Kedves új Tagjaink! Ha még nem tettétek meg, kérlek olvassátok el a Fórumszabályzatunk, melyből az is kiderül miért nem látjátok még a csatolmányokat :)

Kedves Tagok! Élesítve a Médiatár, elérés: Médiatár, ill. a kis youtube ikon a menüsorban. Aki anyagot szeretne megosztani, kérem küldje el a youtube linket nekem PÜ-ben. A lényeg, hogy saját munka legyen, zenekar is elfogadott, hirdetés engedélyezett.

Kedves Fórumlakók! Örömmel tájékoztatlak benneteket, hogy elkészült a blog 1.0-ás verziója. Aki késztetést érez arra, hogy nagyobb lélegzetvételű bejegyzésekben ossza meg a tapasztalatait, gondolatait, tudását a többiekkel, az oldal profiljába illő külön rovatot vezessen, az tőlem kérhet jogosultságot PÜ-ben. A blogbejegyzés mellé nyílik egy téma is, ahol tovább folytatódhat az eszmecsere az adott témáról ;)

Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hangtechnikával kapcsolatos témák

Moderátor: Moderátorok

BodziLalikirály
VIP
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 129
Hangszer: Roland E-50, Medeli MC-850, Fujiha F8000, Kawai K1
Adott köszönetek: : 1224 alkalommal
Kapott köszönetek: : 358 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalato

Hozzászólás: # 61268Hozzászólás BodziLalikirály
2019.03.19. 06:01

doxaa írta:A finom, lágy basszus hangzást szeretem/keresem, többek között ezért adtam el egy dj-nek a dB15D szubomat, mert az nekem nagyon kemény volt és kopogós.
Ezeket néztem ki, viszont egyáltalán nem ismerem, ezért megköszönnék minden infót velük kapcsolatban.
dB Technologies SUB 615
Electro Voice EKX-15SP
RCF SUB 702-AS II
Yamaha DXS12MK2
Szia.

Nos a saját szubjektív véleményem, hogy mindenek előtt ha van rá mód meg kéne hallgatnod mindegyiket egy azon körülmények között.......
A dB15D és a SUB615 között nem sok különbséget találni egyébként hangban, sőt a a 615-nek kisebb a freki tartománya és a hangnyomása is a 15D-hez képest
615 = 42-142Hz, 131dB;
15D = 35-150Hz, 133dB
Ezekhez volt szerencsém élőben is pár rendezvényen.
Az RCF-et nem ismerem, de egy barátom használ (t?) ilyet és nem nagyon volt megelégedve vele mivel ő is a kopogására panaszkodott.
A Yamahát is csak közvetve ismerem nekem soha nem volt, de hallottam, bár nem kimondottan ezt a típust hanem a nagytesóját. Nekem elég meggyőző volt, bár ezt szabadtéren (erre majd visszatérek) és egy eléggé nagy tömegű falunapon volt szerencsém hallgatni.
Viszont az EV-t sokan dícsérik és én is szerettem a hangját, mivel a többihez képest nagyobb tartományban (38-180Hz) képes a frekvencia átvitelre. Igaz másik típussal (ugyanenek a 18"-os változata) volt dolgom dolgozni.

Viszont nem állok ki egyik gyártó egyik típusa mellet sem. És csak azért mert a 30 évem alatt amióta hangtechnikával foglalkozom sok márka és típus ment már át a "fülemen" :lol: !!! Ráadásul az ami az én fülemnek jó nem biztos, hogy a másiknak is tetszik.
Én speciel nem szeretem a nagyon dübögő mélyeket amik szinte elnyomják a zene többi részét (mint mikor elmegy egy feltekert ablaku autó amiből csak a puff-puff-puff dübögést lehet kihallani... :dash2: ) , hanem megfelelő arányokban és átmeneti frekvenciákra beállított hangképet hallok.
Én a falat kaparom mikor egy buliban a Dj cuccából nem lehet megkülönböztetni a mélydob és a basszus hangját...... csak, hogy a mélyrezonanciától a gyomrom is rezegni kezd.....

De ! visszatérve a mélyládákhoz.....
Én szinte mindíg használok az aktív váltó mellett még alsó szűrőt (EQ) amivel tudom finomítani a mélytónusokat. És így akár egy kopogósabb mélyládát is be lehet állítani egy kellemes lágy basszus átvitelre...... igaz pepecs munka... :D ....de pld. én így szoktam elérni az általad is vágyott "finom, lágy basszus hangzást".....
Ráadásul ugye más és más beállítások kellenek különböző méretű, kialakítású, felületű, akusztikájú termekhez és persze a szabadtéri hangoskodáshoz is..... (és ott is sok minden egyéb....)

