Az első billentyűs hangszerem...így kezdődött...

Billentyűs fórum... Casio, Korg, Ketron, Roland, Technics, Yamaha stílusok, hangszínek, performance-ok, technikai kérdések, használati útmutatók

Moderátor: Moderátorok

Re: Az első billentyűs hangszerem...így kezdődött...

HozzászólásSzerző: wildbear » 2013.12.26. 12:35

6 éves koromban kaptam első billentyűs hangszeremet, ez egy MELODIKA volt, ami valójában fúvós hangszer. Ha valaki nem ismerné, feltettem egy képet erről a hangszerről. (Ekkor már volt egy Weltmeister váltós szájharmonikám is, egész jól fújtam rajta a gyerekdalokat)

Melodica.jpg

Volt egy bérelt öreg pianínónk is, ez volt a közös családi hangszer, valamilyen szinten mindenki játszott rajta. Édesanyám zenetanítással is foglalkozott, néha engem is rá tudott venni, hogy gyakoroljak.
A következő hangszeremet, egy Vermona sípos orgonát, 14 éves koromban keresztanyámtól kaptam. Ez már valódi billentyűs hangszer volt, elektromos szívómotor szólaltatta meg a bőrönd alakú dobozban elhelyezett sípokat. Csak néhány "hangszínnel" rendelkezett, pl. harmonika, orgona, harmónium.

harmona orgona.jpg

A következő hangszeremet 18 éves koromban saját magam készítettem.
Sajnos ez már nincs meg, és fénykép sem készült róla. Ekkor már gyárban dolgoztam, a Magyar Tudományos Akadémia Kutatóeszközöket Kivitelező Vállalatánál, tehát a műhelyháttér adott volt. Formatervezett, fa rétegelt lemez hangszerház, műszerfalon világító billenő kapcsolósorok. A billentyűket egyenként vágtam ki fából, csiszoltam, festettem, lakkoztam. A billentyűk csapágyazva lettek, oktávonként fűztem fel közös ezüstacél tengelyre. Minden billentyű végére ezüstözött bronzlemez érintkezőpárokat szereltem, ezek voltak a billentyű kapcsolók. A hanggenerátorok az akkori kornak megfelelően LC oszcillátorok voltak, ez még a "csöves"korban volt, tranzisztor,IC-k nem volt még elérhető. Hát ez a változat csak fél óráig volt használható, mert amikor bemelegedtek az alkatrészek, elhangolódott a hangszer, és hamis volt. Aztán később új elektronika készült hozzá, amikor tranzisztorhoz, IC-hez is hozzá lehetett jutni. A kvartz oszcillátorok megjelenése után már teljesen stabil volt a hangszer.

Az első valódi szintetizátorom, a 70'-es évek végén kapható egyszerű Yamaha szinti volt. Igazából 10 évvel ezelőtt kezdtem komolyan beleszeretni a "workstation" vagy "arranger" típusú hangszerekbe. Ezek már nagyon élvezhető, valósághű hangzással rendelkeznek, szinte minden igényemet kielégítik. Nagyon tetszik, hogy az alkotóelemek variálhatók, alakíthatók, testre szabhatók.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Üdvözlettel: wildbear

For this post the author wildbear thanked: 4
Apelláta (2013.12.26. 13:55) • Bubamara (2013.12.27. 10:06) • HunHyper (2013.12.26. 16:24) • Piercarlo (2016.10.11. 07:43)
Rating: 10.53%

wildbear
Kiemelt tag

Has thanked: 350 times
Have thanks: 193 times
Hangszer: Korg Pa 600

HozzászólásSzerző: B-Trió » 2014.07.06. 15:20

Így kezdődött. Casiót azóta sem szeretnék, pedig már volt vagy 15 hangszerem....
"

Azóta sokat fejlődött a Casió. Ma úgy látom, hogy a Ctk 7000-7200-ba érdemes lesz beruházni. Főként az audio szekvencer miatt.
B-Trió
Újonc

