Kedves új Tagjaink! Ha még nem tettétek meg, kérlek olvassátok el a Fórumszabályzatunk, melyből az is kiderül miért nem látjátok még a csatolmányokat :)

Kedves Tagok! Megújult a Médiatár, elérés: YouTube Médiatár, ill. a kis youtube ikon a menüsorban. Bővebb infók Itt

Kedves Fórumlakók! Örömmel tájékoztatlak benneteket, hogy elkészült a blog 1.0-ás verziója. Aki késztetést érez arra, hogy nagyobb lélegzetvételű bejegyzésekben ossza meg a tapasztalatait, gondolatait, tudását a többiekkel, az oldal profiljába illő külön rovatot vezessen, az tőlem kérhet jogosultságot PÜ-ben. A blogbejegyzés mellé nyílik egy téma is, ahol tovább folytatódhat az eszmecsere az adott témáról ;)

Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hangtechnikával kapcsolatos témák

Moderátor: Moderátorok

szenasitamas26
Újonc
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 23
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2017.01.15. 21:28
Hangszer: Korg Pa700
Tartózkodási hely: Tura
Adott köszönetek: : 50 alkalommal
Kapott köszönetek: : 32 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 68407Hozzászólás szenasitamas26
2022.07.29. 12:07

Sziasztok!

A múltkor segítettek a keverő problémámmal pár hsz-al felfelé, amit még egyszer köszönök mindenkinek.
A következő kérdésem az lenne, hogy ugye van egy pár jackes és egy pár xlr-es pár stereo kivezetés. Ugye Lalikirály rávilágított,hogy tudom a jelet tovább fűzni, de ez úgy is használható, hogy a vegfokba dugom az xlr-es kimenetet, a jackes kimenetet pedig az aktív cuccba? Ez így működhet? Vagy csak az egyik jel útját tudom tovább fűzni? Remélem érthető az agymenésem :D Köszönöm előre is! :777


tonyo

Avatar
edmund
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 82
Hozzászólások: 255
Csatlakozott: 2011.10.06. 17:31
Hangszer: KORG PA 3X
Tartózkodási hely: Erdély
Adott köszönetek: : 827 alkalommal
Kapott köszönetek: : 206 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 68408Hozzászólás edmund
2022.07.29. 16:27

Nyugodtan, a jack-es kimenetek mehetnek az aktív hangfalakba. :777



szenasitamas26
Újonc
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 23
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2017.01.15. 21:28
Hangszer: Korg Pa700
Tartózkodási hely: Tura
Adott köszönetek: : 50 alkalommal
Kapott köszönetek: : 32 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 68409Hozzászólás szenasitamas26
2022.07.29. 20:22

edmund írta:
2022.07.29. 16:27
Nyugodtan, a jack-es kimenetek mehetnek az aktív hangfalakba. :777
Köszönöm szépen! :777


tonyo

Avatar
BodziLalikirály
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 169
Hozzászólások: 557
Csatlakozott: 2016.09.15. 20:13
Hangszer: Roland E-50, Medeli MC-850, Fujiha F8000, Kawai K1
Tartózkodási hely: Veresegyház
Adott köszönetek: : 1619 alkalommal
Kapott köszönetek: : 523 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 68410Hozzászólás BodziLalikirály
2022.07.30. 02:24

szenasitamas26 írta:
2022.07.29. 12:07
Sziasztok!

A múltkor segítettek a keverő problémámmal pár hsz-al felfelé, amit még egyszer köszönök mindenkinek.
A következő kérdésem az lenne, hogy ugye van egy pár jackes és egy pár xlr-es pár stereo kivezetés. Ugye Lalikirály rávilágított,hogy tudom a jelet tovább fűzni, de ez úgy is használható, hogy a vegfokba dugom az xlr-es kimenetet, a jackes kimenetet pedig az aktív cuccba? Ez így működhet? Vagy csak az egyik jel útját tudom tovább fűzni? Remélem érthető az agymenésem :D Köszönöm előre is! :777

Szia.