Szóval ennyi....... és vissza az elejére....
mindenképpen az a javaslatom, hogy meg kell hallgatni a lehetséges jelölteket!!!!! :dance:

Lalikirály, ennyi és nem több..!!!

Asterix
Globális Moderátor
Hozzászólások a témában: 455
Hangszer: -
Adott köszönetek: : 1644 alkalommal
Kapott köszönetek: : 2563 alkalommal

Hozzászólás: # 61269Hozzászólás Asterix
2019.03.19. 06:25

Én a Sub15D-t cseréltem az általad említett EV hangfalra.
Meg vagyok vele elégedve, bár dbx nélkül még sosem használtam, míg a dB-t csak dbx nélkül használtam. Így nem biztos, hogy mérvadó az a nagy különbség, ami nálam mutatkozik a 2 fal között...

Adames
Kiemelt tag
Hozzászólások a témában: 312
Hangszer: Korg Pa2
Adott köszönetek: : 754 alkalommal
Kapott köszönetek: : 518 alkalommal

Hozzászólás: # 61270Hozzászólás Adames
2019.03.19. 06:35

Nekem is EV EKX 15SP szubom van, és pont ezen érvek miatt vettem meg anno amiket felsoroltál. Kellemes, lágy és elég mély basszusok jellemzik. DBX nélkül használom!

Mauglidyro
Újonc
Blogbejegyzések: 2
Hozzászólások a témában: 24
Hangszer: Tyros 3 (Tyros 4), SC88Pro
Adott köszönetek: : 25 alkalommal
Kapott köszönetek: : 80 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Hangtechnika - Használhatóság, felhasználói tapasztalatok

Hozzászólás: # 61742Hozzászólás Mauglidyro
2019.05.09. 19:54

Üdv mindenkinek.

Az 1 év alatt míg távol voltam nagyon sok dologról maradtatok le.
Sőt, olyan eseményekről is, amik megértek volna egy-egy beszámolót.
Félreértés ne essék. Nem csak rossz dolgok történtek velünk,
hanem néhány olyan esemény is, amelyek igencsak felemelőek voltak.

Tavalyi rendezvények során volt lehetőségünk kipróbálni egy Turbosound Milan M15b-t, illetve nem csak kipróbálni, hanem egy komplett bulit letolni vele.
Nem szaporítom a szót, az így is hosszúnak tűnő irományomban, a lényegre térek.
TETSZETT!!! :777
Olyannyira, hogy eladtuk a Ksubot, és (amikor írtam nektek ezt az irományt, akkor 05.03-t írunk) ma épp a szobámban űlve várom a 2db subot.
Ami végképp meggyőzött minket, a hangnyomása (134dB ez 4dB-el több mint a Ksub 130dB-e), a korrekt mélytartomány (35Hz - 150Hz - Akárhogy nézzük, a QSC 45 Hz-es indulása mellett igencsak kiemelkedik a Milan)
Na de miért 2db, ha annyira jó?? :unknown:

Egy kis matek következzen. :shout:

Egy QSC K-sub ~250eft körül kapható, állapottól függően.
Ha használtan szerzel egy ilyen mélyládát, nem tudhatod mennyire volt az adott láda széthajtva, illetve hogy érvényes-e még az Intertonnál a garanciája. 6 év ide vagy oda, már nem mai konstrukció ez a láda, ha megáll buliban alattad, valószínűsíthető, hogy elbuktad azt a pénzt.
Ellenben itt van a Milan M15b, ami itthon a duplájába kerül, Thomann-nál viszont 170 Eft (Audioll-on keresztül még olcsóbb) darabja, ami igen baráti. Az olcsóbb árért cserébe le kell nyelni, hogy sajna várni kell a kiszállítással.
Nekünk is Február elején lett elutalva a lóvé, és csak mostanra érkezett meg.
Megsúgom, hogy az M18b-vel is ugyanez a helyzet. A probléma az, hogy nem győzik gyártani, mivel nagy a kereslet az EU-ban ezekre a ládákra.
Ám az is elképzelhető, hogy amint elfogyik az itthoni készlet, és gördülékenyebben megy a jövőben a szállítás, itthon is hasonló áron lehet majd kapni.
De vegyük sorba a tényeket:
- Ár/érték bajnok.
- Mindenhol, de !TÉNYLEG! mindenhol megállja a helyét 2db esetén.
- Ennél az alkalmazásnál megspóroljuk súlyban a hangfalállványt, hiszen elég ide egy-egy állítható Satelit cső. És milyen jó, hogy annak idején nem dobtuk ki a moddolt Soundking csöveket.
Bár ami igaz az igaz, rájuk fért már egy kis ráncfelvarrás ... Majdnem szétrágta őket az idő vasfoga.
- Lehetőségünk van külön válni, ha a helyzet úgy kívánja.

