Kedves új Tagjaink! Ha még nem tettétek meg, kérlek olvassátok el a Fórumszabályzatunk, melyből az is kiderül miért nem látjátok még a csatolmányokat :)

Kedves Tagok! Élesítve a Médiatár, elérés: Médiatár, ill. a kis youtube ikon a menüsorban. Aki anyagot szeretne megosztani, kérem küldje el a youtube linket nekem PÜ-ben. A lényeg, hogy saját munka legyen, zenekar is elfogadott, hirdetés engedélyezett.

Kedves Fórumlakók! Örömmel tájékoztatlak benneteket, hogy elkészült a blog 1.0-ás verziója. Aki késztetést érez arra, hogy nagyobb lélegzetvételű bejegyzésekben ossza meg a tapasztalatait, gondolatait, tudását a többiekkel, az oldal profiljába illő külön rovatot vezessen, az tőlem kérhet jogosultságot PÜ-ben. A blogbejegyzés mellé nyílik egy téma is, ahol tovább folytatódhat az eszmecsere az adott témáról ;)

Mikrofonok

Hangtechnikával kapcsolatos témák

Moderátor: Moderátorok

Asterix
Globális Moderátor
Blogbejegyzések: 0
Hozzászólások a témában: 2
Hangszer: -
Adott köszönetek: : 1664 alkalommal
Kapott köszönetek: : 2623 alkalommal

Re: Szoft lehetőségek Logic/Cubase/Pro Tools stb.

Hozzászólás: # 63297Hozzászólás Asterix
2019.10.01. 15:43

Én soha, sehol nem gerjedek. Se bulikban, se hangosítás során. Csak azzal lehet gerjedésre bírni a cuccot, ha a mikrofonnal a hangfal elé sétálsz , a mikrofont a hangfal felé tartva...
Beméred a termet a buli előtt és kész. Tök mindegy, hogy hány ember megy utána a terembe és jön ki onnan. Ha füllel állítod be a cuccot, akkor is jönnek mennek az emberek. Számonként nem állítgathatod a cuccot...
A bemérésnél mérj gerjedést is. Ha beméred, legalább látod a frekit, hogy mi az, ami gerjed. A kis templomba is vetetek most digit keverőt, mert ott is gerjed az egyik mikrofon és a magas-mély hangszínes keverő erősítővel nem tudom a frekit kivenni belőle... :777

galambjozsef
VIP
Hozzászólások a témában: 1
Hangszer: KORG Pa4X (MUP v4.1), EV-ELX112P, 118P, QSC-TM-16
Adott köszönetek: : 333 alkalommal
Kapott köszönetek: : 616 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Mikrofonok

Hozzászólás: # 63313Hozzászólás galambjozsef
2019.10.03. 09:56

Gerjedés!

Tavaly a Zeneroszi találkozón Illés Peti mutatott pár trükköt, ha netán nincs DBX.
Egyszerá RTA mérőcske az androidos telón, és már tudsz is méricskélni. Igaz nem a legtökéletesebb, de jól jöhet ilyen esetekben!
Az elhelyezés, a gain, az EQ, és persze a száj kinyitása suttogás helyett, mind-mind oda kell rá figyelni!

Tudnék sorolni példákat, hogy már vagy 3x akkora hangerőt kellett volna adni az épp akkori énekesnek, mint amit én használok, azt még mindig halk volt, mert mondjuk úgy 1. lusta volt a száját kinyotni, 2. megilyedt a saját hangjától, aztán azt hitte minél halkabban énekelget annál jobb lesz! :D :D :D

B.Bazsi
VIP
Hangszer: Roland bk9
Adott köszönetek: : 1035 alkalommal
Kapott köszönetek: : 1414 alkalommal

