Skálák és improvizálások

Zongoristák fóruma

Moderátor: Moderátorok

Skálák és improvizálások

HozzászólásSzerző: sweetwater » 2018.05.09. 08:22

Azt szeretném kérdezni a zongorázni tudóktól, hogyan lehet eljutni oda, hogy dúr és mollskálák hangjai valahogyan a fejbe és kézbe kerüljenek.
Nem arról van szó, hogy nem tudnám a skálákat, hanem a játék közben bizonyos akkordoknál világosan a fejembe legyen az ott játszható hangok.
Vannak erre gyakorlatok. Persze rátudok készülni előre, bizonyos imrókra, de izgalmas igazán az amikor hirtelen születik valami a séróból.

Tehát melyik út vezet a siker vagy a kudarcok felé :)

A következő tagok köszönték meg sweetwater üzenetét:
HunHyper (2018.05.09. 08:24)
Rating: 2.63%

sweetwater
Újonc

Köszönet: 6
Ennyi üzenetét köszönték meg: 5
Hangszer: Korg Pa3xLe, Casio Privia PX-350, Roland Gaia SH,

Re: Skálák és improvizálások

HozzászólásSzerző: HunHyper » 2018.05.09. 08:31

Én ebben a kérdésben nem vagyok jártas... Söt, semmilyen tudásom nincs...
Viszont a hétvégén ráakadtam egy könyvre, amiben ez a rész nagyon szépen ki van tárgyalva,
hogy mi-mivel illik össze, milyen hatást kelt, stb.
Számomra, mint laikusnak is az egész érthetöen leírva, ábrákkal, példákkal...
Persze egy profinak ez lehet vicc kategória, de nekem nagy segítség...

Szerzö: Pongrácz Zoltán
Cím: Zeneelmélet szórakoztatózenészek részere
Kiadás éve: 1975

https://www.antikvarium.hu/konyv/pongra ... ere-454625
"Nem kell kiröhögni, mert amatőr vagyok..." :D
KETRON SD9 - Behringer X Air XR12 - DBX DriveRack PA2 - Aphex 204 AEWBB - QSC K10 - TC-Helicon VL Touch 2 - Samson Q7

A következő tagok köszönték meg HunHyper üzenetét:
vili2105 (2018.05.09. 09:13)

HunHyper
VIP

Köszönet: 1765
Ennyi üzenetét köszönték meg: 1491
Hangszer: KETRON SD9

HozzászólásSzerző: sweetwater » 2018.05.09. 09:38

Köszönöm, ez lehet, hogy jó lenne talán, de mint látom csak előlehet jegyezni.
Jó esetben 5 év múlva megjön, rosszabb esetben 10 év :)

Mind ez mellett ez elég régi könyv, talán az időben előrehaladva van korszerűbb gyakorlatokat,vagy technikákat tartalmazó könyv.
sweetwater
Újonc

HozzászólásSzerző: HunHyper » 2018.05.09. 09:49

PDF-ben sokfelé megtalálható...
Ebben nem igazán gyakorlatok vannak, hanem, hogy hogyan épül fel a zene...
Ha németül beszélsz valamennyire, akkor ezt tudom ajánlani, van pár érdekes videója a srácnak...
Ötletek, gyakorlati tanácsok, érthetöen elmagyarázott elmélet...
Én szoktam nézegetni, számomra érthetö, izgalmas, érdekes...
Van külön rész, ami a skálákkal és impróval foglalkozik...

Havi 15Euro/hó az elöfizetés...
https://piano-revolution.de/
"Nem kell kiröhögni, mert amatőr vagyok..." :D
KETRON SD9 - Behringer X Air XR12 - DBX DriveRack PA2 - Aphex 204 AEWBB - QSC K10 - TC-Helicon VL Touch 2 - Samson Q7

A következő tagok köszönték meg HunHyper üzenetét:
Dzsano (2018.05.12. 14:23)

HunHyper
VIP

Köszönet: 1765
Ennyi üzenetét köszönték meg: 1491
Hangszer: KETRON SD9

HozzászólásSzerző: sweetwater » 2018.05.09. 13:43

Köszönöm segítségedet, a pdf-t le fogom tölteni.

Sajnos németben nem, hogy gyenge vagyok, hanem ellehetne adni. Ami van az gyenge angolom, de az legalább van.
Keresgéltem más ügyben a zongis videók között, de vagy kezdőknek vallót találtam, vagy a tudásom felett volt. Ami jó lett volna olyat nem találtam,
kivéve daltanító videókat.

Nem adom fel, keresgélek.
sweetwater
Újonc

HozzászólásSzerző: powersparc » 2018.05.09. 21:38

Klasszikus megközelítésből van a (talán jól írom) KESSLER: ÖSSZHANGZATTAN könyv mint alapmű, meg van az ESZE JENŐ: TANULJUNK ZONGORÁZNI TÁNCZENÉT könyv is (ebben gyakorlatok is vannak, de egy tanár nem árt hozzá, mert bővebb magyarázat nélkül nem lehet mindent megérteni belőle.)
Aztán van olyan, hogy GONDA JÁNOS: A RÖGTÖNZÉS VILÁGA
Ez 3 kötet külön. Az I. majd a II. lehet érdekes, de eléggé jazz-specifikus anyag, főleg a II. A III. meg absz. nem is való csak haladóknak.