Nagyjából ennyi ...

Folyt. köv.

Karesz
VIP
Hozzászólások a témában: 180
Hangszer: Novation remote sl 49,Turbosound IP15B,82B,DBX PA2
Adott köszönetek: : 1405 alkalommal
Kapott köszönetek: : 602 alkalommal

Hozzászólás: # 61744Hozzászólás Karesz
2019.05.09. 20:29

Nekem IP15B van,szeretem...nem hallottam még a milan subot,de fajin lehet az is.

Mauglidyro
Újonc
Kapcsolat:

Hozzászólás: # 61745Hozzászólás Mauglidyro
2019.05.09. 20:32

Bizony, hogy "Fájintos", Karesz :)

Folyt. köv.

El ne felejtsem megemlíteni. Közbe megütöttük az első bulit az új cuccal.
A helyszín a hajdúnánási művelődési ház színházterme volt.
Tehát akusztikai szempontból rossz már eleve nem lehet.
A cájg a szokásos.
DBX Driverack Pa2, Dynacord PM 1000-3, 2db Garry Lite 15 top, 2db Lite 12 monitor (ÚJ), és a 2db Turbosound Milan M15b
Bár a 12-es Garry nem saját tulajdon, viszont Szaxis kollégánk 8 év közös zenélés után végre rávette magát, és vett egy Garry rendszert.

Visszatérve a rendezvényre ...

Ment a buli, éppen játék van. Állítsuk felfelé az asztaltól a jó népet, zene közben elkussol a cucc.
Balra nézek, nagybátyám T4-e kuss, monitorja sötét, a 3 LED-es gömbből 2 nem megy, viszont a T3-asom, Dynacord, és a monitor cucc ment ...
Gyorsan mentettem a helyzetet, ugrottunk egy műsorszámot a játékon belül, én meg játszottam addíg, mig lábra állt a T4-es. Kiderült hogy egy kisgyerek lekapcsolta azt az elosztót, amibe mind ez benne volt.
Szaxis kollégánk "oldotta a feszültséget" :lol: és a következő poént sütötte el :D 50 eft volt ez az akció, de sebaj :D ...Oké, ők vették a poént, mi azért egy kicsit megrémültünk.

Oké, Tudjuk, Szünetmentes, stabilizátor, meg nem hagyunk elosztót látható helyen ...
Na de:

Innen 1 órahosszáig nem volt megállás, nyomtuk a bulit, mit sem sejtve, hogy az a mélyláda, ami abból az elosztóból ment, nem kapcsolt vissza.
Ha én nem nézek rá akkor, lehet reggelig úgy nyomtuk volna le a bulit, hogy nem veszünk tudomást erről. Mivel mi is egy dobogón voltunk így nem láttunk rá a mélyládára, és mivel volt kraftja az 1db subnak is, ezért fel sem tünt, hogy valami sz*r van a palacsintába.

De észleltem a problémát.
Én kétségbe voltam esve, nagybátyámat meg egyenesen a szívinfarktus kerülgette. Wazze, még bele gondolni is rossz ... Létezik bakker, hogy egy bulit se bír ki?
Hát kinek nem lett volna ott a helyünkben 200 a vérnyomása?

Szerencsére ott volt a művház technikusa, és gyorsan kértem tőle egy multimétert, megnézni, hogy a benne lévő biztosítékban nincs-e szálszakadás.

Ép volt a biztosíték ... Hát én ettől nem nyugodtam meg.
Utolsó próbálkozásképp visszacsavartam a biztosíték házba a biztosítékot, és visszakapcsolt.
Abban a pillanatban töröltem egyet a homlokomon, és rámszállt az isteni nyugalom. Gyors kikapcs, jelkábelt vissza, bekapcs, és mehet a buli.

Gondolom nem tetszett neki, hogy terhelés alatt elvették tőle az áramot, és a belső védelmét berángatta ez az incidens.

Mindenesetre reggelig meg sem állt ...

Egy érdekesség még.

