Kedves új Tagjaink! Ha még nem tettétek meg, kérlek olvassátok el a Fórumszabályzatunk, melyből az is kiderül miért nem látjátok még a csatolmányokat :)

Kedves Tagok! Megújult a Médiatár, elérés: YouTube Médiatár, ill. a kis youtube ikon a menüsorban. Bővebb infók Itt

Kedves Fórumlakók! Örömmel tájékoztatlak benneteket, hogy elkészült a blog 1.0-ás verziója. Aki késztetést érez arra, hogy nagyobb lélegzetvételű bejegyzésekben ossza meg a tapasztalatait, gondolatait, tudását a többiekkel, az oldal profiljába illő külön rovatot vezessen, az tőlem kérhet jogosultságot PÜ-ben. A blogbejegyzés mellé nyílik egy téma is, ahol tovább folytatódhat az eszmecsere az adott témáról ;)

Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hangtechnikával kapcsolatos témák

Moderátor: Moderátorok

doxaa
Kiemelt tag
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 66
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2012.11.24. 13:27
Hangszer: Korg
Adott köszönetek: : 466 alkalommal
Kapott köszönetek: : 365 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 62865Hozzászólás doxaa
2019.08.23. 07:13

Karesz írta:
2019.08.15. 17:55
Sziasztok!
Van egy jóhiem:Nagy nehezen rászántam magam egy DBX PA2-re!Holnap felavatjuk! :D :D
Szia Karesz, na miként sikerült a felavatás, kérhetnénk egy kis beszámolót/tapasztalatot? :777



Avatar
voyager
Kiemelt tag
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 1
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2011.12.09. 10:58
Hangszer: Korg Pa50 sd, Korg Pa 600
Adott köszönetek: : 27 alkalommal
Kapott köszönetek: : 71 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 62868Hozzászólás voyager
2019.08.23. 15:23

Sziasztok! Valaki tudja, hogy milyen hangszoró dolgozik a Turbosound Milan M15B ládában? Rákerestem de nem találtam :roll: Elvileg PD, de milyen? És Kínában gyártják? Épp az előbb láttam, hogy már a DB-t is kínában gyárjták...



Avatar
Karesz
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 209
Hozzászólások: 2058
Csatlakozott: 2011.09.24. 15:23
Hangszer: Novation remote sl 49,Yamaha DXR 10 MK2,DBX PA2
Tartózkodási hely: Cegléd
Adott köszönetek: : 1877 alkalommal
Kapott köszönetek: : 744 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 62870Hozzászólás Karesz
2019.08.23. 16:05

Sziasztok!
A dbx-el kapcsolatban:Hát.. igazatok volt.Rengeteget számit,,tényleg sokkal jobb vele hangkép.Múlt hétvégén egy müvház aulájában voltam,elég nagy helyiség.A hengerő mondjuk lehetett volna nagyobb is(vagy csak nekem tünt kicsinek :) )viszont full metlaki.De semmi búgás,mellék zaj nem volt.Kár.hogy nem előbb jutottam hozzá. :D :D
A hangfalak előttem,oldara voltak kitéve,kb-80-100cm-re,és mégis hallottam magam.Mondjuk ez a hangfal lesugárzási szögének köszönhető szerintem.A cuccom:Turbosound IP15B sub,és 2x turbosound IP82 top.Igy együtt,szerintem egy 60-80fős bulikra simán elég.



Avatar
Asterix
Globális Moderátor
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 491
Hozzászólások: 3474
Csatlakozott: 2011.10.28. 17:51
Hangszer: -
Tartózkodási hely: Magyarország, Eger
Adott köszönetek: : 1827 alkalommal
Kapott köszönetek: : 2886 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 62871Hozzászólás Asterix
2019.08.23. 16:42

A dbx kimeneti jelszintje rendben volt? Mert képes a jelszintmérés nagyon bekavarni...
Érdemes megnézni mérés után, hogy az egyes hangfalakat hány dB-re állította be a rendszer.... :777



Avatar
Karesz
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 209
Hozzászólások: 2058
Csatlakozott: 2011.09.24. 15:23
Hangszer: Novation remote sl 49,Yamaha DXR 10 MK2,DBX PA2
Tartózkodási hely: Cegléd
Adott köszönetek: : 1877 alkalommal
Kapott köszönetek: : 744 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 62872Hozzászólás Karesz
2019.08.23. 16:47

Azt hol tudom megnézni?



Avatar
Mauglidyro
Kiemelt tag
Blogbejegyzések: 7
Hozzászólások a témában: 79
Hozzászólások: 354
Csatlakozott: 2019.05.02. 20:37
Hangszer: Villanycsengő, 3 fázisú elektromos brácsa
Tartózkodási hely: Hajdúböszörmény
Adott köszönetek: : 68 alkalommal
Kapott köszönetek: : 412 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 62876Hozzászólás Mauglidyro
2019.08.23. 21:12

Na akkor elmondom a lehetséges problémákat, és azok megoldásait.