Hozzászólás: # 63321Hozzászólás B.Bazsi
2019.10.04. 06:45

Beállás nálunk: össze állítjuk a cuccot, mindenki beáll a mikrofon mögé, szólok Zsuzsának (Audio-technika ae4100): állítsuk be a mikrofonod, nézzük meg a hangerőt! Ő, csukott szájjal random dudolva: mmmmmmmmmm... Kérdezem: -Igy fogsz énekelni?? Válasz : - neeeeeem.... Én: -akkor légyszives nyitott szájjal egy olyan hangerőn amin énekelsz majd. 🙂 Oké beállítjuk. Következik Miklós (Shure beta 58), mondom neki énekeljen valamit. Ő minimális hangerőn... Én: -ilyen hangerőn fogsz énekelni?? Ő: -nem, dehogy! Én: -akkor leszel szíves normál hangerőn...? 🙂 5-ből négyszer így megy nálunk... 🙂 Én (A.t. ae4100) természetesen mindig úgy csinálom ahogy kell, ügyesen, precízen, nagyon jól 😃😁

Roland BK9, Allen&heath Zed12fx, Audio-Technika AE4100, dB opera 15, dB Cromo 10.

B.Bazsi
VIP
Hangszer: Roland bk9
Adott köszönetek: : 1035 alkalommal
Kapott köszönetek: : 1414 alkalommal

Hozzászólás: # 63322Hozzászólás B.Bazsi
2019.10.04. 06:51

Ja, a kedvencem mikor fél méterre állnak meg a mikrofontól oszt úgy suttognak bele... :dash2: Szólnak a közönségből hogy nem hallják, mondom hogy álljon közelebb, meg talán próbálja úgy hogy ne csak meleg levegő jöjjön ki a torkán. Közelebb áll 5 centivel... :hit2: :dash2: :cry2:

Roland BK9, Allen&heath Zed12fx, Audio-Technika AE4100, dB opera 15, dB Cromo 10.

Asterix
Globális Moderátor
Hangszer: -
Adott köszönetek: : 1664 alkalommal
Kapott köszönetek: : 2623 alkalommal

Hozzászólás: # 63323Hozzászólás Asterix
2019.10.04. 07:32

Én ezt a templomban simán megoldottam. Ott is mindig gond volt, hogy nem hallják a felolvasókat és a papot. Adtam rá hangerőt, persze csak úgy, hogy az én hangom mellett ne legyen gerjedés, majd -30dB-re beállítottam a gate-t...
Így, aki megüti a mércét, az elég hangos lesz, aki nem üti meg, az pedig 0. Így már megszokták, hogy vagy a mikrofont húzza a szája elé, vagy hangosabban olvas... :lol:

goozl
Kiemelt tag
Hangszer: Korg Pa1X Pro,Roland GT6,GT10, Fender Strat kópia.
Adott köszönetek: : 276 alkalommal
Kapott köszönetek: : 325 alkalommal
Kapcsolat:

Re: Szoft lehetőségek Logic/Cubase/Pro Tools stb.

Hozzászólás: # 63561Hozzászólás goozl
2019.10.31. 13:18

Karesz írta:
2019.10.01. 10:10
Nincs kontrol hangfalam sajnos.A gain csak addig van feltekerve,míg a led ki nem villan,utánna egy picit visszavéve..a csatorna masterén szoktam a hangerőt állítani neki.
a keverő egy alesis multimix 8fx,parametrikus középpel.A beállítás is gyakorlatilag fix,nem igen nyúlok hozzá,be lett állítva egyszer fajintosan.Az eq-ról meg a dbx gondoskodik..ezért nem értem az egészet..
Szervusztok!
Nem értem ezt a rendszerprocis ügyet..
Mivel a rendszervezérlő dolga az a mély és szélsessávú út (utak) elcrossolása, és a limitálás beállítása max. Lehet benne equalizer beállítsáokat eszközölni ez tény. Kell is amennyiben a bemért rendszered itt-ott lyukas.
Semmiképpen nem dolg a az aktuális rendszer hangszínánek beállítása.
HA egy hangrendszert az ember jó helyen szétvált több útra, majd ki Eq-zza ahol kell, akkor ahhoz nem kell többet nyúlni.
A hangszíkorrekció kizárólag a master eq-n vagy a keverőpulton történik.
Üzemeltetek "nagy rendszert" és nem egy nagy fesztiválon dolgoztam installáláskor is.
A kompresszor beállítás megint megér egy misét.
De azt gondolom, hogy ha jó az input, jól szól a rendszer egyenesbe (0-ra) állított catorna és master Eq-val akkor nem fog rosszul szólni a muzsika.
Sajnos soikan rossz kompresszor és fekket beállításokkal többet ártanak a hangképnek mint használnak.