Nos (elviekben) a keverőnek a MAIN XLR és MAIN Jack kimenetén ugyanaz a jel megy ki. Tehát a keverőn belül az aljzatok - forró; hideg; GND - pontjai összevannak kötve.
Arra azért érdemes odafigyelni, hogy amennyiben - mondjuk - az XLR kábel "szinkron" (szimmetrikus / balanced) - ami ugye azt jelenti, hogy mindhárom ér be van kötve - , de a Jack kábel csak 2 pólusú (mono jack; asszinkron / asszimmetrikus / unbalanced), akkor az XLR jelet is ugyanúgy vissza fogja fogni.
Mivel ebben az esetben a hideg pont és a GND "rövídzárba" kerül, ami minimális jelvesztést is okoz.
Viszont!
Ha a keverőpult kimenetein az XLR aljzatnál balanced (BAL/UNBAL) felirat, de a Jack aljzatnál csak az UNBAL (unbalanced) felirat szerepel, akkor egy külön elektronika is be van téve a kétfajta kimenet közé, ami megakadályozza a korábban felvázolt hideg pont és a GND "rövídzár" effektus kialakulását.
Érdemes mindenképpen jó minőségű és megfelelően bekötött jelkábelt használni a jelvesztés és a "környezeti elektromos zaj" felvételének megakadályozása céljából.
Egy hibás, vagy rossz minőségű jelkábel, vagy csatlakozó miatt kialakulhat zúgás, "brumm", vagy akár magasabb alapzaj is, ami hosszú távon a hangfalak (hangszórók) tönkremenetelét is okozhatják.


Lalikirály, ennyi és nem több..!!!

szenasitamas26
Újonc
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 23
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2017.01.15. 21:28
Hangszer: Korg Pa700
Tartózkodási hely: Tura
Adott köszönetek: : 50 alkalommal
Kapott köszönetek: : 32 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 68421Hozzászólás szenasitamas26
2022.08.06. 12:26

Köszönöm Lalikirály, működött, viszont én már le cserélném ezt a passzív rendszert. Most láttam Dj börzén egy dB szettet. Egy pár db hype 12-ből,illetve egy dB Technologies 618 Sub-ból áll. Esetleg ennek a szettnek a hangja elég lenne kültérre is? Kisebb sátrakban esetleg? Nem nagyon találtam az oldalon a dB hype szériára vonatkozó tapasztalatokat.
Vagy esetleg egy pár db 915dx? Sajnos nincs sok tapasztalatom az aktív hangfalak terén, köszönök minden jó tanácsot!


tonyo

Avatar
beejaybudai
Kiemelt tag
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 134
Hozzászólások: 286
Csatlakozott: 2012.02.11. 17:55
Hangszer: Casio MZ-X 500
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Berhida
Adott köszönetek: : 389 alkalommal
Kapott köszönetek: : 453 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 68422Hozzászólás beejaybudai
2022.08.06. 19:28

Szia,

A B-Hype hangerőben elég gyengécske, én kontrollnak használtam két 10-est, de még annak is gyenge volt egy hangosabb színpadon. Szabadtéren a 915 DX sokkal jobb, még szub nélkül is jobban jársz vele.


Cuccaim: Casio MZ-X 500, Behringer XR12, Sennheiser E865, Electro-Voice RE510, Audio Technika ATM510, Behringer TM1, Turbosound NuQ122-AN, Turbosound IQ15B, JBL LSR305P, Behringer UMC204HD, LED-es fények.

Avatar
Mauglidyro
Kiemelt tag
Blogbejegyzések: 7
Hozzászólások a témában: 80
Hozzászólások: 363
Csatlakozott: 2019.05.02. 20:37
Hangszer: Villanycsengő, 3 fázisú elektromos brácsa
Tartózkodási hely: Hajdúböszörmény
Adott köszönetek: : 69 alkalommal
Kapott köszönetek: : 420 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 68430Hozzászólás Mauglidyro
2022.08.16. 10:15

Üdv. mindenkinek!

Említettem a multkor, hogy fogok még tartozni nektek egy beszámolóval. Ezek kb. 2-3 hete történtek.
A késés okát nem szeretném felfedni, maradjunk ennyiben.

PÉNTEK
Helyszín: Nyírtass, Magyar Talléros Rendezvényház.
Cucc: Digitális földrengés-szimulátor+Kapkodós Cájg

Nos mielőtt folytatnám a történetet, kezdjük ott, hogy a kolléga eladta az ELX215-öket.
Igazából a legfőbb probléma abban állt, hogy a ládát, erre alkalmas emelvény híján, nem tudtuk sosem elég magasra kiemelni,
ez meg ugye a hangzás kárára ment, és azért ritkán akadtak olyan lehetőségek, mint Hajdúnánáson abban az iskolában, ahol voltak dobogók is.
Viszont ennek a helyére beszerzett 2db RCF 315A MK4-t, amivel határozottan jobban járt, már csak azért is, mivel súlyban alig nehezebb a Garry-knél,
és ami még meglepőbb, hogy cserébe egész tűrhetően szól, persze állagmegóvás miatt nem árt alá egy normális mélyláda.