Has thanked: 0 time
Have thanks: 16 times
Hangszer: Yamaha Psr S700, gitár, basszus

HozzászólásSzerző: B.Bazsi » 2014.07.07. 05:39

Volt szerencsém nemrégen kipróbálni a 7200-asat. Igaz hogy nem másztam bele mélyen, a hangszíneket, effekteket, stílusokat hallgattam benne. Való igaz hogy hallani a fejlődést Casioéknál, de azért én nem igazán venném egy kalap alá a piacvezető gyártók -Roland, Korg, Yamaha, Ketron- gépeivel. Nem rosszak, de azért megszólalásban még van mit behozni.
B.Bazsi
VIP

Images: 0
Has thanked: 1059 times
Have thanks: 1351 times
Hangszer: Roland bk9

HozzászólásSzerző: apainksirja » 2015.11.05. 00:01

Én két billentyűt is kaptam egyszerre szüleimtől. (egyik jobb volt mint a másik :) Egy yamaha PS 35 és egy PSR 27-est. Jól indult, majd jött egy PSR-320, utána PSR 540,és ezek után váltottam korgra. Legjobb idők voltak.
RANDOM_AVATAR
apainksirja
Újonc

Has thanked: 18 times
Have thanks: 0 time
Hangszer: Korg pa 600

HozzászólásSzerző: powersparc » 2015.12.26. 16:28

Bakkecske! 800 oldalt leírtam, életem hangszereit novellaként, erre kiléptetett közben a fórum és most a teljes írás elveszett! :dash2: :dash2: :dash2: :help: :help: :help:
Én le nem írom még egyszer az tuti így összeszedetten. :shout:
Hangszerek: Nord Electro 3-73 | Korg i30 | Roland G70 | Technics KN901 (ELADÓ!)
https://soundcloud.com/synthsnd

For this post the author powersparc thanked:
Apelláta (2015.12.26. 19:52)
Rating: 2.63%

powersparc
VIP

Has thanked: 685 times
Have thanks: 1653 times
Hangszer: (lásd alul a hsz. szignó részben!)

HozzászólásSzerző: Matya89 » 2015.12.26. 17:20

Én 12 éves koromban kezdtem el foglalkozni zenéléssel alapfokú zeneiskolába zongora, majd szintetizátor, trombita, citera szakokon. Ekkor kaptam meg az első hangszeremet egy Roland E-28 billentyűt.
RANDOM_AVATAR
Matya89
Kiemelt tag

Has thanked: 65 times
Have thanks: 68 times
Hangszer: Korg Pa3xLE, Yamaha S770

HozzászólásSzerző: goozl » 2016.01.25. 17:28

De jó is ez a topic..
Manapság sajnos smár nosztalgia..
15 évesen zenéltem végig az első lagzim mint dobos..
Az akkor muszikus akivel duóban játszottunk pár lakodalmat nálam "felejtetteÍ" a hihetetlenül komoly Yamaha PS 20-as hangszerét mely már akkor is elavult volt.
Nekiálltam pötyögni rajt hallásból és pár nap után kiderült, hogy van hozzá érzékem és hallásom.
Nos itt vesztem el..
Édesapám látta, hogy a gyerek nem százas és megígérte ha a matekeredményem megfelelő kapok egy szintit. No a motiváció megvolt.
A matek sikerült, az eredménye egy Casio CT647-es rettenet lett és egy vermona 2*12" erősítő hangfal kombó.
Ennek egyik hangszórója kikötve mert le volt égve. Zörögni jó volt.
Ezzel muzsikáltam le egy szezont egy tájjelegű csárdában.
Ez után jött a második Casio mely már Ct 700 névre hallgatott. Dinaimkus, digit kijelzős, rendesebb zongora hangszín stb.. Élmény volt. Szintén egy szezont muzsikáltam vele végig..
Ez után jött a Yamaha mánia. PSR 520, melyet nagyon kedvetlem 2-3 évig hű társam volt amikor is kintről a határon becsempészve vettem egy PSR 740-est. ekkor az országban nem volt még belőle több. Ezzel mentem vizsgázni is nagy csodálkozás volt amikor hallották a hangját. Sokáig megbecsült darab volt nálam és ha nem kellett volna a pénz a másikra talán még ma is meglenne. Szerettem.
Ez után került hozzám a PA1X Pro melyet nagyon szeretek és talán el sem cserélem egy darabig. E mellett egy CME UFS 5 masterkeyboard tulaja vagyok Waldorf bővítéssel. E közben megfordult nálam ezek mellett több hangszer a Roland E szériájából (14, 16, 36 stb) és birtokosa voltam egy ARP analóg csodának is melyet horribilis összegért adtam el Németországban.
Ez a park egyenlőre marad, sajnos alig játszom rajt, mert szárazfa lóg a nyakamban a formációnkban.
Hangtechnikus, rendszer Dynacord Forum Line 2*15KW, Yamaha 02R digit, Soundtracks Megas Monitor, Studiomaster Horizon powermixer, Studiomaster Gold 16/8/16: Hangszer: Korg PA 1XPRO.