Azon felül, ahogy a mondás is tartja: "mindent lehet játszani, csak a megfelelő hangot a megfelelő időben kell tudni leütni". A vicc az hogy ebben minden benne van ami lényeg, mert egy profi így tudja legjobban megfogalmazni valóban a tudása esszenciáját, na de ha ilyen könnyű lenne, nem volna elválaszthatatlan szakadék a profik és mások között. A lényeg, hogy ők a dúr-moll rendszeren is túl látva, még modális vagy teljesen egyedi skálákat, hangnemből kilépéseket, fél-egész, egész-fél skálákat is belejátszanak ahova illik.

Meglátásom szerint igazából meg nem is pontosan skálákat, hanem inkább hangkészleteket használnak, díszítő hangokat, körülíró, rávezető sémákat, amiben skálaidegen hangok, meg több skálában megtalálható közös hangok is lehetnek vegyesen úgyhogy nem véletlenül nehéz ebben utat találni és tisztán látni.
A legjobb minta talán (ezt mondják még), hallgatni minél több felvételt, kagylózni a stílust, a játék védjegyeit és sok gyakorlással egyszer csak beugrik vmi.
Én pl. semmit nem tudtam blues sémára improvizálni mikor leírták nekem a skálaszerű alapjait, és minél több ilyen stílust hallgattam, annál inkább megjött az először csak formai utánzás rutinja, majd a saját ötletekből adódó más jellegű játék is. Nekem inkább a dallam színezés és körülírás hibázik, mert ahhoz menet közben, játék alatt kell tudni gyorsan előre gondolkozni és az sosem statikus skálázást hanem zenei mondatformálást kell takarjon. Ehhez meg főként a dallamkompozíciós készséget kell fejleszteni, miután az adott zenei darab kiválóan megy már játék szinten.

A következő tagok köszönték meg powersparc thanked: 2
gabati (2018.05.10. 06:23) • vili2105 (2018.05.10. 07:08)
Rating: 5.26%

powersparc
VIP

Köszönet: 945
Ennyi üzenetét köszönték meg: 2312
Hangszer: kézbillentésesített húrolmányzengészeti csinálmány

HozzászólásSzerző: sweetwater » 2018.05.10. 10:17

Köszönöm hozzászólásodat. Utána nézek ezeknek a könyveknek. Látom nem lesz könnyű út a skálák birodalmában.

A blues skálákkal kapcsolatban én is hasonlóan küszködök. Egyszerűen nem úgy jönnek a hangok ahogy kell, ráadásul a bal-kézben a ritmust tartani, hát nem egyszerű eset.
Mivel én igen későn kezdtem el zongorázni kiderült, hogy az agyban nincsenek meg bizonyos automatikus ujj mozgások. Nagyon érdekes volt, hogy blues kíséretben csak bal kézzel gyakorolva a kettes és hármas ujj szépen hozza a ritmust, de amikor jobb kézzel játszom a szólamot, a két ujj megbotlik. Ma már ez beépült, megy a dolog, de nagyon fura volt ezt felfedezni a hiányt és megtanulni. Imádom a zongorát, kár lett volna kihagyni ennek a tanulását.
sweetwater
Újonc

HozzászólásSzerző: powersparc » 2018.05.10. 13:03

A bal kéz függetlenítés nekem is remênytelen volt még csak alap szinten akkor is, mikor csak váltott oktáv basszusokkal próbálkoztam. Aztán mutogattak nekem kvintváltós sémát, meg előkés változatait ugyanennek és innen fejlesztgetem én is nagyon lassan magamnak a dolgot, majd a 6., 7. skálahangokkal figurázva vagy épp a 4.-el kiegészítve, ahol passzol. Esetleg majd töltök fel erre példát ha segít...
Lépegetős basszusra (blues walking) van egy berögzött 12 ütemes szekvenciám, ettől nehezen bírok elszakadni sajnos, de egyszer még Vukán György is megdícsért érte mikor játszottam neki, mert azt hitte ott találtam ki improvizatíve. (Ez az igazi önbecsapás mellesleg.) :lol:
Amúgy van egy rég nem látott basszeros ismerősöm, attól is gondoltam kéne már kérni kifejezetten jó basszus riff gyakorlatokat, aztán gyúrni rendesen. Ez másképp nem megy csak gyakorlással. Vagy pl. ilyeneket leszedni: https://youtu.be/lEyJmR7z4ng vagy https://youtu.be/C_Xy_pD_Or8

Ha az angol is megy, ajánlom még alapműként a Jamey Aebersold anyagokat (How to play and improvise, stb. – a világ zenei intézményeiben szinte ez az alap sztenderd jazz szinten!) Kotta és video anyagai net szerte fenn vannak... https://youtu.be/OHNnLKLc2TQ
Itt egyszerű rávezető gyakorlatokkal és dob+basszus kíséretes hanganyagokkal az "együtt gyakorlást" is segíti! https://vimeo.com/77505594 (Ebben pl. B-dúrra mutat impr. gyakorlatot 20:00 perchez tekerve...)
powersparc
VIP

Köszönet: 945
Ennyi üzenetét köszönték meg: 2312
Hangszer: kézbillentésesített húrolmányzengészeti csinálmány

HozzászólásSzerző: sweetwater » 2018.05.12. 16:03

A legutolsó linked a B dúros imrók az nagyon jó. Aebersold hihetetlen milyen lazán könnyedén viszi végig a rögtönzött melódiákat.
Látszik nagyon benne van a fejében- kezében ritmus. Többször megfogom hallgatni és megpróbálom meglátom mittudok kihozni belőle.

A csajos bassus, hát én is leszedném :P

A sétáló basszusodhoz gratulálok, jó, hogy említetted, ez nálam elfelejtődött, de most elő fogom venni.

A következő tagok köszönték meg sweetwater üzenetét:
jegenye (2018.05.12. 19:23)

sweetwater
Újonc

Vissza: Zongora fórum