- Halk a mérési jelszint
Igen, a dbx hajlamos az alacsony jelszintet is elfogadottként tekinteni a mérés első körében ...
Csak ezzel az a baj, hogy az Auto EQ mérésnél a leghalkabb suttogásnál is magas háttérzajra fog hibaüzenetet kidobni.
A jelenséggel már sokszor találkoztam. Nyilván a hangfalaknál a mérés előtt ellenőrízni kell, hogy ki van-e hajtva rendesen, illetve minden aktív komponens egyformára legyen kihajtva ...
Elsőkörben a topok, mert ha nem egy forma hangerőn volna akkor a dbx felülírná az aktuális presetet.
Jah 0. lépés!!! Mindenesetben ÚJ PRESETET KELL LÉTREHOZNI!!! De ha ez nem lehetséges, legalább készíts kiindulási pontokat, és abból mentsd el más néven a következő buli beállítását, így garantáltan nem lesz az, hogy x buli után a mérésnél az egyik oldalt halkabbnak vagy hangosabbnak véli.

Példának okáért én így csinálom:
Tételezzük fel hogy adott egy hely, ahol Lite15-ös a top, és alá 2db M15B került.
Akkor ez a beállítás a következő nevet fogja kapni:
L15 #milan2 <helyneve>

vagy

Tételezzük fel, hogy adott egy hely, ahol Lite10-es a top, és alatta 1db M15B szól.
Ez meg a következő nevet kapja:
L10 #milan1 <helyneve>

Bármelyik is kelljen egy buliba, nekem megvannak ezek a beállítások egyszer a vezérlőalkalmatosságon, másodszor meg az eszközön, ha esetleg a saját tabletemet nem tudom magammal vinni, akkor tudjak miből kiindulni.

AZ IDEÁLIS SZINT
Tehát az ideális mérési jelszint (én legalább is a Garry-knél úgy vettem észre) valahol a 3-4. sípolás után jön meg.
Ha eddig nem jut el a készülék érdemes ennél a mérésnél egy nagyobb zajt generálni.
Pl. Hangosan beszélni a mérőmikrofon közelében,Dobbantani egyet a lábunkkal, stb.

Nálam a mikrofon vagy az állvány kopogtatása vált be. Kevésbé feltűnő, de hatásos. Ajánlom mindenkinek.
Ha kész van, és legalább a 3. próbálkozásra gondolta úgy a DBX, hogy tökéletes lesz a hangerő, akkor mindent jól csináltunk, és az Auto EQ-nál nem valószínű, hogy gondunk lesz.

- Halk a keverőből jövő jelszint.
Ez legfőképp csak akkor lehet probléma, amikor van visszacsatolás, mondjuk keverőerősítőnél.
Nálunk pl. nem szabályozható egy külön potméterrel a végfok, így nálunk ez nem játszik. (De ahol van ilyen, érdemes ellenőrízni. Illetve ahol van mélykiemelés, azt kapcsoljuk ki. Egyrészt csak bosszúságot okoz a jelszint mérésnél, másrészt az Auto EQ emiatt helytelenül korrigálhat.)

De a DBX-en van még egy +4/-10dB -s padolásra lehetőség.
Végülis ez annyit tesz, hogy meg tudod adni neki, hogy a DBX-be érkező jel vonal- vagy előerősített jel.
Ha ezek szerint halk, lehet hogy ez a kapcsoló be van nyomva az eszközön. Nagyon fontos, hogy ez ki legyen kapcsolva és így lesz meg a +4dB-s előerősítés ... Ami nekünk is jó, mivel ami kimegy, az biztosan nem lesz torz. Lehetőleg az átkapcsolás idejére kapcsold ki a hangfalakat, vagy húzd le a kábeleket. (Gyártói ajánlás, biztos ami ziher, de inkább bekapcsolás előtt győződj meg róla, hogy biztos a helyes állásban van-e a kapcsoló)

Remélem tudtam segíteni.


Digitális "földrengés-szimulátor": Behringer NX4-6000, Qu16, Dbx Pa2, 2x Garry Lite15, 2x Turbosound Milan M15b
Kapkodós cájg: Behringer XR12 ,Behringer NX4-6000, Dbx Pa2, 2x Garry Lite12, 1x Turbosound Milan M15b

Avatar
Karesz
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 209
Hozzászólások: 2058
Csatlakozott: 2011.09.24. 15:23
Hangszer: Novation remote sl 49,Yamaha DXR 10 MK2,DBX PA2
Tartózkodási hely: Cegléd
Adott köszönetek: : 1877 alkalommal
Kapott köszönetek: : 744 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 62877Hozzászólás Karesz
2019.08.23. 21:30

Köszi Rody,igy csináltam pont,Bandi is igy mutatta,nem is volt gond semmivel.Egyből 4 sipolás volt,igaz,a háttérben beszélgettek.