For this post the author goozl thanked: 2
Apelláta (2016.01.25. 19:07) • tacso (2016.01.25. 22:18)
Rating: 5.26%

goozl
VIP

Has thanked: 271 times
Have thanks: 318 times
Hangszer: Korg Pa1X Pro, Korg AX 1500G, Fender Strat kópia.

HozzászólásSzerző: doxaa » 2016.01.25. 21:59

Az első billentős hangszeremet 6-7 évesen kaphattam, egy szovjet Pille elektromos orgonát. Majd egy osztálykirándulás alkalmával 11-12évesen az egyik csajos hozott magával egy ilyet:

http://retronom.hu/files/images/Szinti- ... review.jpg

Beleszerelmesedtem a billentőbe, hogy ebből még dob is szól és úgy játszhatom a nótákat, és még hangszínek is vannak. Innentől kezdve hiába volt az általános suliban trombita a választott hangszerem - eredetileg szaxi lett volna, de sajna akkor még nem indítottak -, nekem kellett egy ilyen. Még abban az évben kaptam is, majd 14 évesen megvettem életem első kísérőautomatikás billencsét, kemény 4500forintért a 'lengyel' piacon. A márkára nem emlékszem, szerintem valami noném, de azt tudom, hogy volt 5db sárga kerek gomb a dobhangoknak, és külön lehetett állítani a kíséret hangerejét is. Ehhez jött a videoton rádióserősítő, az orion hangfal, meg a torkom mikrofon nélkül, oszt hadd szóljon a nóta a nyugdíjas otthonban. :D

For this post the author doxaa thanked:
Apelláta (2016.01.26. 09:50)

RANDOM_AVATAR
doxaa
Kiemelt tag

Has thanked: 246 times
Have thanks: 225 times
Hangszer: Korg

HozzászólásSzerző: Apelláta » 2016.01.26. 09:51

Pille orgonám nekem is volt, az esett a fejemre a szekrény tetejéről.
A kis Casio-t is ismertem az egyik osztálytársam révén.
:777
Üdv.: Apelláta
Apelláta
Adminisztrátor

Images: 0
Has thanked: 4910 times
Have thanks: 2695 times
Hangszer: Korg Pa80 / Pa3X

HozzászólásSzerző: Alfi159 » 2016.05.12. 20:24

Egy FIRST vagy FIAST (vajon melyik?) :shock: MC 3A.
4 oktáv, mini billentyű. '95-ben. 5400 HUF a szombathelyi piacon. :D

For this post the author Alfi159 thanked:
Bubamara (2016.05.13. 03:23)

Alfi159
Újonc

Has thanked: 1 time
Have thanks: 10 times
Hangszer: Roland E96

ElőzőKövetkező

Vissza: Szintetizátor/zongora