Így a 2db RCF valamint a 2db Soundsation láda volt kitéve frontnak, plusz a 2db Turbosound. Kontrollként 1db Lite15 volt felrakva.

A hely egyébként hasonló adottságokkal bír, mint a korábban említett Park Hill rendezvényterem, leszámítva a hangerőkorlátot, mert az itt nincs.
Viszont ezt a nagy termet csak is kizárólag keresztbe érdemes hangosítani, nem hosszába, mert bizony-bizony hamar tudjuk feszegetni a Turbosound-ok határait.
Talán ebben az esetben láttam másodjára megpiroslani a mélyládát.
Nincs mese, Malko-tól el kell kérni a 6db KV2-t, ha legközelebb ilyen van :D

A felállás viszont minden eddiginél új volt.
Na most a helyzet az, hogy erre a rendezvényre 6 főre bővült ki a csapatunk.
Egészen pontosan egy énekes hölggyel, és egy hegedűssel.

Viszont megtaláltuk minden idők legfiatalabb, és egyben legtehetségesebb hegedűsét.
17 éves létére igen ügyesen bánik a vonóval, és még a hangnem is mindegy volt neki.
Igazi élvezet volt vele muzsikálni.

Az este folyamán volt egy sztárvendégünk is, név szerint nem írom le, maradjunk annyiban, hogy a Megasztár, és a Sztárban sztár egykori versenyzője.

Időről időre mindig szóba hoztam nektek, hogy a sztárvendégek általában mindig a zenekar szabadidejéből vesz el,
még akkor is, ha nem kell zenélni, hiszen a cucc felügyelete teljes embert kíván, tehát NEKEM, mint kinevezett "Technikai Vezetőnek",
nincs szünet egy lagziban, ha ilyen műsort kell felügyelni, így jogosan, de ennek az árát meg kell kérnem,
hisz az az én felelősségem, és egyben érdekem is az, hogy a cuccot a következő bulira megóvjam.
Én megmondom őszintén, ez nekem a vállalt tarifán felül 50 eft pluszt jelent a szertartás hangosításával együtt.
Aki most felhördül ezen, az tegye fel magában a kérdést, hogyha a Sztárvendég egy félórás műsor alkalmával 400 eft-ot,
valamint a nagy CM/vőfélyek egész éjszakára szintén hasonló összegeket tesznek zsebre,
akkor mennyivel többet kéne kérnünk, hogy igazságos legyen? Egyébként lesz ez még így se ... Főleg jövőre ...
Örüljünk, ha a 20-30 fős rendezvények egyáltalán lesznek, mert ilyen gazdasági helyzetben nem igazán fog senki sem megházasodni,
vagy ha mégis, örüljünk, ha a cuccunknak kapunk majd áramot.

De visszatérve a témához:

Olyan nagy elvárás lenne, ha az előadónak lenne egy saját rack-je, amiből ad egy sztereó jelet és be van végezve?
VÁÁÁÁÁRJÁÁÁ, ezzel túl sokat kérek ... Kezdjük újra ...


Olyan nagy elvárás lenne az, hogyha az előadó legalább hozna magának egy mikrofont a rendezvényre?
Itt nem TV felvételen, vagy falunapon vagyunk, hol egymásnak adjuk a mikrofont.
Lehet én vagyok rosszul összerakva ...
Érdekes, hogy az ilyen emberek szinte csak nálunk kötnek ki. És ez már zsinorban a 2. eset.