A két subnak akkora ereje volt, hogy 5 év után először tapasztaltuk azt a jelenséget, hogy kezd a teteje elfogyni. Mondjuk ez nem csoda, mivel a Dynacord 2x500w-ot tud kiküldeni 8 Ohm-on
Ezek a subok meg egyenként 2200W-osak, 134dB-el.
Egész éjszaka +6dB körüli kivezérléssel toltuk a keverőről a bulit, valszeg ha +9dB lett volna a kivezérlés, azonnal működésbe lépett volna a limiter.

Ha a benne lévő VU Meter a végfok kivezérlését mutatja, akkor mondjuk elhiszem, hogy a kivezérlés az ennyi ... Mert +6dB-s kivezérlés a digitális világban már bőven torznak számít.
Nem hiszem hogy a keverő kivezérlését mutatná, mivel én mindent úgy Gain-ezek be, hogy a Poti 0-ra tolva, és csak a szükséges előerősítést tolom rá, később mindent a tolópotival tartok Mixbe.

Álljunk csak meg egy pálinkaerjesztési tájmeszre ...

Az sem mindegy, hogy a benne lévő LPN funkció miképp van konfigurálva.
Mi eddig High-on használtuk, mivel sokszor adódott úgy, hogy 2db Lite15-öt vittünk csak a buliba, és ha ezt nem állítottuk be volna így, nem lett volna sok mélye a hangfalnak.
Igaz, mióta megvan a DBX, ilyen setupnál a mérés után még mindig emelt 2-4 dB-t 70-80 Hz környékén, LPN ide vagy oda.
Most gyanítom hogy emiatt van az, hogy a teteje elfogyik.

Mivel a High állásnál a Manual szerint 8dB-s PEAK van ráadásul igen széles spektrumban, én meg ugye 85Hz-től engedem a tetejét, így elképzelhető, hogy a Crossover utáni visszacsatolásnál is beleszólhat ez a beállítás.

Csodálkoztam is, hogy a két sub-ot csak 2,5-es állásba csavartam fel, és mióta van DBX, méréskor mindig ugatott a proci, hogy kevés a jel.

EZÉRT FONTOS: Nem hülyeség elolvasni a használati utasítást.
Mert ami 2 satelit ládánál jó és működik, az nem biztos, hogy 2db subbal kiegészülve is érvényes.
És ha most unalmamba nem néztem volna meg a használatiját, lehet hogy sosem veszek erről tudomást.

Mindenesetre, ma elővettem a rack-et, bekapcsoltam a Dynacord-ot, és levettem Flat-re az LPN-t. Biztos ami Ziher. Jó hír, hogy észleltem a problémát, Malkó megerősítette a gyanumat, a rossz hír, hogy visszamenőleg egyik beállításom se lesz kompatibilis, bár mint mondta az Adminunk a fórum felújításakor, veszett már el nagyobb dolog is Mohácsnál.

Karesz
VIP

Hozzászólás: # 61813Hozzászólás Karesz
2019.05.15. 08:39

Sziasztok!Szerintetek érdemes még DBX Driverack PA+ -ban gondolkodni?

Mauglidyro
Újonc
Kapcsolat:

Hozzászólás: # 61814Hozzászólás Mauglidyro
2019.05.15. 09:09

Az a baj, hogy nem érdemes gondolkodni ...

Bár csomó funkciója megegyezik a PA2-vel, de az Auto EQ-s mérés még teljesen máshogy zajlik le ennél az eszköznél.
Itt nem ládánként küldi egymás után a zajt, hanem az egész cuccot végig zúgatja 1 percen keresztül és ebből számít ki valamit.

És ezzel csak üres teremnél lehet normálisan bekalibrálni a cuccot ...
Jah, és nincs mobilitás, tehát az eszköz közelében kell tartózkodni, ha indítani szeretnénk a mérést.

Míg a Pa2 több pozícióból, minden egyes ládát megvizsgál. És minden funkciója tablet-ről elérhető.

Karesz
VIP

Hozzászólás: # 61815Hozzászólás Karesz
2019.05.15. 09:24

Sejtettem,köszi..

szenasitamas26
Újonc
Hozzászólások a témában: 6
Hangszer: Yamaha psr s950
Kapott köszönetek: : 20 alkalommal

Hozzászólás: # 61838Hozzászólás szenasitamas26
2019.05.16. 16:14

Sziasztok! Fejhallgatót szeretnék vásárolni Yamaha psr s770 mellé otthoni zenélés céljából. A keretem nem kimondottan nagy, maximum 15k. Valaki tudna ajánlani ebben az ársávban használhatót? Illetve kineztem egy Roland Rh 5-ös típusút valaki tudna esetleg véleményt mondani róla? :777

tonyo

Új hozzászólás