1 találat

Szerző: Mauglidyro
2019.11.01. 18:17
Fórum: Hangtechnika
Téma: Mikrofonok
Válaszok: 17
Megtekintve: 10318

Re: Mikrofonok

Először is tegyünk rendet a fejekben, mert 3 külön fogalomról van szó.

Van a Chanel Strip EQ-zás, amikor csak az adott csatornán színezel.

Van a Master EQ, ahol az összesített jelen tudsz még finomhangolni.

És van a Korrekciós EQ, ami jelenesetben a DBX-ben van. Ennek az algoritmusa javítja ki a terem akusztikai hibáit a referencia zaj (ami végülis "rózsazaj") alapján.
Tehát a DBX PA2 AutoEQ mérése végülis akusztikai hiányosságokat, hibákat korrigál.

A mérés után szoktuk tapasztalni azt a jelenséget, hogy megnyílik a cucc, sokkal részletgazdagabb lesz az a hang, amit átengedsz a rendszeren.

Megtörténik a mérés, a hangforrásokat kell egyesével átnézni.
Tolópotit 0 állásba toljuk ki!!!!!!!!!
Ha annyi pénzem lenne, ahányszor azt látom, hogy a delikvens nem boldogul a helyes hangerő eltalálásával ...
Mert a szerencsétlen adja a gaint, az előfok már piroslik, a kimenő hang torz, de a tolópotméteren ha már egy mm-t is mozdít szinte elhalkítja a hangforrást, és csodálkozik, hogy valami nincs rendben.

Mégegyszer.

Tolópotit 0 állásba ---> Gain potmétert érzéssel szabályozni. +21,5dB körüli előerősítéstől már általában átüt az ének a zenén, persze ezt előfok és mikrofon válogatja. ---> Én úgy vettem észre, minél nagyobb előerősítéssel dolgozom, annál hamarabb kell a csatornán EQ-val korrigálnom a problémás hangforrást, épp ezért ha 21,5dB után sem jönne meg a csatorna hangja, akkor innentől kezdve már lehet a tolópotmétert használni hisz az a tartomány ahol az adott potméter és adott mértékben hangerőt szabályoz teljesen biztonságos.

Aztán jön az EQ --->

A 4db Parametrikus EQ-ból az XR12-ben, végülis csak 2 van fixre programozva.
1. 130Hz-es Shelf, mint mély szabályzás
2. 1Khz-es Bell filter 1-es Q értékkel, ez az egy band, aminek a frekvenciája és a mennyisége is állítható az egyedi kezelő felületen.
3. 4Khz-es Shelf, mint magas szabályzás
4. Változó ... Ezt használom korrigálásra, ha valamelyik frekin megindulna valamelyik mikrofon.

Viszont ha helyes a Gain struktúra, akkor nem kell 5dB-nél nagyobb vágást/emelést alkalmaznom egy mikrofon sáv EQ-zásához.
Az más tészta, ha egyszerre több mikrofon is van fenn, és a mélynél sokszor -8dB vágást alkalmazok, de ezt is mikrofonja válogatja.

Persze a dolgokat tovább bonyolíthatja a kontroll ládák elhelyezése, EQ-zása is.
Nekünk mindenesetben a földön van, valamint 150-200Hz-nél már vágom az alját a monitor körnek, hiszen ennyi mikrofon és a mélyláda mellett már kezelhetetlen lenne ez a tartomány befelé.

További beavatkozás az EQ-ban:
- 1.4khz-nél kb 4-5 dB-es széles vágás, amely a Cross frekinél az átfedésből fakadó "puklit" tünteti el. Így még egy gerjedési gócpont kizárva.