Nem kötekedni szerettem volna, csak tapasztalataimból kiindulva segítő szándékkal posztolni.:D

Üdv: G. Laci.

Hangtechnikus, rendszer Dynacord Forum Line 2*15KW, Yamaha 02R digit, Soundtracks Megas Monitor, Studiomaster Horizon powermixer, Studiomaster Gold 16/8/16: Hangszer: Korg PA 1XPRO.

Karesz
VIP
Hozzászólások a témában: 4
Hangszer: Novation remote sl 49,Turbosound IP15B,82B,DBX PA2
Adott köszönetek: : 1475 alkalommal
Kapott köszönetek: : 618 alkalommal

Hozzászólás: # 63577Hozzászólás Karesz
2019.10.31. 22:14

Szia Laci!
Nem vagyok annyira otthon ezekben a témákban,de szerintem egy tökéletesen kiequzott,crossolt,stb...dal nem hiszem,hogy ugyan olyan frankón fog szólni egy szabadtéren,vagy akár egy pincében,vagy egy full fa étteremben.Amit itt többen is használunk rendszerprocit,annak lagnagyobb előnye,hogy bármilyen teremben képes a hely akusztikájának megfelelően beállítani az ott éppen leg optimálisabb hangzást.Lehet,hogy egy stúdióban belőtt dalnak pl-egy pincében túl sok lesz mondjuk a magas,vagy közép,vagy akármi,vagy sok.,ezt képes beállítani,hogy a lehető legjobban szólaljon meg az adott helyiségben.Teszi ezt folyamatos real time módban.
A mikrofon problémám adódhat sok mindenből,amire még nem jöttem rá,mert nem volt még időm kísérletezgetni,de mint tapasztalom,egy adott frekvencia szokott gerjedést okozni,tehát nem a mély búg be,nem is a magas fütyül,hanem valami más freki gerjed be adott hangerőn.Egy digi keverő valószínüleg megoldaná a problémát...

goozl
Kiemelt tag
Hangszer: Korg Pa1X Pro,Roland GT6,GT10, Fender Strat kópia.
Adott köszönetek: : 276 alkalommal
Kapott köszönetek: : 325 alkalommal
Kapcsolat:

Hozzászólás: # 63580Hozzászólás goozl
2019.10.31. 23:04

Karesz...!
Jól értem automatikusan a saját mérőmikrofonjával minden alkalommal a teremben beállítjátok a rendszert?
Amúgy a vágási frekvenciák ha több útban használjátok a szettet?
Vagy egy pár hangfalat eq-ztok vele?
Ezt meg végképp nem vágom..
Mert ennyi erőből egy darab mérőmikrofonnal egy smaart szoftverrel meg lehet mérni és eq...
Kb ugyanazt kapjuk. Igaz nem önjáró a dolog..

Hangtechnikus, rendszer Dynacord Forum Line 2*15KW, Yamaha 02R digit, Soundtracks Megas Monitor, Studiomaster Horizon powermixer, Studiomaster Gold 16/8/16: Hangszer: Korg PA 1XPRO.

Mauglidyro
Kiemelt tag
Blogbejegyzések: 2
Hozzászólások a témában: 1
Hangszer: Tyros 3 (Tyros 4), SC88Pro
Adott köszönetek: : 30 alkalommal
Kapott köszönetek: : 123 alkalommal
Kapcsolat:

Hozzászólás: # 63582Hozzászólás Mauglidyro
2019.11.01. 18:17

Először is tegyünk rendet a fejekben, mert 3 külön fogalomról van szó.

Van a Chanel Strip EQ-zás, amikor csak az adott csatornán színezel.

Van a Master EQ, ahol az összesített jelen tudsz még finomhangolni.