Én jófejségből odaadtam az ATW1102-t, de akkor kitalálja menetközben a delikvens, hogy nem-e adnék neki mégis vezetékest helyette, mert torzít?
És akkor az ember így legyen jószívű ...
Az meg már külön nevetséges kategória, hogy az alapokat egy egyszerű Iphone 8-ról indították, amin persze nem találták meg a FIZIKAI némítókapcsolót, de még legalább repülőgép-módba se tudták rakni,
így időről-időre felfedezhető volt a műsorban a Messenger összetéveszthetetlen pittyogása :D

Nos az eredetileg félórás műsoridőből, jó ha 20 percet nyomott le, és pár db közönség-fotó után úgy szaladt ki az ajtón, még azt se mondta, hogy fapapucs!
Hálistennek úgy néz ki, hogy sztárvendégek közt nem ez a tipikus hozzáállás.
Rengeteg ellenpéldát tudnék felhozni 8 éves pályafutásomból, akik viszont nem voltak ennyire elszállva a földtöl,
kitöltötték a műsoridőt hasznos tartalommal, és azon kívűl, hogy adtak egy sztereó jelet, a végén természetes volt számukra, hogy megköszönjék nekem, hogy kisegítettem őket,
a műsoruk lebonyolításában. (Pl. Nótár Mary, Desperado, Dankó Szilvi, Kaczor Feri, Liszter Sándor)

Egyébként az este a szokásos medrében zajlott, illetve sok év után először vettük észre, hogy a műmulatós-igénytelenségeket teljes mértékben sikerült kiszorítani erről az éjszakáról,
ez is azt bizonyítja, hogy lehet ezek nélkül is normális, és zeneileg sokszínű bulit csinálni.

SZOMBAT
Helyszín: Debrecen, Kerekerdő Rendezvényház
Cucc: Digitális Földrengés-szimulátor.

Szombaton,úgy kb 17:00 tájékán még a Bocskaikertnél jártunk, ahol egyik pillanatról a másikra RÁNK SZAKADT AZ ÉG.
Az ablaktörlő alig győzte az iramot a dézsából öntött égi áldással, már-már azt kellett mérlegelni, hogy félre kell állni, mert alig láttunk az esőtől.
Másrészt olyan hírtelen esett le az eső, hogy a rendezvénytermet alig lehetett megközelíteni a hatalmas tócsák miatt,
de persze nem ez volt az egyetlen esemény ...
Nem sokkal az érkezésünk előtt a szertartás helyszínéűl szolgáló felépítmény a vihar hatására összedölt, ezért a pakolást úgy kellett intézni, hogy még a vendégvárás előtt kész legyünk.
Ami végülis összejött, az más kérdés, hogy a beállítására már csak a szertartás után kerülhetett sor.

Az este folyamán egy bűvész műsorát volt szerencsénk kihangosítani, amely minden eddiginél a legkönnyebb munka volt.
Már csak azért is, hiszen itt nem a hangerő volt a lényeg. És a műsor alatt szinte semmilyen dolgom nem volt a keverő közelében.


Digitális "földrengés-szimulátor": Behringer NX4-6000, Qu16, Dbx Pa2, 2x Garry Lite15, 2x Turbosound Milan M15b
Kapkodós cájg: Behringer XR12 ,Behringer NX4-6000, Dbx Pa2, 2x Garry Lite12, 1x Turbosound Milan M15b

Avatar
Mauglidyro
Kiemelt tag
Blogbejegyzések: 7
Hozzászólások a témában: 80
Hozzászólások: 363
Csatlakozott: 2019.05.02. 20:37
Hangszer: Villanycsengő, 3 fázisú elektromos brácsa
Tartózkodási hely: Hajdúböszörmény
Adott köszönetek: : 69 alkalommal
Kapott köszönetek: : 420 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 68433Hozzászólás Mauglidyro
2022.08.21. 06:05

Na üdv. mindenkinek!

Ezen a héten is sikerült duplázni, de mivel az első buli alkalmával nem történt érdekes esemény, ezért rátérek a tegnapiakra.
Helyszín: Nyírbátor, Termál Apartman és Rendezvénycentrum

Cucc:
Digitális földrengés-szimulátor (1x Turbosound M15b 2x EV ZLX15p)
Kapkodós Cájg (2x Garry Lite 12)

Ebben a buliban vizsgázott a 2 tabletes keverő-vezérlésem, bár a helyzetet tovább bonyolította az, hogy a Rackben lévő Mikrotik router-t ki kellett hagynom, illetve hely híján muszáj volt a rack fedelét visszatenni, így viszont a vezeték nélküli rendszerek vevőit, illetve a tartalék wifi routert volt hova feltenni.
Átláthatóság miatt volt szükség meglépni a fejlesztést, és a kitűzött célt maximálisan sikerült elérni.
Ennek fényében beszerzésre került egy Anker 2x2A töltőtégla, illetve 2db 2m microUSB kábel is.