Avatar
Apelláta
Adminisztrátor
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 412
Hozzászólások: 2419
Csatlakozott: 2011.11.27. 02:15
Hangszer: Korg Pa80 / Pa3X
Tartózkodási hely: Kom.-Eszt. Megye: Oroszlány
Adott köszönetek: : 4560 alkalommal
Kapott köszönetek: : 2488 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 62879Hozzászólás Apelláta
2019.08.23. 22:29

Karesz írta:
2019.08.23. 16:05
A hangfalak előttem,oldara voltak kitéve,kb-80-100cm-re,és mégis hallottam magam.
Karcsi!

Ha pedig veled egy vonalba raknád ki két oldalt őket és kb. 5-10 fokot befelé fordítanád (magad irányába), még jobban hallanád magad és a kimenő arányokat is. Még kontroll sem kellene.

Gerjedni sem gerjednél. ...ha mégis, ott a dbx gerjedést követő szűrője. De én ezt nem használom, mert a dbx előtt sem gerjedtem sosem.


Üdv.: Apelláta

Avatar
Apelláta
Adminisztrátor
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 412
Hozzászólások: 2419
Csatlakozott: 2011.11.27. 02:15
Hangszer: Korg Pa80 / Pa3X
Tartózkodási hely: Kom.-Eszt. Megye: Oroszlány
Adott köszönetek: : 4560 alkalommal
Kapott köszönetek: : 2488 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 62880Hozzászólás Apelláta
2019.08.23. 22:44

- Egyébként már rég óta keresem a magyarázatot, hogy miért teszik ki nagy általánosságban sokan maguk elé kitolva a hangfalakat?
És itt most nem a technikussal rendelkező nagyszínpados koncertzenekarokra gondolok, hanem a "mi félénkre".
- Miért jó a hangfal mögött közép-magas hiányos, dübörgő dobozhang mellett zenélni?
- Mivel garantálható, hogy az előre kitolt hangfal mögött játszva halljátok a megfelelő/valóságos kimenő arányokat?
A kontroll erre nem megoldás, abban sosem fogjátok azt hallani.

Tényleg megköszönném ha jönnének rá válaszok, mert én 26 éve nem értem ezt. :unknown:


Üdv.: Apelláta

Avatar
Mauglidyro
Kiemelt tag
Blogbejegyzések: 7
Hozzászólások a témában: 79
Hozzászólások: 354
Csatlakozott: 2019.05.02. 20:37
Hangszer: Villanycsengő, 3 fázisú elektromos brácsa
Tartózkodási hely: Hajdúböszörmény
Adott köszönetek: : 68 alkalommal
Kapott köszönetek: : 412 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 62881Hozzászólás Mauglidyro
2019.08.23. 23:47

Kisebb rendelkezésre állásnál (100 fő alatt az esetek 90%-ában) még megoldható az amiről te beszélsz.
Persze emiatt magasabbra kell tenni a topokat, lehetőleg hangszer mögé, és mivel
- Nincs olyan nagy hangerő, így nem is fog reakcióba lépni a toppal az az 1 max 2db mikrofon.

Nagyobb rendelkezésre állásnál (100 fő felett /főleg ha színpad is van/) már jönnek a bajok, pl az olyanok, mint:
- több mikrofon
- nagyobb hangerőigény

A gerjedések melegágya ... Főként ha nem tudjuk, milyen karakterisztikái vannak az éppen használt mikrofonoknak.
Mi már csináltunk ilyet anno, bár nem gerjedtünk, mert ebben segített a DBX, de soha többet nem csinálnék ilyet ...
Aki bírja hallgatni közvetlen közelről akkora hangerővel a topot reggelig, ám tegye ...
Persze a kontroll hangfalak elhelyezésén is elbukhat a dolog.
Pl régebben állványon volt kitéve a 2db kontroll oldalról (vagy közvetlen a top mögött), de mióta a földön vannak, nem igazán gerjedünk, ezáltal a beállás is jelentősen lerövidült.

De ennek a felhasználásnak is megvannak ám a maga szépségei ... főleg ha nincs, vagy csak szimplán alacsony a dobogó ...
Itt már védvonal szerepet is betölt a cucc. Ugyanakkor, ha a topok nincsenek fenn a dobogón, sokkal több hely van a hangszereknek, vagy nekünk.
Mi már vagyon- és személyvédelmi okok miatt nem használunk satelit csöveket.
Egyrészt nagy az erő kar, másrészről bármelyik vendég belekapaszkodhat, és higgyétek el nem túl kellemes, mikor az állványhüvely beszakad a mélyládán, és a leeső súly szétbarmolja a berendezést. Sajnos az egyik kolléga már járt így. És még szerencséje is volt, mert pont úgy esett le, hogy őt nem ütötte agyon a top, de a sub, ha jól hallottam már nem úszta meg ilyen könnyen a dolgot.

Inkább marad a jó öreg K&M masszív acél állvány.


Digitális "földrengés-szimulátor": Behringer NX4-6000, Qu16, Dbx Pa2, 2x Garry Lite15, 2x Turbosound Milan M15b
Kapkodós cájg: Behringer XR12 ,Behringer NX4-6000, Dbx Pa2, 2x Garry Lite12, 1x Turbosound Milan M15b

Új hozzászólás