És van a Korrekciós EQ, ami jelenesetben a DBX-ben van. Ennek az algoritmusa javítja ki a terem akusztikai hibáit a referencia zaj (ami végülis "rózsazaj") alapján.
Tehát a DBX PA2 AutoEQ mérése végülis akusztikai hiányosságokat, hibákat korrigál.

A mérés után szoktuk tapasztalni azt a jelenséget, hogy megnyílik a cucc, sokkal részletgazdagabb lesz az a hang, amit átengedsz a rendszeren.

Megtörténik a mérés, a hangforrásokat kell egyesével átnézni.
Tolópotit 0 állásba toljuk ki!!!!!!!!!
Ha annyi pénzem lenne, ahányszor azt látom, hogy a delikvens nem boldogul a helyes hangerő eltalálásával ...
Mert a szerencsétlen adja a gaint, az előfok már piroslik, a kimenő hang torz, de a tolópotméteren ha már egy mm-t is mozdít szinte elhalkítja a hangforrást, és csodálkozik, hogy valami nincs rendben.

Mégegyszer.

Tolópotit 0 állásba ---> Gain potmétert érzéssel szabályozni. +21,5dB körüli előerősítéstől már általában átüt az ének a zenén, persze ezt előfok és mikrofon válogatja. ---> Én úgy vettem észre, minél nagyobb előerősítéssel dolgozom, annál hamarabb kell a csatornán EQ-val korrigálnom a problémás hangforrást, épp ezért ha 21,5dB után sem jönne meg a csatorna hangja, akkor innentől kezdve már lehet a tolópotmétert használni hisz az a tartomány ahol az adott potméter és adott mértékben hangerőt szabályoz teljesen biztonságos.

Aztán jön az EQ --->

A 4db Parametrikus EQ-ból az XR12-ben, végülis csak 2 van fixre programozva.
1. 130Hz-es Shelf, mint mély szabályzás
2. 1Khz-es Bell filter 1-es Q értékkel, ez az egy band, aminek a frekvenciája és a mennyisége is állítható az egyedi kezelő felületen.
3. 4Khz-es Shelf, mint magas szabályzás
4. Változó ... Ezt használom korrigálásra, ha valamelyik frekin megindulna valamelyik mikrofon.

Viszont ha helyes a Gain struktúra, akkor nem kell 5dB-nél nagyobb vágást/emelést alkalmaznom egy mikrofon sáv EQ-zásához.
Az más tészta, ha egyszerre több mikrofon is van fenn, és a mélynél sokszor -8dB vágást alkalmazok, de ezt is mikrofonja válogatja.

Persze a dolgokat tovább bonyolíthatja a kontroll ládák elhelyezése, EQ-zása is.
Nekünk mindenesetben a földön van, valamint 150-200Hz-nél már vágom az alját a monitor körnek, hiszen ennyi mikrofon és a mélyláda mellett már kezelhetetlen lenne ez a tartomány befelé.

További beavatkozás az EQ-ban:
- 1.4khz-nél kb 4-5 dB-es széles vágás, amely a Cross frekinél az átfedésből fakadó "puklit" tünteti el. Így még egy gerjedési gócpont kizárva.

Karesz
VIP
Hozzászólások a témában: 4
Hangszer: Novation remote sl 49,Turbosound IP15B,82B,DBX PA2
Adott köszönetek: : 1475 alkalommal
Kapott köszönetek: : 618 alkalommal

Hozzászólás: # 63583Hozzászólás Karesz
2019.11.01. 19:12

Még annyit erről,hogy a dbx-en kettő benet van,és 6 kimenet,és én pl.a keverő és a sub közé kötöm be,mivel nekem abban van a top erősítő is.Vágási frekit lehet a dbx-en is,de nemek a subban van beállítva.Mivel én 2.1 rendszer használok,így más a helyzet az én esetemben,mint pl.ha külön sub,és külön topok lennének atívban,Ezt a mérést én minden alkalommal elvégzem,de el lehet menteni az adott helyiség beállításait,így adott esetben,ugyan abban a helységben,ugyan azzal a cuccal nem szükséges mérni.A többit Rody nagyon jól összefoglalta.

Új hozzászólás