Ami miatt viszont megszületett ez a bejegyzés, az nem más, mint a helynek az elektromos ,,hálózata".
A rendezvényterem még hagyján, azzal nem is volt probléma, bár az a látvány ami az udvaron fogadott, bőven felvet további kérdéseket a tulajdonos gondolkodási módját illetően.
Készültem volna elő ugye a szertartás-hangosításra, ám a cucc összerakása után feltünt, hogy nincs "ménkű".
Szóltam a pincéreknek, hogy nézzük már meg mi van, mert a kismegszakító elvileg fel van kapcsolva.
De hamar kiderült hogy a fentebb lévő konnektorokba sincs áram.
Kis nyomozás után megtaláltam egy földből kilógó 1,5-es MT kábelnek a végét, minekután a pincérek elmondták, hogy nem olyan rég volt tereprendezés, ezért összeraktam a képet,
hogy átment a fűnyíró-traki a kábelen ... nem is volt nehéz dolga, mert a leásott szakasz sem volt mélyebben mint 15cm.
De mentem még a fák felé még 2 lépést, hát rendesen ijedtem a látványtól. Szintén másfeles MT kábelen ment még kb 30 métert a főelosztóig a föld felszínén védőcsövezés nélkül a kerítés mentén az áram.
Mondom, én ebbe nem fogom bedugni a cuccomat, még EPH sincs, valaki megnyitja a kerti csapot, ott b*ssza agyon az áram, vagy hozzák ki a rendezvényteremből az áramot egy hosszabbítóval, vagy vigyük be az egész szertartást.

Végül az első lehetőség mellett döntöttünk a pincérekkel és az ifjúpárral közösen, mert a tulaj beszámíthatatlan volt, még neki állt fentebb, miközben a helyszínért súlyos összegeket számolnak fel.
Még Ő akarta nekem megmondani, hogy miért nem vettem akkumulátoros hangfalakat ... Gondoltam magamban, azért nem, mert te vagy a tulaj, és te pénzt kérsz az ifjúpártól, hogy én pénzt tudjak keresni, és még a minimális feltételeknek sem felelsz meg. Nem akarok találgatásokba bocsájtkozni, de Nyírbátorba vagy kóklerek a villanyszerelők, vagy a tulaj taknyolta össze saját magának, bár a Mentavilles kismegszakító mindent elárul az értelmi szerző elektromosságban való jártasságáról.

Szóval ha valaki megy oda, és szertartást is fog hangosítani, de nem akarja agyonb*szatni magát a villannyal, akkor vagy a rendezvényteremből, vagy közvetlen a főelosztónál lévő lengőaljzatból vesz áramot.
De célszerű építeni egy felvonulási dobozt, Powercon-os betáp csatlakozással, többféle kábelmérettel, minimum 1x16A ÁVK-val, és egy 16A kismegszakítóval, így azért a kellemetlen meglepetéseket meg lehet úszni.


Digitális "földrengés-szimulátor": Behringer NX4-6000, Qu16, Dbx Pa2, 2x Garry Lite15, 2x Turbosound Milan M15b
Kapkodós cájg: Behringer XR12 ,Behringer NX4-6000, Dbx Pa2, 2x Garry Lite12, 1x Turbosound Milan M15b

Avatar
---Qgli---
VIP
Blogbejegyzések: 14
Hozzászólások a témában: 572
Hozzászólások: 2912
Csatlakozott: 2011.12.12. 08:23
Hangszer: -
Adott köszönetek: : 911 alkalommal
Kapott köszönetek: : 2377 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 68453Hozzászólás ---Qgli---
2022.09.09. 06:31

Srácok!

Ki, milyen mikrofont használ?

Én ezt szeretném kipróbálni:
https://www.muziker.hu/sennheiser-e935



Avatar
Karesz
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 209
Hozzászólások: 2058
Csatlakozott: 2011.09.24. 15:23
Hangszer: Novation remote sl 49,Yamaha DXR 10 MK2,DBX PA2
Tartózkodási hely: Cegléd
Adott köszönetek: : 1879 alkalommal
Kapott köszönetek: : 744 alkalommal

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 68454Hozzászólás Karesz
2022.09.09. 09:10

Én pont ilyet, szeretem.



Új hozzászólás