármint ha ez pontos), hiszen így akkor tudom, hogy ha azt a hangfalat én egy 400W-os végfokkal hajtom, akkor az mekkora hangnyomásra is lesz képes.
De most nem akarok a számok birodalmába belevágni. Régebben egyszer már leírtam .

---Qgli--- írta:
2020.09.06. 07:51
Éppen most akartam kérdezni tőletek, hogy olyan hangfalat keresnék, ami kis hangerőn is messzire szól. Van-e egyáltalán ilyen hangfal?
Asterix írta:
2020.09.06. 10:46
Olyan hangfal pedig nincs, amit te keresel. A hangfalak jól tudják a fizikát...
Több hangfal megfelelő elhelyezése egy jól beállított rendszervezérlővel megoldást jelenthet a problémára...

Ez nem teljesen igaz!
Nos a fizika törvényeit nem lehet átcseszni ez tény. De igenis vannak (voltak) olyan lehetőségek ahol lehet ezen kicsit csalni és javítani....
Annó például az RFT márkanévre hallgató, vagy a BEAG álltal (iskolai és egyéb telepített hangfalak 1970-2000, sőt még most is van ahol látok) kimondottan szabadtérre készített (mondjuk elsősorban beszédre) hangsugárzókat pont úgy tervezték, hogy a kónusz (lengőcséve) jóval mélyebben volt hátrahozva a peremtől nagyobb mozgástérrel mint a mostaniaknál, ezálltal egy kimondott tölcsérszerű formálya lett a hangszórónak amiálltal nagyobb távolságra (bár kisebb oldalszórással) is megfelelő hangerővel szólt... Jó a minőséget most nem hozom fel.
De!
Nem véletlnül vannak tölcséres kialakítású mélyközép/közép/magas hangfalak is, mivel ezek hatékonysága irányított karakterisztikával a távoli hangsugárzást teszik lehetővé (a fentebb említett oldalszórás rovására). Ha valaki tudja és ért hozzá, biztosan találkozott már olyan trapéz hangfallal amely hátrafelé jóval mélyebb volt (pld. a JBL-nek is volt ilyenje, majd megkeresem a képet) így kihasználva az rányított lesugárzási szöget. Majd keresek példának képeket, de pld a Line-Array hangfalak is ezen elven vannak építve.


Lalikirály, ennyi és nem több..!!!

Avatar
---Qgli---
VIP
Blogbejegyzések: 14
Hozzászólások a témában: 572
Hozzászólások: 2917
Csatlakozott: 2011.12.12. 08:23
Hangszer: -
Adott köszönetek: : 911 alkalommal
Kapott köszönetek: : 2380 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 66395Hozzászólás ---Qgli---
2020.09.06. 18:59

A QSC strapabíró?
Két ismerősöm volt, akinek egy éven belül elromlott a K10!

Ha jól emlékszek itt a fórumon is írta valaki, hogy megvette és egy-két héten belül elromlott...



Avatar
BodziLalikirály
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 169
Hozzászólások: 558
Csatlakozott: 2016.09.15. 20:13
Hangszer: Roland E-50, Medeli MC-850, Fujiha F8000, Kawai K1
Tartózkodási hely: Veresegyház
Adott köszönetek: : 1620 alkalommal
Kapott köszönetek: : 523 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 66399Hozzászólás BodziLalikirály
2020.09.07. 00:17

---Qgli--- írta:
2020.09.06. 18:59
A QSC strapabíró? Két ismerősöm volt, akinek egy éven belül elromlott a K10! Ha jól emlékszek itt a fórumon is írta valaki, hogy megvette és egy-két héten belül elromlott...

Márkától és típustól függetlenül meg lehet ölni minden hangszórót / hangfalat akár egy (fél) buli alatt is. Elég egy folyamatos négyszögjelet vagy brumm-ot küldeni rá. És nincs olyan, hogy "Ó majd a zene elnyomja és akkor nem lesz gond" :dash2: magyarázat, (ezt egyébként egy hangosítás alkalmával egy mini-gitáros csávó akarta bemagyarázni mikoris a hangszert csatlakoztatva annak olyan alapzaja volt hibás pick-up vagy bekötés miatt, hogy a testeléssel is csak kicsit halkult a zúgás :xx: ) , mivel az alapzaj ott van a sokkal hangosabb zene alatt is és a hangszóró azt is próbálja közben lesugározni, ami miatt egy folyamatos nagy sebességú mozgásnak van kitéve ezálltal a tekercs melegszik, a lakk megolvad, a mánesbe beleér és beég.....
Egyébként a nevezett kis gitár nem is lett aznap használva mert nem engedtem rádugni a cuccra!!!


Lalikirály, ennyi és nem több..!!!

Új hozzászólás